Kariyer Hayatınızda Size Yön Gösterecek Filmler

İş hayatı sıkıcı, yorucu ve çok zor gibi gelse de, sevdiğiniz işi yapmak size ömür boyu mutluluk verecektir. İş hayatına girmek, iş hayatında yükselmek, kariyer sahibi olmak herkesin hayalini kurduğu ve istediği şeylerdir. Kariyer hayatınızda size yön gösterecek filmler nelerdir diye düşündük ve sizlere iş hayatınızda yön gösterecek en güzel filmleri derledik.

Fakat iyi bir kariyer sahibi olmak, terfi almak, yükselmek için bunu hak ederek çalışmamız gerekmektedir. Bilinenin tersine saatlerce çalışmak bizi yükselterek bir yerlere getirmez. Asıl önemli olan konu verimli bir çalışmanın sonucunda istediğimiz başarıya ulaşabileceğimizi bilmektir.

İş hayatında çekingenlik ve pasif kalmak kesinlikle başarısızlığa yol açmaktadır. En kötü sonucu ise maalesef ki işten çıkarılmak. Kariyeriniz için oluşturmanız gereken hedefler oluşturmak ve bir yol haritası çizmek zorundasınız.

Öncelikle işe sevdiğiniz ve yapmaktan mutluluk duyduğunuz mesleği, işi seçerek başlamalısınız. Daha sonra ilgi duyduğunuz ve yeteneğinizin olduğu alanda kendinizi profesyonelleştirmek adına hamleler yapmalı ve adımlar atmalısınız.

Attığınız ve yaptığınız her adımda her zaman başarılı olamayabilirsiniz; ancak ne olursa olsun çıktığınız başarı ve kariyer yolunda pes ederek yarı yolda kalmayı aklınızdan bile geçirmeyin. İş hayatı inişler ve çıkışlarla dolu, başarı ve kariyer ise tümsekli bir yolun sonunda yer almaktadır.
Kariyer hedefiniz için çizdiğiniz yolda size yardımcı olabilmek adına iş dünyasıyla ilgili dünyanın gündemine damgasını vuran ve üzerinden yıllar geçse de hala kendinden bahsettirmeye devam eden dev eserleri derledik ve işte iş hayatı ile ilgili ilham verici mutlaka izlemeniz gereken filmler.

Önemli olan "ana mesaj"

Fakat başta unutmamanız gereken bir şey var; Filmlerin senaryolar üzerinden ilerlediğini, filmdeki karakterlerin mesleklerini icra eden birer oyuncu olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Film sahnelerinde gördüğünüz olay ve olaylar, gerçek dünyada sizin iş hayatınızda olan bir olayla birebir aynı olabilir; ancak şu da var ki sonucu gerçek olan hayatta çok farklı olabilir. İzlediğiniz filmleri, iş hayatınızın kullanma kılavuzu gibi düşünmek ve görmek yerine; bakış açınızı ve izlediğiniz yolu, hedeflerinizi geliştirmek için izlemeniz daha isabetli olacaktır. Gerçek hayat ve filmlerde benzerlikler olduğu kadar birbiriyle tam anlamıyla zıtlıklarda vardır. Yazılan ve yapılan filmler gerçek hayatta olanları süsleyerek gözler önüne seren yapıtlardır. Önemli olan konu yapılan bu filmlerden almanız gereken ana mesajdır.

İş hayatıyla ilgili mutlaka izlenmesi gereken 5 film

1. Steve Jobs (2015)
Yapımı: 2015 – ABD
Süresi: 120 Dakika
Yönetmeni: Alex Gibney
IMDB Puanı: 7,8
Oyuncuları: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels, John Steen, Michael Stuhlbarg.

Teknolojinin devi kabul edilen Apple şirketinin kurucusu ve 20. Yüzyılın dahi isimlerinden Steve Jobs’ın hayatını farklı bir perspektif ile sinemaya uyarlanan yönetmenliğini Oscar’lı yönetmen Danny Boyle’nin üstlendiği, senaryosu Oscar ödüllü Aaron Sorkin’e ait olan eseri izlerken hayatınızla ilgili kararları tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Steve Jobs’un bilge ve bir o kadar da hırslı yönünüzü izleyeceğiniz film Jobs’ın özel hayatına da el atıyor. Steve Jobs’un kızı ile olan baba kız ilişkisinide gözler önüne seren film Walter Isaacson’ın kitabından uyarlandı.

