Üniversite Öğrencileri Nasıl Para Kazanabilir?

Okul hayatımız süresince, dersler dışında değerlendirebileceğimiz oldukça fazla boş zamanımız olabilmektedir. Genel olarak öğrenciler de bu boş zamanları, çeşitli faaliyetlerle değerlendirmeye çalışmaktadır. Özellikle üniversite dönemi, derslerin aralıklı olarak programlanmasından ötürü, bu zamanların oldukça yoğun olduğu bir dönemdir. Peki bu faaliyetler aynı zamanda para kazandırıyor olsa çok daha güzel olmaz mıydı? Üniversite Öğrencileri Nasıl Para Kazanabilir? başlıklı yazımızda bu konuyla ilgili ip uçları verdik.. Gelin öğrencilik hayatında para kazanmanın yollarını birlikte inceleyelim…

Öğrenciyken Para Kazanmak

Öğrencilik hayatı, özellikle şehir dışındayken birtakım zorlukları olan süreçlerden biridir. Maddi açıdan yaşanan imkansızlık nedeniyle ek bir gelir kaynağı sağlanması gerekebilir. Bu nedenle öğrencilik hayatı içerisinde aynı zamanda iş hayatına da dahil olmak, bazı öğrenciler için kaçınılmaz bir sondur. Öğrenciyken iş hayatına katılmak sadece maddi açıdan desteğe ihtiyacı olanlar için değil iş tecrübesi edinmek isteyenler için de idealdir.

Öğrenciyken para kazanmak adına çeşitli alanlarda uygun bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Bu alanlar, kısa sürede size hem çeşitli sektörlerde tecrübe kazandıracak, hem özgüveninizi geliştirecek hem de maddi anlamda oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır. Öğrenciyken para kazanmak için yapılabilecek çeşitli çalışma alanları bulunmaktadır. Bu alanlar genellikle ya okuduğunuz bölüm ile ilgili hem bilgileri pekiştirici hem de tecrübe kazandıran alanlar olabilir. Ya da daha çok part time çalışma sistemi ile işveren kuruluşların bünyesinde çalışılabilir. Hangi alanda deneyim kazanmak istediğiniz ya da kısa sürede bol kazanç elde edebileceğinize göre değişiklik gösterebilir.

 • Anketörlük,
 • Blog Yazarlığı,
 • Özel Ders Öğretmenliği,
 • Armatörlük,
 • Köpek Bakıcılığı,
 • Parti Organizatörlüğü,
 • Figüranlık,
 • Garsonluk,
 • Broşür Dağıtıcılığı,
 • Makale Yazarlığı,
 • Çevirmenlik gibi çalışma alanları öğrenciyken para kazanmak için ideal çalışma alanlarıdır.

Bu çalışma alanları kampüs içinde de gerçekleştirebileceğiniz ya da dışarıdan sürdürebileceğiniz alanlardır. Ders ve çalışma sisteminize göre en uygun hangisi ise değerlendirebilir, kısa sürede kazancı yüksek deneyimler elde edebilirsiniz.

Üniversitede Para Kazanmak

Üniversite yıllarınız, özellikle şehir dışında okuyor iseniz, maddi açıdan zorlanma ihtimalinizin yüksek olduğu yıllardır. Bu nedenle kısa yoldan para kazanmanın çarelerini araştırmanız muhtemeldir. Hem öğrencilik hem de çalışma hayatını bir arada yürütmek her ne kadar zor gibi görünse de bu size dilemediğiniz kadar geniş bir alanda tecrübe kazandırabilir. Bu nedenle üniversitede para kazanmak için bu gibi fırsatları değerlendirmek her zaman için doğru bir karar olacaktır.

Üniversite öğrenciliği, size çalışma alanı olarak çok daha geniş imkanlar sunacaktır. Özellikle kampüs içerisinde çalışma şansınız oldukça yüksektir. Üniversitenin kısmi zamanlı çalışma alanına dahil olabilir, hem hatırı sayılır bir kazanç elde edebilir, hem de üniversite içerisinde kendi alanınızla ya da farklı alanlarda tecrübe sahibi olabilirsiniz. Özellikle kütüphaneler bu açıdan elverişli alanlardır. Okul kantinleri yine çalışma şansınızın olduğu ve kısmi zamanlı olarak çalışabileceğiniz alanlar olacaktır. Ders programınıza ya da çalışma sisteminize göre belirleyeceğiniz periyotlarda bu alanlarda çalışabilirsiniz.

Part Time Çalışarak Para Kazanmak

Öğrencilik, derslerinizi düzenli bir şekilde takip etmeniz ve sınavlardan geçer puanlar almanız gereken bir süreçtir. Bu süreci olumsuz etkileyecek her türlü dış etkenden uzak durmak uzun vadede karlı sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle öğrencilik sürecinizde bir işte çalışmak istiyorsanız, part time çalışma sistemi sizin için çok daha verimli bir sistem olacaktır. Gündüzleri okulunuzla ve derslerinizle ilgilenirken, akşamları belirli saatler içerisinde çalışabilirsiniz. Yine eğer dersleriniz akşam ise, gündüzleri bir işte çalışabilir, akşamları derslerinizi takip edebilirsiniz. Part time çalışarak para kazanmak, öğrencilik hayatı yaşayan bir birey için çok daha karlı olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz meslekler, part time çalışma sistemi ile icra edebileceğiniz mesleklerdir. Özellikle anketörlük, armatörlük, çevirmenlik, figüranlık, garsonluk, köpek bakıcılığı gibi çok fazla zaman harcamanızı gerektirmeyen meslekler, size kısa sürede kazanç sağlayacak mesleklerdir. Öğrencilik süreçlerinizi verimli geçirmenin yollarını aramalı ve size tecrübe kazandıracak her türlü faaliyeti deneyimleme şansını kaçırmamalısınız. Unutmayın ki bu size uzun vadede hem özgüven, hem deneyim, hem de kısa sürede karlı kazançlar elde etmeniz açısından oldukça büyük bir katkı sağlayacaktır…