İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çalışma yaşında olan hemen herkes iş görüşmesine katılmıştır. İş görüşmelerine giderken hem ruhsal açıdan hem fiziksel görüntümüz açısından hazır ve uygun olmak işverene iyi bir izlenim bırakacaktır. İş görüşmesi için kıyafet seçimi nasıl olmalıdır? Kişisel yeteneklerimiz, tavrımız ve tarzımızın yanı sıra dış görüntümüz bizi tanımayan insanların üzerinde bir intiba bırakır. Olumlu bir geri dönüş ve saygın bir muamele için düzenli, tertipli ve duruma uygun giyinmeliyiz. Güzel giyinmek dışarıdan bakıldığında sizin özgüveninizi kendinize verdiğiniz değeri ortaya koyar. Özenli ve düzenli bir insanla çalışmak işverenin de sahip olmak istediği bir durumdur. Bu sebeple kıyafet seçimimiz iş görüşmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır

İş Görüşmesinde Seçilecek Kıyafetler

İlk izlenim sırf iş hayatı için değil, tüm hayatımızda ve ilişkilerimizde etkisini sürdüren bir durumdur. Kendimize verdiğimiz değer, titiz ya da düzenli olup olmadığımız kıyafet seçimlerimizle ilk dakikadan varlığını ortaya koyar. Nereye gidersek gidelim kıyafetimizle karşılanırız. İş görüşmesi için kıyafet seçimlerimiz de uygun ve özenli olmalıdır. İş görüşmesi için kıyafet seçerken birkaç noktaya dikkat etmeliyiz.

İş görüşmesine giderken öncelikle rahat, şık ve özenli olmalıyız. Çok fazla dar kıyafetler ile yürümekte zorluk çektiğimiz ayakkabılar uygun seçimler olmayacaktır.

Kadın çalışanlar genellikle; etek, ceket, elbise ve pantolon takımlarını tercih etmelidir. Erkekler ise takım elbise ve klasik bir tarzda olmalıdır. Günlük hayatta ne kadar renkli bir karakter sahibi olsak dahi iş görüşmesinde ciddi ve genellikle çok renkli kıyafetler kullanmamalıyız. Seçilecek kıyafetler daha çok siyah, gri, lacivert renklerinin hakim olduğu parçalardan oluşmalıdır. Küçük de olsa kendinizle ilgili bir şey yansıtmak isterseniz, aksesuar, saat ve fular tarzı eşyalarla kıyafetinize renk ve canlılık kazandırabilirsiniz. Serbest çalışan, kıyafetlerinde oldukça esnek olan iş yerlerine bile gidecek olsanız yine de ciddiyetle ve klasik bir yaklaşımla giyinmelisiniz.

İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır

İş görüşmesi İçin Uygun Olmayan Kıyafetler

Elimizden geldiğince kişisel bakımımıza özen göstererek ve şık bir şekilde iş görüşmelerine katılmalıyız. Bahsettiğimiz kıyafetler haricinde iş görüşmelerinde kabul edilemeyecek kıyafet tarzları bulunmaktadır.

Öncelikle iş görüşmesine kot pantolon ile gidilmemelidir. Gayri ciddi bir görünüme sebep olmak istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Günlük bir görünüm algısı yaratacağından tercih dışı bırakılmalıdır. Pantolon giyilecek ise kumaş pantolon olmalıdır.

Spor ayakkabı seçilmemelidir. Rahat yaşam tarzınız olsa dahi, iş görüşmesine giderken bu ayakkabılar seçilmemelidir. Topuklu ayakkabı giymek istemezseniz düz ve klasik tarzda olanlardan seçiminizi yapmalısınız. Spora gidecekmiş algısı yaratmak hoş olmayacaktır.

İş görüşmeleri belirttiğimiz gibi bizim için önemlidir. Özenli olmak birçok rakibimiz arasından fark edilmemizi sağlar. Yeteneklerimiz ve bilgilerimizin yanında önemli bir artı puan oluşturur. Bu nedenle abartılı olmadan; düzenli, sade ve şık giyinmek olumlu bir izlenim bırakmamızda bizlere yardımcı olacaktır.

Konuya Benzer İş İlanları