İş Değiştirmeyi Kolay Hale Getirmek

İş Değiştirmeyi Kolay Hale Getirmek

Günümüz ekonomik koşullarında iş bulmak, iş değiştirmek oldukça zor bir durumdur. Yetersiz maaş, iş arkadaşları ve ya yönetici ile anlaşamama, çalışma koşullarının ağırlığı, yapılan işin kişiye uygun olmaması ve iş tatminsizliği gibi konular iş değişikliğine sebep olmaktadır. İçinde bulunduğumuz maddi koşullar beğenmediğimiz iş yerimizden kolayca çıkmamıza olanak vermez. Bu sebeple hali hazırda çalışırken iş aramak zorunda kalırız. İş değiştirmeyi kolay hale getirmek, kolayca iş bulabilmek için bu aşamada dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sosyal Çevremizden Yardım Almak

Koşullar yüzünden iş bulabilmenin zorluğunu herkes gayet iyi bilmektedir. İş değiştirme kararı da hayatımız için önemli bir adımdır. Çalışmak her şeyden önce insani ihtiyaçlarımızı karşılamak için zaruri bir durumdur. Bu sebepler yüzünden bir an evvel iş bulabilmek için tüm yakın çevremize haber ulaştırırız. Bağlantılarımız, çevremiz bize bir noktada yardımı dokunacak aracılardır, fakat sadece çevre ve yakınlara bel bağlamak iş bulma sürecinde bize tek başına yardımcı olmaz çünkü iyi bir iş fırsatını herkes kendi için değerlendirmek ister. Çevremize haber vermeli fakat diğer olanaklarında peşine düşmeliyiz.

Doğru Hedef Belirlemek

Doğru hedef belirlemek bizleri kafa karışıklığından, hangi yöne gideceğimizi bilememekten alıkoyar. Yolumuzda emin adımlarla ilerler ona göre stratejilerle kendimizi geliştiririz. Sosyal aktiviteler, ilgi alanları belirlenen hedefe göre şekillenir, iş ile ilgili kurslara gider daha fazla bilgiye sahip oluruz bu da işverenleri kolaylıkla etkilememize olanak sağlar.

Sistemli Davranmak

Yeni bir iş arama sürecindeki çalışanın çok fazla zamanı yoktur. İş saatleri insan yaşamının büyük kısmına denk geldiğinden elinde kalan zamanı iyi değerlendirmeli, aramaları ve mülakatları düzenli bir şekilde takip etmelidir. İş başvuruları artık siteler üzerinden yapılmaktadır, fakat bununla yetinmeyip telefon ile de başvurularınızın takibini sağlamalı pes etmeden dirençli ve ısrarcı olmalısınız.

Özgeçmiş Güncelleme

Özgeçmişlerimiz bizim tanıtım yazılarımızdır. Bir nevi kendimizi onlarla pazarlarız. Yetkinliklerimizi, becerilerimizi, doğru, akıcı, akılda kalır bir üslûp ile anlatabildiğimizde geri dönüşlerde o derece olumlu sonuçlar verecektir.

Sağlam Bir Referans

Tanıdık ve yakınların yardımı, torpili gibi durumlar her zaman işe yaramayabilir. Genellikle büyük şirketlerden çok fazla tanıdık ve öneri yoluyla torpil isteyen kişilerin sayısı fazladır. Bu işverende bir süre sonra bıkkınlık yaratır. Torpil ile gelen çalışanın çalışma performansına bakılmaksızın işe alımının yapılması bir çok handikap oluşturur. Bu sebepler gözler önünde bulundurulduğunda sağlam bir referans çalışanın niteliklerinin ve yapabildiklerinin açık mektubudur bu da en önemli işe alım sebebini oluşturur.

Başlıkları değerlendirmek bize bir yol gösterecektir. Unutulmaması gereken bir durum vardır. Çalıştığınız iş yerine, işten neden ayrılacağınızı, samimiyetle açıkça, net ifade etmelisiniz. İş arama sürecinde yöneticilere yalan söylemek yerine böyle bir durumda kalmamaya özen göstermelisiniz. Hayat şartları değişkendir. Bugün görmeyeceğinizi sandığınız patronunuzla yeniden karşılaşabilirsiniz. Karşılıklı saygıda kalarak, beklentilerinizi, hedeflerinizi anlatmalı ve ona göre yolunuza devam etmelisiniz.

Konuya Benzer İş İlanları