Şirketlerin Klişelerden Kurtulma Yöntemleri

Her şirketin izlediği kendine özgü bir politikası veya rol model aldığı bir politika vardır. Otellerde bulunan resepsiyonlar, gazetelerin büyük kâğıda basılması veya çoğu şirkette gördüğünüz danışmanlar.Aslında şirketlerin klişelerden kurtulma yöntemleri çok basittir. Peki, hiç merak ettiniz mi neden hepsi sektörün içerisinde farklı firmalar olmasına rağmen aynı model kalıbındadırlar?

Bunu o sektördeki insanlara sorduğunuz zaman yıllardan beridir bu şekilde çalıştıklarını dile getireceklerdir. Fakat zaten asıl sorun burada başlamaktadır. Şirketlere asıl zarar veren, nedeni hiçbir şekilde sorgulanmadan yapılan sektörel kopyalamadan kaynaklanmaktadır. Unutmayın ki kopyalar hiçbir zaman aslını yaşatmaz. Sektörel kopyalamadan çok örnek almak önemlidir. Şirketlerin en büyük ve göze batan kötü alışkanlığı birbirlerinin yayın politikalarını veya işleyişini aynı şekilde kopyalamasıdır.

Kopya olan firmaların çoğu verimsiz ve başarısız olmaktadırlar. Bunun en önemli ve etkili sebebi ise tamamıyla kopya bir politika yürütmelerinden dolayı kendi firmalarına uygun olmayan bir işleyişin içinde olmalarından kaynaklıdır.

Şirketinizin büyümesini ve gelişmesini istiyorsanız kopya modellerden uzak durmanız gerekmektedir. Kopya modeller çalışmayı öne taşımaz tam tersi arka tarafa doğru iterek gerilemeye neden olmaktadır.

Örnek almakla kopyalamak birbiriyle karıştırılan terimlerdir. Kopyalamak bir şeyi olduğu gibi almak ve uygulamaktır. Neyin neden yapıldığı sorgulanmadan olduğu gibi alınmasıdır. Örnek almak ise kişi kurguladığı düşünceye benzer olan çalışma şekillerini inceler. Doğru ve yanlış yaptırımlar gözlemlenir ve tespit edilir. Firmalar kendi çalışma şekline göre doğru strateji ve planlar yaparak adım adım ilerler. Her yapılanı olduğu gibi değil de yarar sağlayacak şekilde değiştirerek sağlıklı bir uygulama şeklini ortaya çıkarır ve modeli uygulamaya başlar.

Firmanızın değişime ihtiyacı olup olmadığını bir düşünün eğer ki varsa bu kötü alışkanlıklardan kurtulmanın çok basit yöntemleri bulunmaktadır.

Şirketlerin Klişelerden Kurtulma Yöntemleri

Kötü alışkanlıklardan kurtulma yöntemleri

  • Model almak eğer ki bizi sonuca ulaştırmayacaksa daha en başında düşünürken vazgeçin bu durumdan. Tam olarak ne yapılacağınızdan emin olmadan başkalarının yaptıklarını model alarak sizin de başarılı olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Başkaları için doğru olan sizin için yanlış olabilir. Dikkat edin.
  • Rakip firmaların yaptığı ortak yaptırımları bulun daha sonra neden böyle yapıldığını düşünün eğer ki sonuca varamıyorsanız tabuları yıkın yapılanın tersini, size uygun olanını yapın.
  • Yaptığınız ve yapacağınız değişiklikleri adım adım yapmakta fayda var. Çünkü her şeyi aynı anda değiştirirseniz, değişikliğe sebep olan ana şeyi anlamayabilirsiniz. Bu yaptırımınızda hızlı ve karışık bir şekilde değil de daha adım adım ilerleyin.
  • İzleyeceğiniz ve uygulayacağınız stratejilerden ve planlardan emin değilseniz, şüpheleriniz varsa daha önceden bu şekilde yürümüş ve başarısız olmuş firmaları inceleyin. Nerede ne hata sonucunda başarısızlık elde edilmiş gözlemleyin. Aynı hataya düşmeden ders çıkararak daha sağlam adımlarla ilerleyin.
  • Firmanızda uyguladığınız yöntemler pasif işe yaramıyor veya kötüyse onları yok ederek yeni bir iş modeli oluşturmak ve oturtmak daha sağlıklı olacaktır.
  • Değişim içerisine girmek için gelirinizin, maliyetlerinizin büyümesini ve çoğalmasını beklemeyin.

Konuya Benzer İş İlanları