Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. Nasıl Üye Olunur?

isbul.net’in anasayfasında yer alan “İş Arayan” başlığı altında açılan “Üye Ol” sekmesine tıklayarak “Üyelik Formu”na ulaşabilirsiniz. Formu eksiksiz bir şekilde doldurup “Hizmet sözleşmesini kabul ediyorum.” sekmesine tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Formu doldurduğunuzda, belirtilen e-posta adresinize ve cep telefonunuza aktivasyon bağlantısı ile kod içeren bir mesaj gelir. Bağlantıyı ya da kodu kullanarak hesabı aktif edip isbul.net’e üyeliğinizi gerçekleştirilebilirsiniz.

2. Aktivasyon Kodu Nedir?

İlk defa üyelik gerçekleştiren adayların doğru bilgiler verdiğinden emin olmak için yapılan bir güvenlik uygulamasıdır. Üye olurken verdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden cep telefonunuza ve e-postanıza bir kod gönderilir ve kodu üyeliğinizi aktif ederken kullanırsınız.

3. Aktivasyon Kodu Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle hesabınız üzerinden e-posta adresinizi ve cep telefon numaranızı kontrol edin. Eğer e-posta adresiniz ve cep telefonu numaranız doğru ise, aktivasyon e-postasının ya da mesajının tekrar gönderilmesini link üzerinden sağlayabilirsiniz.

4. Üyelik Ücretli Mi?

İş arayan adaylardan üyelik işlemleri, ilana başvuru işlemleri ve herhangi bir aşamada hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir. İş arayan adaylar için tüm süreçler ücretsizdir.

5. Şifremi Unuttum

Eğer şifrenizi unuttuysanız “Üye Giriş” sayfası üzerinden “Şifremi Unuttum” sekmesine tıklamalı ve gereken adımları takip etmelisiniz. Mailinize gelen e-postada yer alan "Şifremi Sıfırla" butonuna tıklayarak açılan sayfada yeni şifrenizi hemen belirleyebilirsiniz.

6. Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

isbul.net’e üyelik gerçekleştirdikten sonra “Profilim” sayfası üzerinden “Özgeçmişlerim” sekmesine daha sonra da  “Özgeçmiş Oluştur” butonuna tıklamalısınız. Açılan sayfadaki adımları tek tek takip etmeli, “Ekle” ve “Güncelle” butonları üzerinden özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

7. Özgeçmişime Neden Fotoğraf Yüklemeliyim?

Firmalar tarafından fotoğraflı özgeçmişler daha çok dikkate alınmaktadır. Firma, kadrosunda yer almasını istedikleri adayları mülakattan önce görmek istemektedir. Yapılan tüm araştırmalara göre özgeçmişinde fotoğraf olan adaylara firmalar tarafından geri dönüş, fotoğrafsız olanlara göre çok daha fazladır.

8. Referans Nedir?

Referans, özgeçmiş oluştururken daha önce çalıştığınız yerlerdeki yetkili kişilerin iletişim bilgilerini verdiğiniz kısımdır. Böylece başvuru yaptığınız firmalar sizin hakkınızda merak ettikleri birtakım bilgileri eklediğiniz referanslarınızdan öğrenebilirler.

9. “Referans Yazısı Talep Etmek” Ne Anlama Geliyor?

Referans olarak eklediğiniz kişilerden isbul.net üzerinden e-posta yoluyla referans yazısı talep edebilirsiniz. Referans talep ettiğiniz kişinin vermiş olduğu referans yazısı sadece firmalar tarafından görüntülenir.

10. Özgeçmiş Tarihi Nasıl Güncelleyebilirim?

Profil sayfanız üzerinden “Özgeçmiş” sekmesine gelerek, sıralanan özgeçmişlerin sağ tarafında yer alan “Diğer İşlemler” butonundan özgeçmiş tarihini güncelleyebilirsiniz.

11. Aktif Aday Yönlendirme Uygulaması Nedir?

Firmaların sizin özgeçmişinize uygun pozisyonlarda arayışları bulunduğunda, ilana siz başvuru yapmasanız bile özgeçmişinizin firmaya ulaştırılmasına aktif aday yönlendirme uygulaması denir. Böylelikle size uygun ama gözden kaçırmış olabileceğiniz ilanlara sistem tarafından yönlendirilmiş olursunuz. Bu uygulamaya dahil olmak istemiyorsanız özgeçmiş ayarlarınızda “Gizlilik” bilgisinde yer alan “Özgeçmişimin aktif aday yönlendirme uygulamasına dahil olmasını istemiyorum” alanına tıklamanız yeterlidir.

