İş Arayanlar İçin Etkili CV Hazırlama Teknikleri

İş arama süresi içerisinde çalışmak istediğimiz ortamların bizim için uygunluğu ne kadar önemliyse, bizim de firmaların aradığı niteliklere uygun olmamız o kadar önemlidir. Bu nedenle iş başvurusunda bulunmadan önce hazırlayacağımız Cv’ler oldukça önemlidir. Etkileyici bir Cv hazırlayabilmek için de uyulması gereken birkaç püf noktası bulunmaktadır. “İş Arayanlar İçin Etkili CV Hazırlama Teknikleri” başlıklı yazımızda bu püf noktalarına değineceğiz ve sizlerin bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda birkaç tavsiyede bulunacağız.

Başvurduğunuz Pozisyona Uygun Bilgiler

Hazırlamış olduğunuz CV’leriniz, eğitim ve iş hayatınızı aktaran ve firmaların sizlerle ilgili bir izlenim oluşturmasına zemin hazırlayan kimliklerinizdir. Bu nedenle özenle hazırlanması, sizleri iş arayışı sürecinizde ön plana çıkaracak ve işe alım sürecini hızlandıracaktır.

CV’lerinizi hazırlarken öncelikle dikkat etmeniz gereken konulardan biri başvurduğunuz pozisyonlara uygun bir içerik oluşturmanızdır. Yetkinliklerinizi, aldığınız eğitimleri ve iş deneyimlerinizi detaylı ve sade bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Başvurduğunuz pozisyonlara uygun olan yetkinliklerinizi öncelikli olarak belirtebilirsiniz. Bu sizi, aranan elemanlar listesinde ilk sıralara çıkaracaktır.

Nitelikli Bir İçerik

Hazırlayacağınız CV’lerin, çok fazla bilgi kirliliği barındırmamasına, kısa ama detaylı tanımlar içermesine özen göstermelisiniz. Eğitim bilgileriniz, iş deneyimleriniz, sahip olduğunuz sertifikalar, katıldığınız seminerler ve kurslar detaylı fakat okuyan kişiyi uzaklaştırmayacak şekilde ifade edilmelidir. Kullandığınız dilin uygun bir dil olmasına ve yazım kurallarına uygun bir şekilde yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Yazı boyutu ve kullanılan yazı stili de en az içerik kadar önemlidir. Düzenli bir şekilde hazırlamış olduğunuz CV’lerin, inceleyecek kişileri sıkmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle karmaşık bir sayfa düzeninden uzak durmanız gerekmektedir.

Konu Başlıklarına Özen Gösterin

Cv içerisinde oluşturacağınız konu başlıkları, insan kaynakları tarafından dikkat çekecek kısımlardır. Bu nedenle, yetkinliklerinizi sınıflandırırken dikkat çekici başlıklar oluşturmanız oldukça önemlidir. Kullandığınız dil ve vurguladığınız noktalar, firmaların sizleri öncelikli olarak değerlendirmesi için önemli olacaktır. CV içerisinde sadece neler yaptığınızı değil, bulunduğunuz firmalara ne gibi katkılarda bulunduğunuzu da dahil etmeniz, sizi diğer adayların arasında ön sıralara alacaktır. Kullanmış olduğunuz başlıkları ve çalışmış olduğunuz şirketlerin isimleri kalın puntolarla belirtirseniz, dikkat çeken bir Cv hazırlayabilirsiniz. Tüm bu detaylar, sizleri diğer adaylar arasında daha görünür kılacaktır.

Cv Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş arayanlar için etkili Cv hazırlama teknikleri arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ne yapılmaması gerektiği konusudur. Cv hazırlarken dikkat etmeniz gereken ve asla yapmamanız gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Hazırlamış olduğunuz Cv içeriğinin gereğinden uzun olmaması gerekmektedir. Aynı şekilde kullandığınız ifadeleri tekrarlamamalı, yazım ve noktalama işaretlerinde hata yapmamalısınız. Cv içerisinde, gereksiz bilgilerin yer almamasına, başvurduğunuz pozisyonların özgeçmişinizle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. İş Arayanlar İçin Etkili Cv Hazırlama Teknikleri yazımızda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek oluşturmuş olduğunuz CV’lerinizle, diğer adayları eleyerek ön sıralarda yer alma şansınız oldukça yüksektir.