Kariyer Hayatınızda Size Yön Gösterecek Filmler

2. Prestij / The Prestige (2006)
Yapımı: 2006 – ABD
Süresi: 130 Dakika
Yönetmeni: Christopher Nolan
Oyuncuları: Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Christian Bale, Michael Caine, Rebecca Hall

Film beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli bir öykü, Viktorya Devrin’nde arkadaş olan iki sahne sihirbazı gün geçtikçe şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için akıl almaz bir susuzluğa dönüşen kuvvetli bir rekabet içerisine giriyorlar.

Her şey hızla değişen yüzyılın başlarında Londra’da başlıyor. Sihirbazların en üst mertebelerde ve idol kabul edildikleri bir zaman dilimi içerisinde iki genç ve yetenekli sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar. Sofistike Robert Angier tam bir şovmenken, gelenekçi Alfred Borden yaratıcı bir dâhidir. Birbirlerini takdir eden bu iki sihirbaz yola beraber çıkarlar. Fakat sundukları en büyük sihir gösterisi ters gidince aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar. İkisi de birbirini alt etme niyetindedir. Rekabetleri her geçen gün büyür hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını işin içine dahil edene dek.

Kariyer Hayatınızda Size Yön Gösterecek Filmler

3. Stajyer / The Intern (2015)
Yapımı: 2015 – ABD
Süresi: 121 Dak.
Yönetmeni: Nancy Meyers
Oyuncuları: Anne Hathaway, Robert De Niro, Christine Evangelista, Rene Russo, Nat Wolff
IMDB Puanı: 7.2

Filmde, 70 yaşında emekli bile olsa hala bir şeyler yapabileceğini ve en iyi şekilde çalışabileceğini göstermek isteyen Ben Whittaker, genç iş kadını Jules Ostin’in kurmuş olduğu bir moda sitesinde kıdemli stajyer olarak yer alır.

Kariyer Hayatınızda Size Yön Gösterecek Filmler


4. Genç Çıraklar / The Internship (2013)
Yapımı: 2013 – ABD
Süresi: 89 Dakika
Yönetmeni: Shawn Levy
Oyuncuları: Owen Wilson,Vince Vaughn, Aasif Mandvi, Rose Byrne, Jessica Szohr
IMDB Puanı: 6,3

Filmin ana karakterleri Billy ve Nick bir şirketin pazarlama bölümünde çalışan ve teknolojiye ayak uydurmakta oldukça zorlanan iki pazarlama elemanıdır. Durum böyle olunca beklenen olur ve işten kovulurlar. İşsizlikle başa çıkmaya çalışan çılgın ikili dünya devi Google’ın stajyerlik pozisyonuna başvuruda bulunurlar. Mülakatlara ve eğitim programlarına çok fazla başvuru olmaktadır ve başvurular içerisinde sadece bu konuda çok zeki olan küçük bir kısım kabul edilmektedir. Başvuru yapanlarla bir araya gelen ikili, eğitim programında neredeyse herkesin yarı yaşlarındaki gençler olduğunu ve hepsinin konusunda uzman olduklarını fark ederler. Kendilerini gösterebilmek ve farklarını kanıtlayabilmek için kıyasıya bir rekabet içerisinde girerler. İki arkadaş daha başlangıç sürecinde birbirleriyle rekabet etmek zorunda kalırlar.

Kariyer Hayatınızda Size Yön Gösterecek Filmler

5. Working Girl
Süresi:
1 saat 55 dakika
Yönetmeni: Mike Nichols
Oyuncuları: Melanie Griffith, Sigourney Weaver, Harrison Ford
Türü: Komedi, Dram
Yapım Ülkesi: ABD

Üniversite mezunu bir sekreter olan Terry, kariyerinde yükselmek için çok çalışan bir karakterdir. Fakat yeni yöneticisi olan Katharine’e işle ilgili oluşturduğu projesini anlatır. Katharine projeyle ilgili bilgi alır ve bunları birkaç kişiyle paylaşacağını söyler. Sonrasında ise projesine sıcak bakılmadığını söyler. Fakat bunu söylerken hiçte samimi olmayan Katharine ilginç bir tuzak kurmuştur. Terry’nin projesini alıp kendi fikri gibi anlatmıştı. Bunun üzerine birde sevgilisi tarafından aldatıldığını öğrenen gen kadın tam bir yıkım yaşamıştı. Hayal kırıklıklarıyla dolup taşan Terry intikam için adım atarak kendi dönüşünü hazırlayacaktır. Kariyer hayatınızda size yön gösterecek filmler elbette bunlarla sınırlı değil ama sizler için en iyilerini derlemeye çalıştık. İyi seyirler dileriz.

Kariyer Hayatınızda Size Yön Gösterecek Filmler

Konuya Benzer İş İlanları