İş Hayatında Deneyim Artırmanın Yolları

Dahil olduğumuz her işte deneyimlerimizi artırmak, gelişmek için çaba sarf etmek oldukça önemlidir. Bu kendimizi geliştirmemiz ve bulunduğumuz pozisyondan daha da ileri gidebilmemiz için büyük bir fırsat olacaktır. Fakat bazen iş hayatının yoğun temposuna kendimizi kaptırdığımız ve bu süreçte çok fazla fırsatı kaçırdığımız da olabilmektedir. Bunun için sistematik bir iş temposuna ve kendimizi dinlemek için bir boşluğa ihtiyaç duyabiliriz. Hem kariyer planlarımızı gerçekleştirmek hem de kendimizi her alanda geliştirmek için daha fazla deneyime ihtiyaç duymaktayız. Bunu da ancak kendimiz için oluşturacağımız boş vakitlerimizi verimli bir şekilde değerlendirmek ile sağlayabiliriz. “İş Hayatında Deneyim Artırmanın Yolları” başlıklı yazımızda, kendiniz için vakit oluşturmak ve iş hayatınızda deneyimlerinizi artırmak için birkaç tüyo vermeye çalıştık. Gelin birlikte bu tüyolara göz atalım…

İş Hayatında Deneyim

İş hayatına dahil olabilmek için çok uzun yıllar çabalamakta ve bu süreçte hayatın akışını birçok açıdan kaçırmaktayız. Bu mücadelemiz iş hayatına dahil olduktan sonra da devam etmektedir. Fakat kendimizi bulunduğumuz konudan daha ileriye taşımak ve daha sağlıklı bir yaşam geçirebilmek için gelişmemizi sağlayacak deneyimler edinmemiz gerekmektedir. İş hayatında ilerlememize yardımcı olacak, kendimizi geliştirmemiz için katkıda bulunacak ufak deneyimler, hem mesleki açıdan hem de yaşam kalitesi açısından büyük katkı sağlayacaktır. Peki iş hayatında deneyim elde edebilmek için neler yapılabilir? Ne gibi yollara müracaat edilebilir? Bunun için birçok çeşitli yol bulunmaktadır. Hem kendinizi, hem de iş hayatınızla ilgili konumunuzu ilerletmek için deneyim kazanacağınız geniş bir yelpaze bulunmaktadır.

Deneyim Arttırmanın Yolları

İlgi alanlarınızı ve mesleki alanınızı baz alarak, çeşitli yayınlardan faydalanabilir, bilgi birikiminizi bu anlamda artırabilirsiniz. Dergiler, gazeteler, yayın kuruluşları, sizlere ilgi alanınızla ilgili çok fazla seçenek ve bilgi sunacaktır. Aynı şekilde size yeni donanımlar kazandıracak seminerlerden, sertifika programlarından da faydalanabilirsiniz. Bu programlar sayesinde aldığınız eğitimler iş hayatı süresince büyük katkıda bulunacak ve yetkinlik alanınızı genişletecektir.

Yabancı dil eğitimi de oldukça önemli bir deneyim alanı oluşturmaktadır. Öğreneceğiniz her farklı dil iş hayatında daha geniş bir alana açılmanızı sağlayacaktır. İş hayatı için yabancı dil bilgisi artık kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu nedenle bu konunun üzerine ne kadar giderseniz, sizin için o kadar iyi olacaktır. Tek bir yabancı dil ise dönem itibariyle eskisi kadar yeterli olmamaktadır. İkinci bir yabancı dil bilgisi edinmenin yollarını aramakta fayda olacaktır.

Çalıştığınız alandan farklı bir sektöre ilginizi olabilir.. Bu sektörle ilgili part time yapabileceğiniz işleri takip edebilirsiniz. Home Office çalışabileceğiniz ya da diğer işinizden arta kalan zamanlarda dahil olabileceğiniz yan bir iş oluşturabilirsiniz. Farklı sektörlerde edineceğiniz deneyimler, kendinizi daha rahat ifade edebilme yeteneği kazandırmakla birlikte daha donanımlı bir birey haline getirecektir.

Gönüllülük esaslı oluşumlara dahil olmak da sizlere farklı insanlarla tanışma fırsatı, aynı duygu ve amaç doğrultusunda birlikte hareket etme duygusu kazandıracaktır. Topluluk içerisinde bir bütün olarak hareket etmenin, aynı sorumluluk ve bilince sahip olmanın hissini deneyimleyebilir, bunu iş hayatınıza adapte edebilirsiniz. Aynı şekilde kulüp ve dernek üyelikleri, çeşitli organizasyonlara katılmak gibi aktiviteler de aynı duyguları yaşatacak ve çok farklı alanlarda çok farklı bilgiler edinmenize katkıda bulunacaktır.

Kendinizi bir alanda geliştirebilmenin hazzını yaşadığınız vakit, bu sizin için artık vazgeçilmez bir tutku ve alışkanlık haline gelecektir. Bilginize bilgi katmanın, deneyimlerinizi artırmanın bir cevher olduğunu keşfedecek ve kendinizi dahil olmuş olduğunuz her türlü iş ortamında ya da oluşumda daha rahat ifade edebileceksiniz. İş hayatında deneyimlerinizi arttırarak çeşitli alanlarda bilgi sahibi olma fırsatı yakalayacak ve girdiğiniz her sektörde önemli konumlarda yer edinebileceksiniz…