İş Hayatında Motivasyonu Artırmak

Çalışma hayatı, gün içerisinde yaşanan koşuşturmalarıyla, stresiyle, kişiler arası diyaloglarıyla birlikte bireyin her açıdan yorgun düşebileceği genel bir süreçtir. İster kurumsal bir firma bünyesinde çalışmakta olalım, isterse günlük rutin işlerimizi gerçekleştiriyor olalım, genel bir motivasyona daima ihtiyaç duymaktayız. Yaşadığımız stres ve bağlı olarak meydana gelen yorgunluk, ancak ve ancak moralimizin ve motivasyonumuzun yüksek olduğu sürece üstesinden gelinebilir bir durum haline gelecektir. Bu nedenle her ne iş ile uğraşıyor olursak olalım, evvela kendi moral ve motivasyonumuzu yüksek tutmanın yollarını aramamız gerekmektedir. Peki bu nasıl gerçekleşebilir? “İş Hayatında Motivasyonu Artırmak” başlıklı bu yazımızda, motivasyonumuz artırmak için nelerin iyi geleceğine dair bilgi vermeye çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

İş Hayatında Motivasyonu Artırmanın Yolları

Dönem dönem yaptığımız işten bunaldığımız, nefes almak istediğimiz, bulunduğumuz ortamdan sıkıldığımız ve değişikliğe ihtiyaç duyduğumuz olmuştur. İş hayatında bu durum daha sık rastladığımız bir durum olabilir. Rutin hayatın içerisinde değişikliğe ya da bir harekete ihtiyaç duyabiliriz. Bu ihtiyaç, monotonluğu ortadan kaldırmadığımız sürece uzun vadede bunalıma ve başarısızlığa da yol açabilmektedir. Bu nedenle moralimizi daima yüksek tutmak için bir takım yolları denemekte fayda bulunmaktadır.

İş hayatı başarı kaygısını oldukça derin bir şekilde hissetmekte olduğumuz bir süreçtir. Bu kaygı zamanla yoğun strese ve ardından da mutlak başarısızlığa yol açabilmektedir. İş hayatında motivasyonun düşmesine neden olan unsurlardan biri yöneticilerin çalışanlarını takdir etmemesidir. Sarf edilen emeğin karşılığında bir teşekkür veya takdir alamamak yaptığımız işe olan isteğimizi ve arzumuzu köreltebilir. Fakat unutulmamalıdır ki yapılan her işin ve sarf edilen her emeğin bir karşılığı mutlaka vardır. Bunu sözlü ya da yazılı olarak almak zorunda değilsiniz. Yaptığınız her işi dahil olduğunuz her oluşum sizin için bir değer, bir tecrübe olarak kazancınızdır. Uzun vadede kullanabileceğiniz bilgilerle donatılacak ve kendinizi işinizle ilgili her konuda geliştirmiş olacaksınız. Birileri tarafından takdir edilmeyi beklemeden bu işi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Ödül sistemi, bu durumu aşmanın en güzel yollarından biridir. Yapmış ve başarmış olduğunuz her işin sonunda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu sizin yaptığınız işe olan inancınızı pekiştirecek ve her yeni işin bitiminde bir sonrakine daha motive bir şekilde hazırlanmaya başlayacaksınız. Aynı şekilde yapmış olduğunuz her işe anlam yüklemek de yine bu şekilde bir motivasyonun sağlanabilmesi için etkili yöntemlerden biridir. Tamamlayacak olduğunuz görevin size neler katacağını, bulunduğunuz ortamda neleri değiştireceğiniz, çalışmakta olduğunuz firmaya ne gibi katkıları olacağını sorgulayın ve bu düşünce çerçevesinde işinize odaklanın. Çok daha farklı bir istekle çalışacağınızı fark edeceksiniz.

İş hayatında motivasyonunuzu artırmanın yollarından biri de çalışma arkadaşlarınızla ve yöneticilerinizle sürekli iletişim halinde olmaktır. İletişim olumlu ya da olumsuz her türlü duyguyu beraberinde getirecektir belki ama sosyal yaşamdan kopmadan, beraberlik duygusuyla birlikte hareket etme duygusunu yaşatacaktır. Bu nedenle çalışmakta olduğunuz ortamda ne kadar iletişimi sağlam tutarsanız, çalıştığınız yere ve yaptığınız işe olan bağlılığınız o derece artacaktır. Bu da sizin yaptığınız işten uzaklaşmanızın önüne geçecek ve daha motive bir birey olmanızı sağlayacaktır. İletişimin size getirecek olduğu olumsuz duygulara kendinizi çok fazla kaptırmamak da yine motivasyonunuzu pekiştirecek başka bir yöntemdir. Sorunlara ve olumsuz durumlara ne kadar az mesai harcarsanız, psikolojik olarak eksiye düşme durumunuz o kadar düşük ihtimal olacaktır.

İş Hayatında Motivasyon

İş hayatının getirmiş olduğu monoton ve rutin düzenden uzaklaşmanın yollarını aramak, motivasyonunuzu pekiştirmenin en etkili yöntemlerinden biridir. . Motivasyon, hayatımızın her aşamasında ihtiyaç duyduğumuz ve bizi daima dinamik tutan en önemli unsurdur. Bu nedenle kendimizi aşağı çekmemeye ve mutlak başarıyı elde etmek için kat edeceğimiz yolda yaşam enerjimizi kaybetmemeye özen göstermeliyiz. Kendini geliştirebileceğiniz etkinliklere dahil olarak, farklı alanlarda faaliyet gösterirseniz hem kendinize vakit ayırmış olacak hem de rutin hayattan biraz olsun uzaklaşmış olmanın vermiş olduğu hisle yapmış olduğunuz işe daha motive bir şekilde sarılabileceksiniz.

Sosyal aktivitelere zaman ayıramıyorsanız, çalışmakta olduğunuz iş yerinde gerçekleştirilen etkinliklere katılabilir, bir öğle yemeğini arkadaşlarınızla gerçekleştireceğiniz sohbet eşliğinde yiyebilir, çalışırken sözsüz müzikler açarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bu gibi küçük görünen ama insan ruhunu besleyen aktiviteler, sizin rutin hayattan uzaklaşmanızı ve yaptığınız işten bunalmamanızı sağlayacak aktivitelerdir. Yıllarca hayalini kurduğunuz iş hayatının sizi esir almasına ve yaşam enerjinizi yok etmesine izin vermeyin. Arzuladığınız başarıyı elde edebilmeniz için öncelikle kendinizi geliştirmeli, her anlamda beslemeli, hayatın tadını alarak yaşamaya özen göstermeli ve çevrenizi olumlu unsurlarla donatmalısınız. Aksi takdirde yaptığı işten ve hayattan keyif almayan, mutsuz bireyler haline gelirsiniz. Hayata olan inancınızı, kendinize olan güveninizi ve motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Unutmayın, sizi siz yapan başaracağınıza olan inancınızdır. Bu da ancak ve ancak yüksek motivasyon ile mümkündür…