Online İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm dünya üzerindeki etkisiyle büyük bir problem oluşturan Covid-19 salgını nedeniyle çalışma sektörü oldukça büyük darbeler almış görünmektedir. Bu darbeler neticesinde çok sayıda firma kapanma aşamasına gelmiş durumda, bazıları ise evden çalışma sistemine geçiş yapmak zorunda kalmıştır. Bu durum iş başvurularını ve iş görüşmelerini de aynı şekilde etkilemiş ve birebir görüşmeler neredeyse hiç yapılamaz duruma gelmiştir. Salgının artmaması adına gerçekleştirilmekte olan bu uygulamalar kapsamında teknolojinin nimetlerinden yararlanma oranı da oldukça yükselmiştir. Online platformlarda gerçekleştirilen toplantıların yanı sıra iş görüşmeleri ve mülakatlar da aynı şekilde bu sistem ile yürütülmeye başlanmıştır. Birebir görüşmelere nazaran çok daha stresli bir ortamın oluşmasına neden olan online görüşmelerde, bazı ince noktalara özen göstermeniz durumunda rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz. Peki alışkın olmadığımız bu görüşme stilinde hangi hususlara dikkat etmemiz gerekir? “Online İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızda bu hususlara değinmek istedik. Gelin birlikte inceleyelim…

Online Mülakatlarda Önemli Noktalar

İş görüşmeleri daima stresini yoğun bir şekilde hissettiğimiz, bizi tedirgin eden ve heyecanlandıran süreçlerden biridir. Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşacak olmanın vermiş olduğu tedirginlikle birlikte bazen kendimizi yanlış yansıtmak ya da tanıtmak gibi bir durumla karşılaşabiliyoruz. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz yeterli olacaktır. Öncelikle heyecan durumunu kontrol altına almamız, atacağımız en önemli adım olacaktır. Birebir görüşmelerde yaşamakta olduğumuz bu problem, online platformlar aracılığıyla gerçekleştireceğimiz iş görüşmelerinde de ne yazık ki aynı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Dijital platformlarda gerçekleştirmekte olduğumuz bu görüşmeler, birebir görüşmelere nazaran çok daha fazla konuda dikkat etmemiz gereken görüşmelerdir.

Öncelikle internet ortamından sağlanacak olan bu görüşmelerin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için internet bağlantınızın herhangi bir kesintiye uğramayacak olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu nedenle hazırlık aşamasında internet bağlantılarınızı kontrol etmeli ve uygun ortamı oluşturmalısınız. Daha sonra görüşme sırasında kendinizi en rahat hissedeceğiniz bir alanı tercih etmeli ve bu alanda görüşme ortamını hazırlamalısınız. Arka planda görünecek olan görüntünün nasıl olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Karşınızdakinin dikkatini dağıtmayacak ve sizi yanlış yansıtmayacak bir arka plan tercih etmelisiniz. Bu hem sizin hem de mülakatı gerçekleştirecek olan İK uzmanlarının rahat bir şekilde görüşmeyi sürdürmesine olanak sağlayacaktır.

Dışarıdan etki edebilecek etmenleri en aza indirmeniz, kaliteli bir iş görüşmesi gerçekleştirmeniz açısından oldukça önemlidir. Ses, görüntü, gürültü ve buna benzer rahatsız edici durumların ortadan kaldırılmasını sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca görüşmeyi hangi cihaz üzerinden gerçekleştirecek olduğunuzu da önceden kararlaştırmalı ve bu cihazlar üzerinden denemelerde bulunmalısınız. Daha önce kullanmadığınız bir cihazda meydana gelebilecek hataları ön göremezsiniz. Bu nedenle öncelikle testlerinizi yapmalı ve bilgisayar, telefon, kamera ve mikrofon gibi önemli araçların sağlam olduğundan emin olmalısınız.

Etkili Bir İş Görüşmesi İçin Yapılması Gerekenler

Mülakat sırasında işe ve firmaya ne kadar önem verdiğinizi ifade eden bir tavır ve giyim tarzına sahip olmanız gerekmektedir. Birebir görüşmeye gidiyormuş gibi giyiminize özen göstermeli ve karşınızdaki kişiyi ne kadar ciddiye aldığınızı hissettirmelisiniz. Prezantabl bir görüntü ilk izlenim için oldukça önemlidir. İş görüşmesi gerçekleştirmekte olduğunuz firma yetkilileri ile görüşme sırasında gerekli samimiyeti sınırları aşmadan sağlayarak nezaket kuralları dahilinde diyalog kurmalısınız. Selam vermek, teşekkür etmek, güler yüzlü olmak karşınızdaki kişiye kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilmeniz için önemli hususlardır. Bunun dışında kendinizi ifade edebilmeniz için görüşme sırasında yöneltilebilecek sorulara hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Online görüşme öncesinde özgeçmişinizin bir örneğini yanınızda bulundurmanız, görüşmenin seri bir şekilde sağlanması için oldukça önemlidir. Ayrıca sorulabilecek sorulara verecek olduğunuz cevaplarla ilgili de bir ön hazırlık yapabilir ve aldığınız notları yanınızda bulundurabilirsiniz.

Görüşme esnasında heyecanlanmamaya, panik olmamaya özen göstermelisiniz. Kendinize güvendiğinizi, bu işi ne kadar çok istediğinizi karşınızdakine hissettirmeniz, sizi diğer adaylar arasında ön plana taşıyacaktır. Olası olumsuz durumların yaşanmaması için önceden provalar yapabilir ve kendinizi görüşme için hazırlayabilirsiniz. Sorulan sorulara çok kısa ve kestirmeli cevaplar vermektense kendinizi ve bilginizi daha iyi ifade edebileceğiniz net cevaplar vermeniz çok daha doğru olacaktır. Gereksiz söz kalabalığından da kaçınmalısınız fakat görüşmeye ilgisiz gibi görünmeniz de uygun olmayacaktır. İlgili, yeniliklere açık, araştırmayı seven, meraklı bir izlenim uyandırmanız, sizi hayalini kurduğunuz işe bir adım daha yaklaştıracaktır.

Görüşmeyi sonlandırırken, en başta olduğu gibi nezaket kuralları çerçevesinde teşekkür etmeyi, selam vermeyi ve güler yüzü asla terk etmemelisiniz. Kendinizi doğru bir şekilde ifade edebileceğiniz, stresinizi kontrol altına aldığınız, bilginizi direkt olarak aktarabileceğiniz, kendinize olan güveninizi hissettirebileceğiniz her görüşme, lehinize sonuçlanmaya adaydır. Unutmayın ki birebir görüşmelerde de online görüşmelerde de bu hususlar en önem verilen ve eleme sisteminin işlemesine olanak sağlayan hususlardır. Kendinizi geliştirmeye, heyecan ve stres kontrolünü elinizde tutmaya ve hayalinizi gerçekleştirmek için sürekli çalışmaya devam edin. Başaran siz olacaksınız…