Kariyer Hayatının Başında Olanlara 5 Altın Tavsiye

Günümüzde pek çok kişi sevdikleri mesleklerle uğraşamıyorlar. Sabah kalkıp işe gitmek onlar için adeta bir eziyet. Akşam olup bir an önce eve gitmek için sabırsızlanıyorlar. Bunu bir zorunluluk olarak görerek hayatı geçirmek çok zor. Ancak biliyoruz ki hepimiz yataktan keyifle kalktığımız gülen bir yüzle işe gittiğimiz meslekler istiyoruz. Ama unutulmamalıdır ki hayallerinizdeki işte çalışmanız imkansız değil. Artık yıllarca çalışmak ya da yüksek lisans doktora yapmak gibi zorunluluklar kalmadı. Burada dikkat edilmesi gereken konu doğru bir bakış açısı elde etmek. İşte sizlere kariyer sürecinizde yardımcı olacak 5 altın tavsiye:

Kariyer Hayatının Başında Olanlara 5 Altın Tavsiye

1. Sevmediğiniz işleri basamak olarak düşünün

Dijital bir çağda yaşıyoruz. Eskiden çalışmak istediğiniz bir şirketin yönetim kadrosuna ulaşmanız adeta imkansızdı. 3-4 kişiden geçerek bir yönetici ile konuşabiliyordunuz. Fakat sosyal medya artık kişiler arası iletişimi daha da yakınlaştırdı. Mesela çalışmak istediğiniz şirkete dijital mecralardan ulaşıp neden çalışmak istediğinizi güzel bir dil ile ifade edebilirsiniz. Sevmediğiniz işleri bir basamak gibi görüp bu süre zarfında hedefe doğru emin adımlarla gittiğinize inanabilirsiniz.

2. Ne istediğinizi bilmemek bir avantaj yaratır

Kariyer hedefinizde belirli bir nokta atışı yok ise canınızı sıkmayın. Ne istediğinizi bilip o yönde gidip sadece tek bir alana odaklanmak belki de çok daha başarılı olacağınız başka meslekleri görmezden gelmenize neden olacaktır. İlginizi çeken alanlardan korkmayın ve cesur olun. Yeni alanları görmezden gelmediğiniz ve deneme yanılmayla gittiğiniz sürece bu size avantaj olarak geri dönecektir.

3. Bir Akıl hocanız varsa şanslısınız

Yüksek maaş size deneyim getirmez. Özellikle ilk etapta. İş hayatına yeni başlıyorsanız yüksek maaşlı bir başlangıç yerine size iş hayatını tanıtacak ve sizi yönlendirecek bir akıl hocasının size çok daha fazla getirisi olacaktır. Her şeyin para olmadığını, bilgi ve tecrübenin sizi hayata daha iyi hazırlayacağını unutmayın.

4. Sabırlı olun

Gençlik çağlarında insanlar hemen her şey bir anda olsun isteyebilirler. Hemen yüksek bir maaş ya da kıdem isteyebiliyorlar. Fakat bu her şeyi hızlı yaşama isteği yanlış kararları da beraberinde getirebilir. Sabırlı olmak burada esas kural. Gerçek başarıya giden yol sabretmekten geçer.

5. Tutkunuzu kaybetmeyin

Bir konuda iyi olduğunuzu fark ettiğinizde o konu hakkında tutkulu olmaya başlarsınız. Bir konuda iyi olmak ise şaşırtıcı derecede zordur. Önce bir konuda iyi olduğunuzu düşünürsünüz fakat sonra o konuda sizden çok daha iyi insanlar olduğunu fark edersiniz ve kendinizi berbat hissedersiniz. Sonra çok çalışarak bu farkı kapatır ve onların önüne geçersiniz. İşte bir konuda iyi olmak böyle olur. Bu süreç aşama aşama bu konuya tutkuyla bağlanmanızı sağlar. O yüzden tutkulu olacağınız konuyu şans eseri bulmayı beklemek yerine çalışmaya başlamalısınız.

Konuya benzer iş ilanları