İş Hayatında İlişkiler

İş hayatında ilişkiler dediğimiz zaman aslında kişinin sosyal hayatında kendisine koyduğu kurallara paralel bir tablo ortaya çıkabiliyor. Her nasıl bir insan gündelik yaşamında ikili ilişkilerini sıkı tutabiliyorsa iş hayatında da bu böyle olmalıdır. İkili ilişkilerin sağlamlığı önemlidir. Ancak ikili ilişkiler kişiden kişiye değişir. Yani kime nasıl davranılması gerektiği bu aşamada önemlidir. Herkesin iş hayatında bir kıdemi, yeri vardır ve ona göre davranmak önemlidir. İş hayatının oturaklı bir şekilde devam edebilmesi için kişilerle iletişimin nasıl olması gerektiğinin bilinmesi gerekir.

Pek çok iş kolu vardır. Bunlardan özellikle ana teması insan odaklı olan iş kollarında ilişkiler ön plana çıkmaktadır. Örneğin insan kaynakları, halkla ilişkiler, pazarlama gibi alanlar insanlarla sürekli bir iletişim halinde olmayı gerektirir. Bu da direkt olarak insanlarla diyaloğun düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesini mecbur kılar. Müşterilerle uzun soluklu başarılı bir diyalog meslek hayatında da başarı anlamına gelmektedir.

iş hayatında ilişkiler

Günümüzün rekabet ortamı düşünüldüğünde insanlara en iyi hizmeti vermek en iyi diyaloğu kurmakla başlamaktadır. Bu nedenle pazarlama stratejisinin öncelikli öğesi insan ve insana davranış biçimidir. İnsanlarla etkili bir iletişim halinde olmak, vizyon sahibi olduğunu göstermek profesyonelliğin aynasıdır. Pazarlama sektöründeki bir müşteri temsilcisi olayları kendi bakış açısı ile değerlendirmemelidir. Günümüzde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de budur. Empati kurmak ilişkinin temelidir. Karşıdaki insanın yerine kendisini koymak sorunun yarısını çözmek demektir. Rekabet açısından sizi ön plana çıkarak olan şey müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya koyduğunuz çözümler olacaktır. Bu hem sizi akılda kalıcı yapacak hem de ileriye dönük ilişkilerin daha da sağlam olmasına zemin hazırlayacaktır.

Pozitif bir enerji, olumlu bir tutum, sabırlı yaklaşım ve doğru sorularla ilişkiyi güçlendirmek basittir. Karşıdaki insanı can kulağı ile dinlemek, beden dilini doğru kullanmak ve olayları gerçekçi ve çözüm odaklı yorumlamak ilişki sürecinin sağlam bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Olaylara negatif bir bakış açısıyla yaklaşmak hem sizi yoracak hem de problemin daha da büyümesine neden olacaktır.

Maddelerle iş hayatında ilişkiler nasıl olmalı?

  • Kendinizi değerli hissetmek çok önemli. Kendinize ve yaptığınız işe saygı duymalısınız.

  • İş arkadaşlarınızla aranızı iyi tutmak sizi çalışma ortamında olumlu yönde etkileyecektir.
  • Saygınlık kazanmak özgüveninizi tazeler. Bunun için ikili ilişkilerinizde pozitif bir tutum sergileyerek karşı tarafta saygın bir intiba uyandırmalısınız.
  • Gerginlikten uzak durmalısınız. Doğru bir iletişim ile üstesinden gelinmeyecek bir sorun yoktur.
  • Daima gülümsemeye çalışın. Gülümsemek etraftaki negatif enerjiyi yok eder bu da iş hayatınıza olumlu bir şekilde yansır.

Saydığımız bu maddeler ile iş hayatında ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. İş hayatında sağlam ve kalıcı olmak sizin kendi elinizde. Hayata olumlu bakmak ve işinize sahip çıkarak, onu benimseyerek hareket etmek hem kendinize güveninizi artırır hem de karşı tarafa güven duygusu aşılar.

Konuya Benzer İş İlanları