İyi İletişim Kurmanın Yolları

İş görüşmelerinde, özel hayatınızda ve diğer alanlarda kendinizi en verimli ve doğru bir şekilde tanıtabileceğiniz özellikleriniz arasında yer alan konuşma tarzı oldukça önemlidir. Karşınızdaki kişiler ile olan diyalogunuz ve hal, hareketleriniz o kişinin sizin hakkınızdaki temel düşüncelerini oluşturur. Özellikle bir insanla veya grupla yapılan ilk görüşme ve enerji bundan sonra gidilecek yolu az çok belirlemede öngörü oluşturur. İnsanların kendini doğru tanıtabilmeleri ve fikirlerinin anlaşılabilir olması adına son derece gereklidir. Doğru iletişim biçimleri farklı kategoriler altında sıralanabilir. Bunların öncelikleri ise genellikle şu şekildedir;

Karşınızdaki kişi veya grupla iletişime geçmeden önce hazırlık yapın

Diyalog kuracağınız kişi veya grup fark etmeksizin öncelikle her zaman düzgün ve sağlıklı bir iletişim için prova yapmanız kendi açınızdan faydalı olacaktır. Konuşulacak konu ve cümleleri belirlemek sizi sıkıştığınız anlarda kurtaracaktır. Önceden hazırlık yapılmış bir konuşma gerçekleştirdiğinizde iletişim esnasında kendinize güveniniz daha da artacaktır.

Beden dili, jest ve mimiklerin doğru kullanımı

İnsanlar sadece düşünceleri ile var olmazlar aynı zamanda sergiledikleri bakış açıları, hal, hareket ve iletişim şekilleri son derece önemlidir. Kambur oturmamanız ve dik oturuşunuz kendinizden emin, özgüvenli biri olduğunuzu gösterecektir. Aile, iş ve özel ilişkilerimizi etkileyen, aynı zamanda düzenini sağlayan asıl faktör onlara yaklaşım açımız ve iletişimdir. Bu nedenle bulunduğunuz ortama uygun beden dili seçimi yapmak her zaman doğru olandır. Abartısız fakat, dikkat çeken olmayı deneyin.

Göz temasını iyi ayarlayın

İletişim esnasında insanlarla göz teması kurmak karşı tarafı dikkate aldığınızı ve samimiyetinizi gösterir. Fakat bunun yoğunluğu da farklı anlaşılmanıza neden olabilir. Bu sebeple göz temasını dozunda ayarlamanızda fayda var.

Ses tonunuza dikkat edin

Ses tonunuzu konuşma türüne göre belirlemeniz gerekir. Duygu ve düşüncelerinizle eşdeğerde ilerleyen ton farkınız ortama ve konuya uygun olmalıdır. Aynı zaman çekingen bir tonla konuşmanız ve cümlelerinizi tamamlamadan konuşmanızı bitirmeniz bulunduğunuz ortamda dikkat çekmemenize neden olacaktır.


Konudan uzaklaşmayın ve sözü gereksizce uzatmayın

Söz konusu iyi ve sağlıklı bir iletişim şekli olduğunda konuyu gereksizce uzatmanız karşınızdaki insanı sıkacaktır. Siz her şeyi detayları ile anlatmak isteyebilrisiniz fakat karşı taraf sizi dinlemek istiyor mu ve bunun için yeterli vakti var mı? Bu durumları göz önünde bulundurmalısınız. İki tarafında karşılıklı olarak memnun kalabileceği bir konuşma esnasında zaman ayarlamalı söz hakkı makul olacaktır. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz bir ortam sağlamış olmakla birlikte bulunduğunuz kişiler arasında fazlasıyla dikkat çekeceksiniz.