Referans Nedir ve Neden Önemlidir?

Son zamanlarda genellikle prosedür amacı güdüyor olsa da, iş başvurularında özellikle karşımıza çıkan önemli detaylardan biridir referans bilgisi… İşe alım sürecinde işverenin fikir sahibi olmasına yardımcı olan ve bizi bir adım önde tutabilen referans bilgisi, özgeçmişlerimizde es geçmememiz gereken alanlardan biridir. Peki Referans Nedir ve Neden Önemlidir? Bu soruların cevabını yazımızda vermeye çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

Referans Nedir?

Referans, işverenin nasıl bir çalışan olduğunuzu, iş ortamınıza uyumunuzu, güvenirliliğinizi, başarılarınızı test edebileceği, bu konuda fikir sahibi olabileceği, hakkınızda geniş bir bilgi sunan kaynaklardan biridir. Sizi tanımakta olan, belirli bir alanda başarı sağlamış yönetici, idareci ya da iş adamının, sizin için fikir beyan etmesi ve işverenlerin rahatlıkla görüşebileceği kişiler için kullanılan bir tanımdır.

Genellikle iş başvurularında karşımıza çıkan referans kavramı, günümüz koşullarında daha çok formalite icabı talep edilen bilgi alanlarından biri haline gelmiştir. Her ne kadar bir amaç ifade etmiyor gibi görünse de aslında dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biridir.

İş başvurularında, daha önce edinmiş olduğunuz tecrübeleriniz, çalışma hayatınız ve bu süreçte biriktirdiğiniz insanların etkisi, işe alım sürecinde oldukça etkili olacaktır. Bu nedenle bu süreci verimli bir şekilde geçirmek, hayatınızın sistematik bir şekilde ilerleyebilmesi ve başarı merdivenlerini rahatlıkla çıkabilmeniz adına önem arz etmektedir. İşverenin gözünde oluşturacağınız profil, önceki çalışma hayatınızda bu sürece tanıklık edenlerin katacağı bilgilerle pekişebilir.

Peki referans verirken ne gibi hususlara dikkat etmek gerekir? Başlayacağınız yeni çalışma hayatınız için size referans olmasını istediğiniz kişileri özenle seçmenizde fayda vardır. Bu kişiler, bu teklifi sunmaktan çekinmeyeceğiniz, buna gönüllü olabilecek ve yeni başlayacağınız işin sahiplerini de herhangi bir sebepten dolayı rahatsız etmeyecek niteliklerde olması gerekmektedir. Eğer ailenizden ya da arkadaş çevrenizden bir referans seçmek isterseniz, muhtemelen işverenin gözünde profesyonel bir izlenim oluşturamayacaksınızdır. Aynı şekilde rütbe sahibi, siyasi bir kişiliğe sahip olan bireylerin referansları da işverenin üzerinde olumlu bir etki oluşturmayacaktır. Bu nedenle bu gibi kişilerin referans olmasından kaçınmalısınız.

Önceden birlikte çalışmış olduğunuz yöneticileriniz, üniversite hocalarınız referans olarak gösterilebilecek uygun kişilerdir. Bu kişileri öncelikle kendilerinden izin alarak referans olarak gösterebilirsiniz. Sizinle ve iş yaşamınızla ilgili detaylı bir şekilde bilgi akışı sağlayabilecek bu kişiler sayesinde başvurmuş olduğunuz işlerde diğer adaylar arasında bir adım önde olabilirsiniz.

Referanslar Gerçekten Önemli Mi?

Genellikle gerçekleştirilen mülakatlar sonrasında ihtiyaç duyulan referans bilgisi, işverenin birlikte çalışacağı adayları rahatlıkla seçebilmesi adına önem arz etmektedir. Bu nedenle referans alanları es geçilmemesi gereken, özenle doldurulması gereken alanlardan biridir. Başvurmuş olduğunuz firmaların, şirketlerin bünyesinde çalışmaya başlamanız için, sizi diğer adaylar arasında pozitif anlamda elemeye yardımcı olan referanslar, belli bir alanda başarı elde etmiş ve kendini ispatlamış kişilerde oluşursa, şansınız çok daha fazla artabilir.

Yeni mezunların genel problemi olarak görülen referans alanları, okul hayatı boyunca samimiyetin ilerletildiği ve rahatlıkla ismini verebilecekleri üniversite hocalarıyla doldurulabilir. Bu kişiler de referans olarak gösterilebilecek, etkin kişilikler olacaktır. İş başvuru formunda referans alanına en az 3 kişinin adını belirtmenizde fayda olacaktır. Bu kişilerini, onları referans olarak gösterdiğinizden haberinin olması, etik kurallar açısından oldukça önemlidir. İş başvuru formalarına belirtmiş olduğunuz referansların iletişim bilgilerini eksiksiz bir şekilde yazmalı ve herhangi bir aksaklığa neden olacak ihtimalleri sıfıra düşürmelisiniz.

Her ne kadar doldurulması önemseyen alanlardan biri de olsa, bu bilgiler, sizleri diğer adaylar içerisinde ön plana çıkaracak ve mülakat sonrası süreçte, işverenin sizi işe alması için tetikleyici etkenlerden biri olacaktır. Ayrıca referans verebiliyor olmanız sizin kendinize güveninizi ve yaptığınız, yapacağınız başarıların birer kanıtı olarak algılanacaktır. Bu nedenle iş başvurularınızda ya da iş kurma süreçlerinizde referanslarınız, sizi temsil eden ve ilerlemeniz için katkı sağlayacak önemli birikimleriniz olacaktır.