Pazartesi Sendromu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Çalışan, çalışmayan, öğrenci herkesin yaşadığı sıklıkla dile getirdiği Pazartesi Sendromu, dünya genelinde yaşanmakta olan problemlerden biridir. Peki herkesi etkilemekte olan ve genel bir problem haline gelen Pazartesi Sendromu Nedir? Nasıl Kurtulunur? Bu soruların cevabını yazımızda vermeye çalıştık…

Pazartesi Sendromu

Yeni bir haftanın başlaması ve beraberinde koşuşturmayı, stresi ve yorgunluğu getirmesi nedeniyle genel olarak sorun teşkil eden Pazartesi günleri, yaşatmakta olduğu duygular nedeniyle sendrom günü olarak tanımlanmaktadır. Pazartesi sendromu, iki günlük tatil sürecinden sonra yeni bir stres sürecine geçiş olarak düşünülmesi ve bu doğrultuda bir takım dikkat edilmeyen durum nedeniyle, adaptasyonu zor, kurtulması da büyük özveri isteyen sendromlardan biridir.

Pazartesi sendromu, bazı durumlarda Pazar gününden itibaren kendini hissettirmeye başlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu durumun kaliteli bir hafta sonu tatili geçirmemenizden ve zamanınızı iyi bir şekilde değerlendirememiş olmanızdan kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Haftanın yorgunluğunu atmak adına iki günlük tatil süresi boyunca hiçbir aktiviteye katılmadan evinizde miskinlik yapıyorsanız ve yeme içme düzeninizi, uyku düzeninizi bu şekilde bozuyorsanız, Pazartesi sendromu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, Pazartesi sendromu yaşamamak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli hususu takip etmeli ve icraate geçirmelisiniz.

Pazartesi Sendromundan Nasıl Kurtulurum?

Uzmanlar, Pazartesi sendromundan kurtulmanın en kesin yolunun, iki günlük tatil süreci içerisinde, hafta içine göre çok fazla farklılık yaşanmaması olduğunu vurguluyor. Hafta içi alışmış olduğumuz uyanma saatlerimiz, tatil süresinde olduğundan daha çok uzatır ve vücudumuzu miskinlik seviyesinde yorarsak, yeni haftaya dinlenememiş, aksine daha yorgun ve daha stresli başlayabiliriz. Bu nedenle hafta sonları da mümkün olduğunca erken uyanmaya, hafta içi sağladığımız düzenin çok da dışına çıkmamaya özen göstermeliyiz.

Beslenme modelimiz, Pazartesi sendromuna yakalanmamıza ve stresi doruk noktalarda yaşamamıza neden olacak en önemli faktörlerden biridir. Yediğimiz besinler, vücudumuzun dinç olmasına ya da yorgun olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle ne kadar sağlıklı beslenirsek, o kadar kendimizi dinç hissedecek ve yeni haftayı büyük bir motiveyle karşılayabileceğiz. Beslenme alışkanlıklarımız, yaşayacağımız stresi, yorgunluğu ve tembelliği dengelemeden en önemli alışkanlıklardır.

Pazartesi günlerinin, stresi ve yorgunluğu çağrıştırdığı fikrinden uzak durmamız, sendroma yakalanmamızı engelleyecek düşüncelerden biri olacaktır. Pazartesi günlerini haftanın diğer günlerinden ayrı tutmamak, bizi bu güne karşı olan ön yargımızdan sıyıracak ve yaşayacağımız stresi minimuma indirecektir. Bu nedenle Pazartesi günleri kendinizi ödüllendirebilir, gün sonuna eğlenceli aktiviteler planlayabilir, hafta sonundan Pazartesi için güzel aktiviteler, güzel hareketler organize edebilirsiniz. Bu şekilde sendromsuz bir Pazartesi’ye merhaba diyebilirsiniz.

Yaşayacağınız stres, sendrom her neyse, insanlarla olan ilişkilerinizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle hayata karşı pozitif düşüncelerde olmaya gayret etmelisiniz. Pozitif düşünmek, sizi olumsuzluğu çağrıştıran her türlü psikolojik durumdan uzak tutacak ve hayata olan bakış açınızı da bu yönde etkileyecektir. Sevmediğiniz bir işte, problem yaşadığınız insanlarla birlikte çalışıyorsanız, kendinize bu alanda pozitif bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Yaptığınız işi sevmeye gayret gösterebilir, çevrenizdeki insanları oldukları gibi kabul ederek, onlarla doğru bir iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz. Bu sizi, yaşayacağınız tüm stres ve sendromlardan uzak tutacaktır.

Pazartesi sendromundan nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız, bu güne olan inancınızı değiştirebilir, gününüzü renklendirebilir, diğer günlerden farklı bir gün olmadığına kendinizi inandırabilirsiniz. Mesela haftanın bu ilk gününü, en şık kıyafetlerinizi giyerek, en sevdiğiniz takıları takarak süsleyebilirsiniz. Bu sizi olumlu yönde etkileyecek ve güne pozitif başlamanızı sağlayacaktır. Hafta sonlarınızı sevdiklerinizle birlikte kaliteli vakit harcayarak geçirmeniz, sendromsuz bir Pazartesi’ye merhaba demenizi sağlayacaktır. Açık hava yürüyüşleri, sevdiğiniz müzikleri dinlemek, fazla abartıya kaçmamak kaydıyla sevdiğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. Tüm bunlar sizi pozitif duygular içerisinde geçireceğiniz yeni haftaya hazırlayacak ve sendromdan uzak, daha verimli çalışabileceğiniz bir Pazartesiye ulaştıracaktır.

Unutmayın ki, zihninizin oyunlarıyla mücadele edebilir, sizi negatif duygulara sürükleyen durumlardan ve olaylardan uzaklaşarak, daha pozitif, daha ön yargısız bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Kendinize inandığınız, yaptığınız işi sevdiğiniz, insanları olduğu gibi kabul ettiğiniz ve hayattan zevk almayı bildiğiniz takdirde hiçbir sendrom sizi ele geçiremeyecek ve hayatı dolu dolu yaşamanıza engel olamayacaktır.