Konsantrasyon Artırmak İçin Yöntemler

Yaptığımız işe odaklanmamız ve bu sürecin belirli saatler içerisinde zarar görmeden geçmesini sağlamak bazen ne yazık ki mümkün olamıyor. Odaklanma problemi, konsantrasyon dağılımı gibi problemler bu süreçleri olumsuz etkileyen ve yaptığımız işi sonlandırmamızda bize engel olan durumlardır. Bu problemin ortadan kalkması için yapılması gereken bir takım davranışlar bulunmaktadır. Konsantrasyon Artırmak İçin Yöntemler başlıklı bu yazımızda odaklanma probleminizi ortadan kaldıracak, sizi yaptığınız işe daha ilgili ve konsantrasyonu yüksek bir şekilde çalışmanızı sağlayacak tavsiyelerde bulunduk. Gelin birlikte inceleyelim…

Konsantre Olma Yöntemleri

Yaptığınız herhangi bir işi gerçekleştirirken işe yoğunlaşmakta zorluk yaşıyorsanız ya da yapmaktan hoşlanmadığınız bir görevi yerine getirmeniz gerekiyor ve ilginizi o iş üzerine çeviremiyorsanız, birkaç taktikle bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Yaptığınız işi size daha cazip kılacak, çalışırken hem de keyifli vakit geçirebileceğiniz bir çalışma ortamı hazırlayabilir, konsantrasyonunuzu dağıtmadan, her işin üstesinden gelebilirsiniz. Peki nedir bu konsantre olma yöntemleri?

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, bu işle aranızda bir duygusal bağ oluşturmalısınız. Bu duygusal bağ, yaptığınız işin hangi yönünü daha çok sevdiğinizle ya da önemsediğinizle doğrudan bağlantılıdır. Eğer görevi tamamladıktan sonra terfi elde edecekseniz ya da çok uzun zamandır yapmayı arzuladığınız bir yurtdışı seyahati söz konusuysa, çalıştığınız şirketin başarısına bir katkı da siz bulunacaksanız, bunlar sizin motivasyonunuzu yukarı taşımak için oldukça etkili olacaktır. Yaptığınız işin size kazandıracağı sonuçları düşünerek, konsantrasyonunuzu canlı tutabilirsiniz.

Dikkatinizin dağılmasına neden olan uyarıcıları hayatınızdan, çalışma alanınızdan uzaklaştırın. Motivenizi düşürecek bir obje, bir ses, bir insan, bir kağıt parçası dahi olsa, çalışma süreciniz boyunca bu uyarıcıları hayatınızdan uzaklaştırın. İnanın oldukça etkisi olacaktır. Yaptığınız işe daha konsantre, daha istekli bir şekilde sarılacak ve sonlandıracaksınız. Belki bir plan dahilinde çalışmanızı sürdürebilirsiniz. Çalışmak için sizi cezbeden ve motivasyonunuzu artıran mekanlar tercih edebilirsiniz. Sizin dinlendiren ama dinlendirirken çakralarınızı açık tutarak, daha kolay kavrayabilmenizi sağlayacak bir müzik de fena fikir olmayacaktır. Sizi neyin motive edip etmeyeceğini sizden iyi kimse bilemez. Bu gibi ritüelleriniz varsa, her zaman işe yarar.

Konsantrasyon Artırmak

Konsantrasyon artırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler kapsamında dikkatinizin dağılmaması için kendinize kurallar belirleyin. Çalıştığınız ortama biri girince ya da bir uyarıcıyla karşılaştığınızda, yaptığınız işe daha çok sarılmak ve ilginizi dağıtmamak gibi. Bunu düzenli olarak gerçekleştirdiğinizde alışkanlık kazanacak ve konsantrasyonunuzun kolay kolay bozulmadığını göreceksiniz. Tüm bunları yaparken belirli bir düzen ve plan içerisinde olmaya özen gösterin. Alışkanlıkların bu şekilde kazanıldığını unutmayın.

Kendinize bir çalışma saati oluşturun. Gün içerisinde en hareketli, en öğrenmeye açık, en enerjik saatlerinizi, üzerinde çalıştığınız iş için ayırabilirsiniz. Zihniniz ve vücudunuz dinçken odaklanma problemi yaşamayacak, yaptığınız işten yorulmadan çalışabileceksiniz. Enerjik olduğunuz saatleri bir takım uygulamalarla uzatabilirsiniz. Örneğin beslenme alışkanlıklarınız zihin ve vücut yorgunluklarını doğrudan etkileyen alışkanlıklardır. Buna bağlı olarak dengeli beslenmeli, kafein, şeker gibi besinlerin tüketimini en aza indirebilirsiniz. Bu besinler aşırı tüketildiğinde konsantrasyonunuz üzerinde olumsuz etkileri olabilecek besinlerdir.

Çalışma sürenizi belirleyin ve arada kendinize molalar verin. Dinlenmeden bitirmeye çalışacağınız her iş sizi zorlayacak ve işten uzaklaşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle kendinizi dinleyebileceğiniz, dinlenebileceğiniz molalar vermeli, konsantrasyonunuzu da bu doğrultuda canlı tutmalısınız. Siz yaptığınız işten alıkoyan her ne ise bunu tespit etmeli ve bu problemin üstüne gitmelisiniz. Odak dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu sizin için tedavi edilmesi gereken bir problem olabilir. Problemin ortadan kalkması için de psikolojik bir destek almanız gerekebilir. Bu nedenle kendinizi doğru bir şekilde gözlemlemeli ve durumun boyutuyla ilgili olarak bir yardım alabilirsiniz.

Konsantrasyon artırmak için en önemli yöntemlerden bir diğeri de yaptığınız işlerin sonucunda kendinizi ödüllendirmektir. Ödül sistemi ile çalışmak, çocuk yaşlarımızdan itibaren bizi bir iş için şevke getiren ve yaptığımız işten de keyif almamızı sağlayan sistemlerden biridir. Bu nedenle özellikle yaptığınız zorlu işlerin sonucunda kendinizi ödüllendirerek, konsantrasyonunuzun artmasına olanak sağlayabilirsiniz.