İşverenler İçin Etkili İlan Verme Taktikleri

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iş arayışları ve işçi alımları da sarı sayfalardan cep telefonlarına kadar taşındı. Eskiden iş arayanları oldukça yoğun bir zaman harcadığı sarı sayfalar, işveren ve iş arayanı bir araya getiren yegane unsurdu. Fakat günümüz teknolojisinde internetin bu denli yaşamımıza yerleşmiş olması, bilgisayarların artık cep telefonu formatında sürekli kullanılabilir bir şekilde mevcut olması, işveren ve iş arayanı internet ortamında bir araya getirmeye başlamıştır. Bu yazımızda işverenler için etkili ilan verme teknikleri konusunda bilgi vermeyi hedeflemekteyiz.

İş Arayanı Hedef Alan İlan İçerikleri

Firma sahipleri, ihtiyaç duydukları çalışanın ne gibi kriterlere sahip olmasını istediğini, aradıkları özellikleri, vermiş oldukları ilanda detaylı olarak ifade etmelidir. Aksi takdirde bu durum iş arayanda firmaya karşı bir güvensizlik durumu oluşturabilmektedir. İlan içeriğinin detaylı bir şekilde işlenmesi, firma sahiplerinin de direkt hedefe odaklanmasına yardımcı olacak, zaman kaybı problemini ortadan kaldıracaktır.

İş arayanlar, başvuruda bulunacakları ilanlarda her türlü bilginin detaylı olarak aktarılmasına önem vermektedir. Özellikle maaş bilgisi, iş arayan adayları ilanlara çekmekte olan önemli faktörlerdendir. İşverenlerin bu hususta yapmaları gereken en önemli adımlardan birisi, hazırlamış oldukları ilanlarda maaş bilgisi vermeleridir. Bu şekilde çok fazla sayıda adaya ulaşma imkanı bulmak mümkündür.

İlanlarınızın İlk Sırada Görünmesini Sağlayın

İşverenlerin, ilanlarının çok daha fazla rağbet görmesi için dikkat etmesi gereken hususlardan bir diğeri de sıralamaların başında gelmek olmaktır. İlanınızı yayınlamış olduğunuz sitelerde, arama sonuçlarında ilk sırada gelmek için gerekli olan işlemleri gerçekleştirirseniz, iş arayanlar tarafından daha hızlı bir şekilde keşfedilerek başvuru toplayabilirsiniz. “Doping” paketlerine sahip olarak ilanınızın ilk sırada yer almasını sağlayabilirsiniz.

Adaylarla İletişime Geçin

Her aday, ilanına başvurduğu firmanın güvenilir olup olmadığıyla ilgili bilgi sahibi olmak ister. Bunun için yapacakları küçük araştırmalar dışında, firmaların kendilerine geri dönüş yapıp yapmadığıyla da ilgilenirler. Bu nedenle, ilanlarınıza başvuruda bulunan adaylara cevabınız ne olursa olsun, mesaj yoluyla geri dönüş sağlarsanız, bu daha sonraki aday toplama sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir. İlan yayınlamış olduğunuz siteler üzerinde, adayla iletişime geçebileceğiniz alanları iyi değerlendirerek, güven kazanabilirsiniz. Bu faktör de işveren için etkili ilan verme teknikleri arasında yer alan önemli faktörlerdendir.

İş arayan ve iş verenin bir araya geldiği platformlar, artık çok daha kolay erişilebilir ve çok daha hızlı sonuca ulaşılabilir şekilde tasarlanmıştır. Etkili ilan verme teknikleri ile ilgili sıralamış olduğumuz maddeler, iş arayanın başvuruda bulunduğu firmanın güvenilir olup olmadığını tespit etmesinde en etkili faktörlerdir. Bunun dışında detaylı olarak bilgi içeren tüm ilanlar, iş arayanların talep ettiği ve yoğunlukla başvuruda bulunduğu ilanlardır. Vermiş olduğunuz ilanların adayları etkilemesi ve onlar tarafından rağbet görmesi için belirtmiş olduğumuz tavsiyeleri deneyimlerseniz, çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.