Pandemi Sürecinde İş Arayanlara Tavsiyeler

2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle çoğu sektör hem birebir çalışma açısından hem de mevcut çalışanlara maaş sağlama açısından büyük bir sıkıntı sürecine girmiştir. Hal böyle olunca çoğu iş yeri pandemi döneminde evden çalışma tarzına geçmek, çok sayıda çalışanını işten çıkarmak, hatta faaliyete son vermek durumunda kalmıştır. Bu nedenle pandemi süreci hem işveren hem de iş arayanlar için oldukça zorlu bir süreç haline gelmiştir. Bu süreçte işten çıkarılan, iş arayışında bulunan çok sayıda insan, sıkıntı yaşamaya devam etmektedir. Peki bu süreci verimli bir şekilde atlatmak mümkün müdür? İş arayışımıza son mu vermeli, yoksa kendimizi geliştirmenin, iş hayatına dahil olabilmenin yeni yöntemlerini mi geliştirmeliyiz? “Pandemi Sürecinde İş Arayanlara Tavsiyeler” başlıklı bu yazımızda, iş arayanlara kısa sürede en uygun işi bulmanın ve kendimize yeni yollar açmanın yöntemlerini aktarmaya çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

Pandemi Sürecinde Nasıl İş Bulurum?

Covid-19 salgını nedeniyle özellikle evden çalışma stiline hızlı bir geçiş yapan iş ve eğitim sektörü, internetin sağlamış olduğu imkanlardan büyük bir oranla faydalanmaktadır. Online eğitimler, iş görüşmeleri, mülakatlar, son zamanlarda sıklıkla rastlamakta olduğumuz iletişim yollarındandır. Bu şekilde sağlanan görüşmeler neticesinde çoğu firma işlerini çözüme ulaştırabilmekte, çoğu öğrenci de eğitimlerine ara vermeden devam edebilmektedir. İnternetin imkanları sadece online görüşmelerle sınırlı değildir. Pandemi sürecinde iş arayışında bulunan birçok birey de yine internet sayesinde iş ilanlarına ulaşım sağlayabilmekte ve başvurularını bu platformlar aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

İş arayışında bulunan birçok birey internetin bu imkanlarından faydalanarak online başvurularını gerçekleştirmektedir. İsbul.net de size bu imkanları sağlayacak olan ve sektörün önde gelen dijital platformlarından biridir. Güncel iş ilanlarını isbul.net aracılığıyla takip edebilir ve oluşturacağınız üyeliklerle online başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Özgeçmişleriniz, dijital ortamda incelenecek olduğundan bu alanı mümkün olduğunca doğru bir şekilde doldurmanızda fayda bulunmaktadır. Bu süreç sizin için evde geçirilen boş bir süreç olmaktan çıkmalı ve kendinizi geliştirmenin yollarını aramalısınız. Özgeçmişinizi nitelikli yetkinliklerle doldurmanız, sizi diğer adaylar arasında daha çok ön plana çıkaraktır.

İnternet üzerinden verilmekte olan online eğitimlerle birlikte kendinize katmak istediğiniz ve iş hayatınızda işinize yarayacak yetkinliklere sahip olabilirsiniz. Dil eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri, diksiyon eğitimleri gibi kendinizi geliştirebileceğiniz her türlü alanla ilgili online eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca çeşitli meslek gruplarının dijital platformlarda oluşturduğu gruplara dahil olabilir ve networkünüzü genişletebilirsiniz. Çalışma hayatına dair ne kadar çok kişiyle tanışırsanız o kadar çok iş bulma imkanı yakalayabilirsiniz. Bu nedenle yeni oluşumların içine dahil olmaktan ve yeni insanlarla tanışmaktan çekinmemelisiniz.

Yapmış olduğunuz iş başvurularından geri dönüş almanız olasıdır. Fakat pandemi sürecinde iş görüşmeleri online olarak gerçekleşebiliyor. Bu nedenle bu gibi online iş görüşmelerine ve mülakatlara her daim hazır olmalı ve kaynaklarınızın mevcut olduğundan emin olmanız gerekmektedir. İnternet durumunuz, canlı görüşmelerde kuracak olduğunuz diyaloglarınız gibi durumları gözden geçirmeli ve her daim bu gibi görüşmelere hazır olmalısınız. Böylece gereksiz bir heyecan yapmadan, kendinizden emin bir şekilde görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

İş görüşmelerinde karşılaşacağınız muhtemel sorulara hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Bu nedenle kişisel gelişiminize önem vermelisiniz. Pandemi sürecini ne kadar dolu ve doğru bir şekilde atlatırsanız, kazancınız o derece yüksek olacaktır. Kitap okumaktan, kaliteli zaman geçirmekten, araştırma yapmaktan ve yeni bilgiler edinmekten kaçınmayınız. Branşınızla ve ilgi alanlarınızla ilgili araştırmalar yapın, online eğitimler alın, fayda sağlayacak kaynaklara erişin.. İş görüşmelerinde size yöneltilecek sorulara doğru ve kendinizden emin bir şekilde cevap vermeniz için oldukça büyük katkıları olacaktır.

Bu sürecin ömür boyu sürmeyeceğinden emin olmalısınız. Bu nedenle hayatı yaşamaktan vazgeçmemelisiniz. Normalleşme sürecinde dahil olacağınız iş hayatına ne kadar hazırlıklı olursanız o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle iş arayışından asla vazgeçmemeli ve bu uğurda kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Eğitimin, bilginin, çalışmanın zamanı yok. Attığınız her adım, ektiğiniz her ekin bir gün size fayda olarak geri dönecektir…