Korona Virüs İçin İş Hayatında Nasıl Önlem Alınmalı?

Çin’in Wuhan şehrinde meydana gelen ve geçtiğimiz Aralık ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, alınması gereken birçok tedbiri de beraberinde getirmiştir. İnsanlar vakaların artmasıyla birlikte kişisel önlemlerini almaya, kalabalık ve sosyalleşmeyi gerektiren ortamlardan da uzak durmaya çalışmaktadır. Birçok kuruluş, cafe, restoran, gece kulüpleri, sinema ve tiyatrolar, camilerde cemaatle kılınan namazlar bakanlığın almış olduğu kararla, insanların kalabalık içerisinde bulunmasını önlemek amacıyla geçici bir süreliğine kapatılmış durumdadır. Ayrıca birçok banka ve özel kuruluş da yine virüsün bir salgın haline gelmesini önlemek amacıyla homeoffice çalışmaya başlamıştır. Fakat bazı özel kurum ve kuruluşlar, çalışma hayatına aktif olarak devam etmekte. Bu da birtakım endişeleri beraberinde getirmektedir. Hal böyle olunca iş hayatında korona virüse karşı alınması gereken önlemlerin ne olduğuyla ilgili soru işaretleri oluşmaktadır. Korona Virüs İçin İş Hayatında Nasıl Önlem Alınmalı? başlıklı yazımızda, bu konuyla ilgili bazı tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. Alacağınız doğru tedbirlerle ve bakanlığın yönlendirmelerine uyarak, virüse karşı güçlü bir tutum sergileyebilirsiniz.

Korona Virüsten Korunmak

Aralık ayında ilk vakanın açıklanmasının ardından uluslararası bir tedbir harekatı dünya ülkeleri genelinde yavaş yavaş başlatılmıştı. Ülkeler arası seyahatlerin önlenmesi amacıyla alınan ilk tedbirler, Çin ile olan sınırları kapatmak üzerine olmuştur. Fakat bu tedbir için geç kalan ve bu denli hızla yayılacağı öngöremeyen bazı ülkeler, virüsün kısa sürede kendi sınırları içerisinde de görünmesini engelleyememiştir. İnsan trafiğinin yoğun olması nedeniyle çok sayıda ülkede baş gösteren korona virüs, Türkiye’ye ise alınan tedbirler sayesinde ilk vakadan ancak 90 gün sonunda sirayet etmiştir.

Vakanın açıklanmasının ardından geniş tedbirler almaya devam eden Türkiye, insanların bir arada bulunacakları ve olası virüsün yayılmasına neden olabilecek sosyalleşme mekanlarını geçici süreliğine kapatarak, durumun bir salgına dönüşmesini önleyecek hamlelerde bulunmaktadır. İlk vakanın açıklanmasından bir hafta sonra sayının 98’e çıkması ve 1 kişinin de virüs kaynaklı hayatını kaybetmesi ile birlikte, toplum aldığı önlemleri daha da sıkılaştırmaya başlamıştır.

Peki hala çalışmakta olan ve her gün iş yerine gitmek için kalabalığın içine karışmak durumunda olan bireyler, korona virüsten korunmak için ne gibi tedbirler almalı? İş yerleri, virüsün salgına dönüşmesini önlemek amacıyla çalışanlarına nasıl bir ortam sunmalı, nasıl tedbirler almalı? Bakanlığın önerileri doğrultusunda, belirli bir süre, kalabalık ortamlarda bulunmamak, çok zorunda kalmadıkça evden dışarı çıkmamak gibi birtakım tedbirlerin ulusça alınması gerekmektedir. Bu gibi bir tedbiri, özel ya da kamusal her türlü iş yerinin, hiç düşünmeksizin alması, insan sağlığı ve ülkenin genel durumu açısından oldukça önemlidir. Fakat yine de çalışma ısrarlı olan kuruluşların bulunması da, nasıl önlemler alınması gerektiği konusunda cevabın oldukça zor verilmesine neden olmaktadır.

Korona Virüs İçin İş Hayatında Önlemler

Kalabalık ortamların en aza indirilmesi ve bireylerin birbirlerine çok fazla yakınlaşmaması gereken şu günlerde, çalışma sürecine devam eden şirketlerde, çalışanların sağlığını güvence altına almak için önemli adımların atılması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi, çalışanın kalabalık ortamlara girmeden, iş yerine geliş gidişini sağlamak olacaktır. Bu şekilde toplumla temasını en aza indirecek ve virüsün bulaşma ihtimalini de aynı orantıda azaltabileceksiniz.

Çalışma ortamlarının düzenli olarak dezenfekte edilmesi de yine korona virüs için iş hayatında önlemler adına oldukça önemlidir. Sonuçta oldukça fazla sayıda insanın bir arada bulunacağı kapalı ortamların düzenli olarak havalandırılması ve bir dezenfeksiyon ilacıyla ilaçlanması gerekmektedir. Bu şekilde bir arada bulunulması gereken yerler sürekli sterilize edilerek, virüsün dağılma oranı düşürülebilir. Aynı şekilde çalışma masalarına yerleştirilecek olan antibakteriyel sıvıların da yine çalışanlar açısından önemi büyük olacaktır. Gün içinde ellerin sürekli temiz tutulması gerektiği konusunda bu denli uyarılar verilirken, bunun için uygun ortam oluşturulması alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir.

Çalışma saatlerini azaltmak da yine alınması mümkün olan tedbirlerdendir. Belirli saatler içerisinde çok fazla kalabalığa maruz kalmadan önemli işleri öncelikli olarak bitirmeye yönelik gerçekleştirilecek olan çalışma süreleri, virüsün salgın haline gelmesini ve çalışanların da olası bir sağlık problemine maruz kalmaması açısından büyük önem taşıyabilir. Tüm bu tedbirlerin dışında alınması gereken ve hem iş açısından hem de sağlık açısından önem arz eden tedbir ise homeoffice olarak çalışma sürecinin devamlılığını sağlamak olacaktır. Alınacak tedbirler ve birkaç işlem neticesinde işler evden yürütülebilir, hem riskli ortamların oluşması engellenebilir hem de yapılacak işler aksatılmamış olur…