Nasıl Ücretli Öğretmen Olunur?

Ülkemizin genel problemlerinden biri olan öğretmen atamalarının, her dönem beklenilenden az olması ve milli eğitim sisteminde mevcut bir öğretmen açığının bulunması, çeşitli çözüm yollarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Öğretmen açığının kapanması için geliştirilen ücretli öğretmenlik sistemi de bu çözüm yollarından biridir. Sözleşmeli olarak atanamayan öğretmen adayları ya da çeşitli alanlardan mezun olmuş birçok birey ücretli öğretmen olarak okullarda görev almaya başlamıştır. Peki Nasıl Ücretli Öğretmen Olunur? Gereklilikleri nelerdir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda vermeye çalıştık...

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Okullarda bulunan öğretmen açıklarının kapatılması için uygulanmakta olan çözüm yollarından biridir. Ücretli öğretmen olarak çalışmakta olan bireyler, sözleşmeli öğretmenlerin almış oldukları maaşın 3’te 1’i kadar bir ücret almaktadır. Bu da sözleşmeli bir öğretmenin mevcut maaşı ile birçok ücretli öğretmenin çalışması anlamına gelmektedir. Ücretli öğretmenler, müfredata uygun davranarak, uzman oldukları branşlarda eğitim vermektedirler. Bu şekilde, mevcut öğretmen açığı kapatılarak, eğitim ve öğretimin işleyişi sağlanmaktadır.

Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir?

Ücretli Öğretmenlik şartlarının en başında herhangi bir bölümden lisans mezunu olmak gerekmektedir. Fakat öğretmen açığının yoğun olması ve atama sayısının da buna oranla oldukça az olması, ön lisans mezunlarının da ücretli öğretmen olarak çalışmasına olanak sağlamıştır. Daha önce meslekte görev almış ve emekli olmuş bireyler de yine bu alanda hizmet verebilmektedir.

Ücretli Öğretmenin Sorumlulukları

Müfredatın gerektirdiği tüm sorumlulukları yerine getirmekle yükümlü olan ücretli öğretmenler, eğitim verdikleri alanın gereklilikleriyle birlikte, öğrencilerin zeka gelişimlerini sağlamakla da yükümlüdür. Ayrıca öğrencilerin sosyal yönlerini geliştirmesi açısından gerekli olan aktiviteleri gerçekleştirmek de yine ücretli öğretmenin sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Müfredatın belirlemiş olduğu ders planını mevcut süre içerisinde gerçekleştirmenin yanı sıra sınıf içerisinde ihtiyaç dahilinde bulunan dersleri planlamak ve sunmakla da görevlidir. Öğrencilerin belirli bir uyum içerisinde eğitim görmesini sağlamak ve öğrenci davranışlarında meydana gelen pürüzleri gidermek de yine ücretli öğretmenin sorumlulukları arasında yer alan görevlerdir. Bu alanda hizmet veren öğretmenlerin, sınıf içerisinde disiplinin sağlamak, öğrencilerin ilerlemesini ve akademik gelişimini sağlamak amacıyla gerekli materyalleri oluşturması gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular genellikle il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine bizzat ya da internet üzerinden Eylül-Ekim süreci içerisinde gerçekleşmektedir. Diploma ve kimlik fotokopisi gibi evraklar, başvuru için yeterli olacaktır. Yeni düzenleme ile ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu başvuru olanaklarının yanı sıra çeşitli iş ilanı yayınlamakta olan sitelerde de ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunmanız mümkündür. İsbul.net sizlere bu imkanı sağlayan ilan sitelerinden biridir. Sitemize üye olarak, öğretmen iş ilanları gibi ücretli öğretmenlik iş ilanlarına da erişim sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde, çeşitli özel okul ve dershanelerin yayınlamış olduğu Branş Öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, Anaokulu Öğretmeni gibi öğretmenlik alanlarında yayınlamış olduğu ilanlarımıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.