İş mi Arıyorsunuz? Yoksa Firma mı?

İş yaşantımızda sürekli şahit olduğumuz bir konu vardır. Bu konu şüphesiz kişinin mesleki statüsünden ziyade hangi firmada çalıştığı ile ilgilidir. Sizce de bir iş yerinde statü mü önemli? Yoksa çalıştığı firmanın adı mı? Sanırım bu sorunun cevabı hemen hemen herkeste aynı. Çalışılan Firma daha çok ön planda! Bizler de bu makalemizde ele almak istediğimiz konular arasında iş ararken yayınlanan ilanlar mı daha çok etkili yoksa yayınlanan ilanın önemi olmaksızın ilanı yayınlayan kurumun ilgi çekmesi mi?

Yapılan araştırmalara göre reklam algısı bilinen ve binlerce çalışana sahip kurumsal şirketler iş arayan adarlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Bunun temel nedenleri arasında marka imajı, güven, gelecek kaygısı yaşamadan uzun vadede iş gücü, yıllık izinler, yan haklar servis v.s daha pek çok olanak sayılabilir. İş ilanları sitlerinde iş arayan adayların daha çok pozisyondan ziyade firmanın ismine dikkat çektiği yapılan araştırmalar neticesinde öne çıkmıştır.

Peki, bu durum doğru mudur? Gerçekten sadece büyük devasa şirketlerde mi güvence var?

Küçük şirketlerin şansı yok mudur? Elbette vardır. Ancak burada dürüst olmak gerekirse orta ölçekli firmaların altında kalan işletmelerin uzun soluklu olamayacağı hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu yüzden iş arayan adayların bilinir, toplumda bir imajı olan firmada çalışması oldukça önem arz eden konuların listesinin başında yer almaktadır.

Yapılan Gözlemler sonucunda iş aramaya başlayan adayların ilk yaptığı şey bilinen firmalara gidilerek başvuru doldurup form bırakmaları olmuştur. Bu durumda gösteriyor ki Bilinen firmaların iş arayanlar üzerinde etkisi oldukça büyük olabilmektedir. Günümüzde her ne kadar yeni orta ölçekli ve küçük firmalar haksızlık olacağı düşünülse de bu durumda iş arayanların algısı hiçbir şekilde değişmemektedir.