Motivasyona Dair

Charles Schwab bir fabrikanın sahibiydi ama fabrikasından istediği verimi alamıyordu. Ustabaşı ile en son görüşmesinde; “ Senin gibi işine sadık ve disiplinli bir ustabaşı ve denetçi nasıl olur da işçilerin daha verimli olmasını sağlayamaz?” demişti.

Ustabaşından aldığı cevap ; “ Efendim, bilemiyorum. Tüm işçileri sürekli uyararak en üst seviyede çalıştırdım hatta bazılarını işten atacağımı bile söyledim ama bu başarı getirmedi.

Charles Schwab bu konuşma esnasında oradan geçmekte olan bir işçiye kaç kazan çelik erittiklerini sordu, işçinin cevabı altıydı. Schwab bir tebeşir alarak, yere 6 rakamını büyükçe bir şekilde yazdı sonra uzaklaştı. Gündüz işçilerinin mesaisi bitip gece işçileri gelince yerde yazan 6 rakamını görüp ne olduğunu sordular. Ustabaşı gündüz işçilerinin bugün 6 kazan çelik erittiklerini söyledi.

Gece bitip sabah olunca Schwab fabrikaya geldi, yerde dün yazmış olduğu 6 rakamının silinip yerine 7 rakamının yazıldığını gördü. Gündüz işçileri fabrikaya gelince yerdeki rakamın 7 olduğunu görünce gece işçilerinin kendilerinden 1 adet fazla çelik eritmiş olduklarını gördüler. Bunun üzerine o gün daha çok çalışıp 10 kazan çelik erittiler ve yere 10 rakamını yazdılar.

Bu süreçten çok fazla geçmeden fabrikanın verimi hızla arttı ve çevresinde bulunan tüm fabrikaların verimliliğini geçti.

Peki bu nasıl oldu?

Fabrikanın sahibi Schwab; Bu durumu şu şekilde özetliyor;

“Aynı ortamda bulunan insanları mücadele etmeye teşvik etmekten ziyade, önemli olan iş yaptırmak için rekabet duygusunu harekete geçirmektir. Bir diğer gruba üstün gelme duygusu ve hazzı insanları tetikler. “

Üstün gelmek, değerini göstermek, insanların en önemli isteğidir.