12. İş İlanına Başvuru Nasıl Yapılır?

İş ilanları sekmesinden yeni ve güncel ilanların sıralamasına ulaşabilirsiniz. İlanların üzerine tıklayarak ilan detaylarına gidebilirsiniz. İlana başvurmak için ilanın yanında bulunan “İlana Başvur” veya altında yer alan “Başvur” butonuna tıklamanız yeterlidir.

13. Üye Olmadan İş İlanına Başvuru Yapabilir Miyim?

Üyelik gerçekleştirmeden iş ilanlarını görüntüleyebilir fakat iş ilanlarına başvuru yapamazsınız. Başvuru için isbul.net üzerinden üyelik gerçekleştirmelisiniz.

14. Aradığım Kriterlerde İş İlanı Nasıl Bulabilirim?

İş arayışınızı “İş İlanları” başlığına tıklayıp açılan sayfanın sol tarafında bulunan filtreleme alanından size uygun seçimleri yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

15. Özgeçmişimin Firma Tarafından Görüntülendiğini Nasıl Anlarım?

Eğer özgeçmişiniz bir firma tarafından görüntülendiyse, profil sayfanızdaki bildirimlerde özgeçmişinizin hangi firma tarafından görüntülendiğini öğrenebilirsiniz.

16. İlandan Başvuru Nasıl Geri Çekilir?

Başvurunuzun olduğu herhangi bir ilandan başvurunuzu çekmek için “Profilim” üzerinden “Başvurularım” sekmesine tıklamalısınız. Açılan sayfada başvurularınız yer almaktadır. İlgili başvurunun sağında yer alan “Diğer İşlemler” butonu üzerinden “Geri Al” sekmesine tıklayarak ilandan başvurunuzu geri çekebilirsiniz.

17. Favori İlanlarım Nedir?

İş ilanları arasında sürecini takip etmek istediğiniz ilanları favori ilan olarak ekleyebilir, daha sonra “Favori İlanlarım” sekmesinden bu ilanlara ulaşabilirsiniz. Bir ilanı favorilere eklemek için ilan altında yer alan “Favorilere Ekle” butonuna tıklamanız yeterlidir. İlanı favorilerden çıkarmak için ise yine aynı yerde yer alan “Favorilerimden Çıkar” butonuna tıklayabilir ya da favori ilanlarım sayfasından ilanı silebilirsiniz.

18. Firmayı Takip Et Nedir?

Herhangi bir firmanın ilanlarını takip etmenizi kolaylaştırmaya yarayan bir işlemdir. Takip ettiğiniz firma yeni ilan yayınladığında veya ilanı yayından kaldırdığında size bildirim gelecektir. Firmayı takip etmek için ilgili ilanın altındaki “Firmayı Takip Et” butonuna tıklamanız yeterlidir.

19. Aramayı Kaydet Nedir?

Kriterlerinize göre isbul.net üzerinden iş ilanı arattığınızda, arama aşamasında belirlediğiniz kriterleriniz ile daha sonra yeniden arama yapabilmek için seçimlerinizi kaydedebilirsiniz. Böylelikle kriterlerinize uygun iş ilanlarına “Kayıtlı Aramalarım” üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz. Aramanızı kaydederken daha sonra kolayca hatırlamanız için bir başlık belirleyebilirsiniz.

20. Neden Özgeçmiş Tarihimi Güncellemeliyim?

Özgeçmiş tarihini sıkça güncelemeniz sitemizin aday veritabanında pozisyon, yaş, aranılan özellikler çerçevesinde arama yapan firmaların listelerinde yer almanızı sağlayacaktır. Bu sayede siz başvurmasanız bile firmalar size ulaşabilecektir. Firmalar genel olarak aday veritabanında arama yaparken yakın tarihlerde güncellenmiş özgeçmişlere erişmek isterler. Sıkça özgeçmişinizi güncelleyerek iş bulma şansınızı daha da artırabilirsiniz.

21. Üyeliğimi Nasıl Pasif Edebilirim?

isbul.net üzerinde oluşturduğunuz özgeçmişlerin durumunu pasif ederek üyeliğinizi askıya alabilirsiniz.

22. Ön Yazı Nedir?

Ön yazı, bir firmanın ilanına başvurduğunuz esnada oluşturabileceğiniz gibi önceden de kaydedebileceğiniz, kendinizi, tecrübelerinizi anlatan kısa yazıdır. Firmalar ön yazılı özgeçmişlere daha çok önem verirler.