Yıldızı Parlayan Meslekler

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler klasik meslekleri giderek arka plana doğru itmeye başladı. Bu kötü bir haber ancak; iyi haberlerde var. Örneğin teknolojinin ilerlemesi genel olarak mesleki hayatı çok farklı boyutlara taşımıştır. Ve bu durum aynı şekilde yeni bazı mesleklerin ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Bilişim Altın Çağını Yaşayacak!Blue globe on the digital technology background

Bu dönemde bilişim başta olmak üzere birçok meslek grubunun yıldızı parlayacak. Özellikle muhasebe, finans, internet ve yazılımla ilgili istihdam alanları yeni mezunlar tarafından çok daha popüler hale gelecek. Bu meslekler popüler olmasına olacaklar ancak bu başka sıkıntılar doğurabilir. Buna örnek olarak; önümüzdeki dönemde en önemli konu yeni teknolojiye iyi düzeyde hâkim uzman bulma konusu işverenleri zora sokacak. Uzmanlar özellikle finans, işletme ve mühendislik konularında eğitim alan üniversite öğrencilerine kendilerini yeni teknolojiye adapte edecek eğitimler almaları ya da kariyerleri için gerçekleştirdikleri stajlarını bu yönde yapmaları konusunda uyarıyor.

Bilişim uzmanlarına olan talebin ciddi biçimde arttığı herkesin malumu. Özellikle Türkiye’deki şirketlerin sadece yüzde 10’nun web sitesi olduğu düşünüldüğünde sırf web tasarımcıları için bile dev bir çalışma alanı mevcut. Uzmanlara göre bilişim sektöründe yeni dönemde öne çıkacak mesleklerin başında ise yazılım, sistem, güvenlik, veri tabanı uzmanları ile ağ teknikerleri bulunuyor. Ayrıca uzmanlar sektörde yazılım mühendisinden CRM uzmanına, ağ mühendisinden veri tabanı yöneticisine kadar birçok yeni meslek grubuna ihtiyacın artacağını düşünüyor.

En Çok Aranan Uzmanlıklar

Yeni teknolojinin ileriye yönelik olarak hukuk, insan kaynakları, denetim, ekonomi, finans, kalite, etik ve bilişim gibi uzmanlıkları daha çok ön plana çıkarması bekleniyor. Bu durum zaten günümüz şirketlerinde yavaş yavaş oturmaya başladı. Dolayısıyla şirketlerin yeni gözdesi: Denetim, finans ve bilişim alanlarında iyi eğitim almış, dünya çapında gelişmeleri yakından takip eden, veriler üzerinde çalışıp analiz yapabilen uzmanlar olmaya başladı.

Teknoloji direk bilişim gibi teknolojik alt yapı gerektiren meslek gruplarının dışında denetim, danışmanlık, muhasebe ve finans alanlarında faaliyet gösteren profesyonelleri de içine katmaya hazırlanıyor. Bu tür meslek gruplarında çalışan ve kendini geliştirmeye açık olan kişiler bulundukları yerlerde çok daha büyük farklar yaratacaklar.

Firmalar Kalifiye Eleman Bulmakta ZorlanıyorYıldızı Parlayan Meslekler 3

Firmaların bu dönemdeki en büyük sıkıntısı aradıkları nitelikte olmayan ve iş niteliğine cevap veremeyen adaylarla muhatap olmaları. Özellikle Muhasebe, finansal raporlama ve denetim alanlarında yeni standartlar getiriyor. Ancak uzmanlar getirilen yeni standartlar konusunda en büyük zorluğun bunlara hâkim yeterli sayıda kalifiye uzman temininde yaşanacağını belirtiyor. Özellikle işveren firmalar iş ilanı verdiklerinde aradıkları elemanı bulamamaktan yakınırken; çalışan, deneyimli, yeni mezun pek çok insan da iş bulamamaktan şikâyetçi. Yaşanan bu talihsizlik özellikle iş arayanların istedikleri işe ulaşamamasına hatta zamanla iş aramaktan bile vazgeçmelerine neden oluyor. Türkiye’nin en güncel iş ilanlarının yayınlandığı İşbul.net fark yaratan anlayışıyla sektörün ne aradığını çok iyi biliyor. Yüzbinlerce firmanın ve milyonlarca iş arayanın buluştuğu İşbul.net Türkiye’de yaşanan istihdam sorununa çare oluyor.