İş Ortamında Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Ediyor Musunuz?

Birçoğumuz gün boyu masa başında çalışan insanlar olarak, çok az hareketle bedenimizi köreltmekteyiz. Bunun üstüne birde sağlıksız beslenme koşullarını alışkanlık haline getirdiğimizde; aslında kazandığımız paranın ilerde tamamen sağlığımıza harcayacağımız gerçeğini unutuyoruz. İş ortamında beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeli, sağlıklı beslenme alışkanlığının aynı zamanda zihinsel ve ruhsal sağlığı da etkilediğini unutmuyoruz.

Dolayısıyla denge her şeydir! Günlük alacağınız kalori miktarını hesaplayarak kendinizi iş ortamında hem zihinsel, hem de psikolojik olarak daha iyi hissetmenin yollarını bulabilirsiniz.

İş ortamında beslenme alışkanlıkları

Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Gece boyunca düşen kan şekerinizi ve yavaşlayan metabolizmanızı canlandırın. İş yerinde genellikle dışarıdan sipariş verilen fastfoodlar, kızartmalar ve yapay gıdalar en başta zihinsel yeterliliğimizi etkiliyor. Paketlenmiş yiyecekler ve sağlıksız atıştırmalıklar depresyon, stres, bipolar ve anksiyeti krizlerine yakalanma riskini oldukça artırıyor.

Biyolojik dengesini kolaylıkla oluşturan beyin, bir süre sonra bu yiyeceklere bağımlı kalmanızı kolaylaştırıyor. Aşırı kilolar ve birçok hastalığın yanı sıra bu besinler zaman içinde motivenizi düşürmeye birebirdir. Bu besinler zaman içinde enerjinizi düşürerek, çalışma isteiğinizi de azaltacaktır.

Ofislerde pişirilen ev yemeklerinde kullanılan yağ son derece önemlidir. Özellikle kızartmaların içinde tekrarlanarak kullanılmış olan doymamış yağ kolestrol riskini tetikler. İş yerinde zeytinyağı tercih etmek daha geç yaşlanmanızı sağlayacağı gibi, daha dinç tutacaktır.

İş ortamında beslenme alışkanlıkları

Gün İçerisinde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Gün içinde çalışma yoğunluğu neticesinde vücudumuzun istediği atıştırmalık hissini kuru meyve veya kuruyemişlerle geçirebilirsiniz.

Algılarımızın son derece açık kalması gereken meslekler için çay ve kahveye maruz kalmanız su gereksinimini unutmanıza sebep olabilir. Güçlü ve sağlıklı bir metabolizma için düzenli miktarda yanınızda daima su bulundurmalısınız. Yeterli şekilde su içme düzeniniz oturduğunda performansınızın daha yüksek olduğunu hissedeceğiniz gibi, aynı zamanda unutkanlığın önüne geçerek dikkatinizi toplamanızı sağlacak ve beyin fonksiyonlarını düzenleyecektir.

Sabah henüz kahvaltı yapmadan ılık, limonlu su karışımı tüketmeniz ödem atmanızı sağlayarak daha az yemek ihtiyacı duymanızı da neden olacaktır. Gün içinde öğünleriniz arasında tabağınızda limon bulundurmanız ise tokluk hissini artıracaktır.Tuz tüketimi vücutta fazlasıyla ödem oluşturur. Bu da gün içinde karın şişkinliğine, hazımsızlığa sebep olabilir. Olabildiğince tuz tüketimini sınırlandırarak kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Yemeklerin içinde tuza alternatif olarak baharat kullanabilirsiniz.

Light ürünlerin ambalajında 'tamamen light' ibaresi sizi kandırmasın. Su dışında hiçbir besin kaynağı tam olarak saf değildir. İçinde yapay tatlandırıcı, şeker ve koruyucu madde bulunduğundan organik veya light gıdalar tüketirken daha dikkatli olmanızda fayda var.

Konuya Benzer İş İlanları