Üyelik Sözleşmesi

1. İşbul.net internet sitesindeki (Bundan sonra SİTE olarak adlandırılacaktır.) Üyelik formunun tamamlanmasıyla kullanıcı Isbul.net İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd.(Bundan sonra kısaca işbul.net/ŞİRKET olarak adlandırılacaktır.) ile hukuken bağlayıcı bireysel kullanım koşullarını akdetmiş ve kabul etmiş olur.

2. Kullanıcı , Site üyelik formunu doldurarak , “facebook ile üye ol “ veya “Google+ ile üye ol “ vb. doğrudan kişisel bilgilerin girilmeyip başka bir siteden veri kaynağı sağlanarak üyelik oluşturma gibi seçeneklerden biri ile bireysel üyelik oluşturan kullanıcılar işbu sözleşme kapsamında "Üye" olarak adlandırılırlar. Bireysel üyelik oluşturma ücretsizdir.

3. İşbul.net ,internet sitesi üzerinden bireysel üyelerine özgeçmiş hazırlama, kaydetme ve internet sitesinde verilen ilanlara iş başvurusu yapma olanağı tanımaktadır.

4. Şirket , üyenin üyelik formunda girmiş olduğu bilgilerin gerçeğe uygunluğunu araştırma ve teyit etme yükümlülüğü içinde değildir. Üye, özgeçmiş kapsamında vermiş olduğu tüm bilgilerin doğru ve güncel olduğunu kabul ve taahhüt eder. Üyelik formundaki bilgilerin gerçeğe aykırı, eksik ya da aldatıcı/yanıltıcı olması nedeniyle işbul.net ‘in ya da 3.şahısların herhangi bir zarara uğraması halinde üye tüm zararları aynen ve derhal tazmin edeceğini kabul ve taahhüt eder.

5. İşbul.net tarafından kişisel bilgilerin temin edilmesi, bu kişisel bilgilerin İşbul.net tarafından belirlenecek ve uygun bulunacak şekilde kullanımına muvafakat edildiğini göstermektedir. Siteye kaydedilen bilgilerin diğer üyeler veya 3. kişiler tarafından kullanılmış olması veya 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda (“FSEK”) düzenlenen manevi hakların ihlal edilmesi veya her ne şekilde olursa olsun herhangi bir zarara uğramanız halinde ŞİRKET’in hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.Kullanıcı üye sıfatını alarak bu maddede belirtilen hususları kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

6. Üyenin özgeçmişi "aktif" durumda olduğunda ,işveren üye şirketlerinin işbul.net üzerinde yaptıkları iş adayı aramalarında görüntülenmektedir. Üyenin özgeçmişinin "aktif" durumda olmasıyla, iş arayan üyenin özgeçmişi başvuru yapmadığı firmalar tarafından da erişebilir hale gelir. Özgeçmişin "pasif" durumda olmasıyla , iş arayan üyenin özgeçmişi sadece iş başvurusu yaptığı firmalarca görüntülenir.

7. Üyeler, profillerindeki “özgeçmişlerim/gizlilik” sekmesinden aksi yönde bir tercih veya ayar yapmadıkları takdirde üyelerin özgeçmişleri , işveren üye şirketlerin işbul.net üzerinde yaptıkları aday aramalarında , ilan önerilerinde görüntülenmektedir. Üyeler ayrıca özgeçmişlerini aşağıda belirtilen 4 (dört) farklı seçenekten bir yada bir kaçını yahut hepsini tercih ederek "bireysel gizlilik prensipleri" ni kişiselleştirebilir ve kaydedebilir.

a. Çalışmakta olduğum şirketin adı gizlensin

b. İletişim bilgilerim gizlensin.

c. Referans bilgilerim gizlensin.

d. Özgeçmişimin aktif aday yönlendirme uygulamasına dahil olmasını istemiyorum.

8. Özgeçmiş üzerinde kişisel bilgilerin tamamı ya da bir kısmını gizleyerek iş başvurusunda bulunan üye ile iş veren üye şirket arasında iletişim üyeye işbul.net tarafından gönderilecek e-posta ile sağlanacaktır. İzin vermeyen üyelerin özgeçmişleri işveren üye şirket tarafından görüntülenemeyecek ve onlara hiçbir şekilde önerilmeyecektir. Üye kendi isteği doğrultusunda iş arayışına uygun ilanlara başvurduğunda ilgili işveren firmalar tarafından özgeçmişi görüntülenebilecektir.

9. Üye sitede oluşturduğu özgeçmişini ve dolayısıyla kişisel verilerinin görüntülenmesini istemediği firmalara site üzerinden “ambargo” koyabilir.

10. Üyenin , ilgili işveren şirkete ambargo koyması halinde işveren şirket, üyeye ait kişisel verileri, veri sorumlusu işveren sıfatıyla işleyemeyecek olmasına rağmen burada açıklanan diğer amaçlar doğrultusunda özel istihdam bürosu sıfatıyla işlemeye devam edebilecektir. Bu bağlamda ilgili Şirket birimleri ambargo koyulmasına rağmen başvuru bilgilerini görüntüleyebilecektir.

11. Üye ile işveren üye şirket arasında iletişim , üyenin profilindeki “mesajlarım” bölümüne gelen mesajlarla sağlanmaktadır. İşbul.net , işveren üye şirketlerin üyelere site üzerinden gönderdiği mesajları, üyelere kendilerinin bildirmiş olduğu e-posta adreslerine e-posta göndererek yapmaktadır. Üye , üyelik formunu tamamladığında bu bildirimlere rıza göstermiş olur. Üyelerin yaptıkları iş başvurularına , işveren üye şirketlerin kendilerine gelen iş başvurularına cevap vermesi , bu başvurulara yönelik ileti göndermesi tamamen işveren üye şirketin sorumluluğundadır.

12. İşbul.net (Şirket) , hizmet verdiği işveren üye şirketin etik ilkelerinden , gizlilik prensiplerinden ve kişisel veri kullanım politikasından sorumlu değildir.

13. İşbul.net ‘te yayınlanan her türlü yazı, grafik, içerik ve materyaller 3. Kişiler tarafından izinsiz olarak kullanılamaz.

14. İşbul.net üye veya ziyaretçilerinin site ile ilgili tarafımıza bildirdikleri türlü istek, öneri, yorum ve soruları içeren bilgiler sitenin verimliliğinin ölçülebilmesi amacıyla saklanmaktadır. Bu bilgiler kişilerin iletilerini cevaplandırmak ve site verimliliğini arttırmaya yönelik araştırmalarda kullanılmak haricinde hiçbir amaç için kullanılmayacaktır.

15. Üye , üyelikten ayrılması halinde işbul.net ‘ten herhangi bir hak talep edemez. Site , Üyenin üyeliğini sona erdirmesi halinde ve talep etmesi halinde yasal olarak kayıtlarında bulundurması gerekli veriler dışında Üye’ye ait verileri silmeyi veya anonim hale getirmeyi taahhüt eder.