İş Tecrübesi Olmayanlar Ne Yapmalı?

İş Tecrübesi Olmayanlar İş İlanlarını Nasıl İncelemeli?

Okul hayatının sona ermesinin ardından, öğrenim hayatının bitmesiyle birlikte, iş arayışı gündeme gelir. Her birey kendisi için bir iş arama, öğrendiklerini uygulamaya koymakla birlikte bir kariyer planı dâhilinde hareket etme arzusu içerisine girer. Dolayısıyla bu dönemde, iş arama siteleri taranarak, iş bulmak için gerekli adımlar atılır.

İlk adım CV oluşturmadır ve bireyler bu adımı akılcı bir şekilde düzenlemek zorundadırlar. Düzenli bir şekilde doldurulmuş CV, çalışan adayının vitrinini oluşturacağından doğru adımlar ve cv oluşturma alanındaki yönlendirmeler tarafından düzenlenmesi, işverenin CV ‘yi gördüğünde etkilenmesi açısından önemlidir.

Doğru CV oluşturulma aşamasında ise özellikle yeni mezun ya da ilk defa iş hayatına atılan kişiler için bir soru gündeme gelir. Tecrübelerinizi yazmanızın istendiği alan, işverenlerin deneyimli eleman aramaları durumunda önem arz eder. Bu nedenle bu alanı iş tecrübenizin olmaması durumunda, staj ve part time gibi daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmalarınızla doldurmalısınız.

İş ilanlarının incelenmesi durumunda ise iş bulma amacıyla birçok ilan adaylar tarafından taranmaktadır ancak yeni mezunların iş tecrübesinin olmaması iş ilanlarında yer alan tecrübeli eleman ibaresine yanıt veremez. Bu durumda kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalısınız. Tecrübe aramayan firmaları tespit etmek için anahtar kelimeler alanına – yetiştirilmek üzere- yazarak arama yapmanız halinde bu engeli ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu ifade size birçok şey katabilir. Öncelikle bu kelimeleri arattığınızda karşınıza tecrübe aramayan pozisyonların iş ilanları gelecektir. Burada önemli olan istediğiniz iş alanı için yetiştirilmek üzere eleman arayan ilanları tespit etmektir. Yetiştirilmek üzere ifadesi çalışana artı değer katabilir. İşbaşı yapmanız halinde size gerekli eğitimler verilerek, o iş alanında deneyim sahibi olabilmeniz adına gerekli bilgileri edinmenizi sağlayacaktır. Böylece okulda öğrendiğiniz bilgilerinizi pratiğe dökerek kendi alanınızda deneyim sahibi olabilecek, kariyer adımlarını sağlam bir şekilde atabileceksiniz.

Eğer sizde tecrübesiz olmanızdan yakınıyor ve iş bulmakta sıkıntı çekiyorsanız, iş bulma sitelerinde yer alan anahtar kelimeler alanına yetiştirilmek üzere yazarak iş ilanlarını taramalı, listelenen ilanlardan size uygun olanlara başvurarak geri dönüş almayı beklemelisiniz.