Özgeçmişiniz Şimdi Google’de!

Özgeçmişiniz artık Google’de ve Google’de adınız, soyadınız ile arama yapıldığında özgeçmişinizi her görüntüleyebilecek. Siz Özgeçmişinizin Google’de yayınlanmasını ister miydiniz? Bu sadece bir seçenek çünkü bazılarımız özgeçmişlerimizin başkaları tarafından görüntülenmesini istemeyebiliriz. Bu nedenle özgeçmişinizi oluştururken gizlilik seçenekleri içinde ilgili alanları doldurarak özgeçmişinizin Google’de herkes tarafından görüntülenmesine ya da herkes tarafından görüntülenmemesini sağlayabilirsiniz. Özgeçmişinizin Google sayfalarında yer almasının sakıncası yoktur. Çünkü günümüzde her bireyin mutlaka birden fazla sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Bu sosyal medya hesaplarında çoğu zaman yaşadığınız şehir ya da çalıştığınız kurumların ismi yer almaktadır. Bu perspektifle bakıldığında iyi şartlarda eksiksiz bir özgeçmişinizin olması sizi aradığınız iş ilanlarına daha çok yakınlaştırabilir.

Başvuru yaptığınız firmaların dikkatini belki de bu yöntemle çekebilirsiniz. Başvuru yapmış olduğunuz iş ilanlarından geri dönüş almamış olabilirsiniz. Bazen insan kaynakları ya da işe alım uzmanları aradığı pozisyonlarla ilgili aramalar yaptığında kriterlere uygun sizin özgeçmişinizle Google’de karşılaşması sizin için yeni bir iş fırsatı olabilir.

CV’nizin Herkese Açık Olması

CV’nizin herkese açık olması rahatsız edici bir durum değildir. Bu uygulamanın en iyi tarafı da tercihin doğrudan sizin elinizde olmasıdır. İş arayan adayların bu uygulamaları kullanmaları çoğu zaman iş fırsatlarını doğurmaktadır. Bu nedenle CV’nizin herkes tarafından görüntülenebilir olacağı katkı açısından önem taşımaktadır.

İş Arayan Adayların Bir Çoğunun Bu Uygulamadan Haberi Yok!

İş arayan adayların birçoğunun bu uygulamadan haberi yoktur. Bu uygulamadan haberdar olunmamasını temel nedeni özgeçmiş oluşturan adayların özgeçmiş formu oluştururken formu yakından tanımamaları ve özgeçmişlerini en son aşamaya kadar doldurmadıklarındandır. Çoğu iş arayan özgeçmiş formu doldururken formda yer alan açıklamaları da okumamaktadır. Bu detaylara dikkat edildiği sürece iş aramalarınızı kontrollü bir şekilde yapmanızda kolaylaşacaktır.

Özgeçmişinizin Google’de olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız adınız ve soyadınızı Google ekranına yazarak çıkan sonuçları filtrelemenizdir. Özgeçmişiniz Google’de ilerleyen sayfalarda da yer alabilmektedir. Bu nedenle en az ilk 5 sayfa arasında kontrollerinizi sağlamanız gerekmektedir.