Mülakatlarda Sorman Gereken Sorular

Mülakatlar, hemen hemen hepimizin aynı stres ve heyecanla gerçekleştirmekte olduğu zorlu süreçlerdir. Bu süreçlerin en doğru ve stressiz şekilde geçebilmesi için çeşitli yöntemler ve uygulamalar bulunmaktadır. Fakat kendinizi ilgili firmaya ve insan kaynaklarına doğru bir şekilde ifade edebilmeniz için çalışmak istediğiniz alanla ilgili gerekli donanıma sahip olmalı ve kendinize olan güveninizi sağlamanız gerekmektedir. Tüm bu koşullar sağlandıktan sonra katılacağınız mülakatlar, dilediğiniz gibi ve olumlu sonuçlarla neticelenebilir. Fakat mülakat sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ve hususlar bulunmaktadır. Kendinizi ifade ederken, alanınızla ilgili bilgi sahibi olduğunuzu ve bu işi gerçekten çok istediğinizi karşı tarafa hissettirmeniz gerekmektedir. Bunun yolu da doğru soruları sormakla mümkündür.. “Mülakatlarda Sorman Gereken Sorular” başlıklı bu yazımızda mülakat sırasında İK uzmanlarını etkileyebileceğiniz ve kendinizi doğru bir şekilde ifade etmenizi sağlayacak bazı tüyolar vermeye çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

Mülakatlarda Bilmen Gerekenler

İş görüşmeleri, mülakatlar, yoğun stres altında, büyük bir endişe duygusuyla birlikte geçirmekte olduğumuz ve kendimizi yanlış ifade etme olasılığımızın en yüksek olduğu süreçlerdir. Bu süreçlerin daha steril ve daha doğru bir şekilde geçmesi için bilinmesi gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulamanız durumunda mülakatları başarı ile atlatabilir, hayalini kurmuş olduğunuz mesleğin sahibi olabilirsiniz. Fakat öncelikle kendinizi tanımalı ve ne istediğinizden emin olmalısınız.

İş başvurusu yapmış olduğunuz firmaların insan kaynakları, çok sayıda aday içerisinden belirli nitelik ve özelliklere göre eleme gerçekleştirmekte ve kendileri için en uygun adayı bulana kadar büyük bir titizlikle çalışmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi doğru şekilde ifade ettiğiniz ve çalışmak istediğiniz alan ile ilgili donanımlı ve arzulu olduğunuzu doğru cümleler ve doğru bir vücut dili kullanarak ifade etmeniz gerekmektedir. Mülakat sırasında firma sahiplerine yönelteceğiniz sorular, sizin hakkınızda ufak tüyolar verecektir. Sormuş olduğunuz sorulara ve niteliğine bu nedenle mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çalışmak istediğiniz firma ve iş alanı için önceden araştırma yapıp bilgi sahibi olmanız, mülakat sırasında yönelteceğiniz soruların gidişatını belirleyebilir. Bu işi gerçekten istediğiniz ve firma ile ilgilendiğinizi bu şekilde karşı tarafa kanıtlayabilirsiniz. Bu sizin hem işe hem de firmaya ilgili olduğunuzu ve araştırmacı bir yapınızın olduğunu kanıtlar şekilde olacaktır. Bu süreçte alacağınız ek haklar, maaş miktarınız gibi konular ile ilgili yönelteceğiniz sorular karşı tarafa negatif bir şekilde yansıyabilir. Bu nedenle karşı tarafın yanlış anlamasına olanak sağlamadan bu soruları en doğru şekilde yöneltmeniz gerekmektedir.

Mülakat sırasında şirket ile ilgili soracağınız sorular, sizin şirkete olan ilginizi ve onlara vermiş olduğunuz değeri karşı tarafa hissettirecektir. Çalışmak istediğiniz bu şirkette kaç kişinin çalıştığını, bulunacağınız departmanda kaç kişi olduğunu sorabilirsiniz. Firmanın beraber çalışmak istediği adayda aradığı özelliklerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Yine aynı şekilde performans değerlendirmelerini nasıl gerçekleştirdiklerini, nasıl bir çalışma metotlarının olduğunu sorarak, detaylı bilgi sahibi olmak istediğinizi gösterebilirsiniz. Yapacağınız işte firmanın sizden beklentilerinin neler olduğuna dair sorular yöneltmeniz, sizin işe ne kadar hazır olduğunuzu gösterecektir. Bu nedenle bu tarz sorular yöneltmeli ve kendinizi karşı tarafa doğru bir şekilde ifade etmelisiniz.

Mülakatlar, firma ve adayların birbirleri ile ilgili bazı detayları anlamasına yardımcı olan ve verecekleri kararı etkilemekte olan süreçlerdir. Bu nedenle bu süreci ne kadar verimli bir şekilde değerlendirirseniz, o kadar lehinize gelişmeler yaşamanız mümkündür. Mülakat öncesinde yapacağınız küçük bir araştırma ve hazırlık, sizin bu işte ne kadar çalışmak istediğinizi ifade edecek ve diğer adaylar arasında ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yeterli donanıma sahip olduğunuzu ifade eden, çalışmak istediğiniz birim ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzu gösteren, kendinden emin ifadeler kullanarak gerçekleştirmekte olacağınız mülakat süreçleri, firma sahipleri tarafından olumlu bir şekilde değerlendirilmesi muhtemel süreçler olacaktır.

Yapmak istediğiniz işten emin ve çalışmak istediğiniz firmaya olan bağınızı kanıtlayan, bilginize ve kendinize güveninizi gösterecek şekilde, samimiyetinizi ve uyumlu olduğunuzu ifade edebileceğiniz mülakat süreçleri, sizin olumlu bir şekilde değerlendirilmenize olanak sağlayacaktır. Bu nedenle bu süreçleri doğru bir şekilde değerlendirmeli ve kendinize olan güveninizi kaybetmeden, çalışma hayatına hazır olduğunuzu göstermelisiniz. Unutmayın ki donanım sahibi ve kendinden emin olan bireyler için hiçbir şey zorlayıcı ve tehlikeli değildir.