İş Bulamamaktan Yoruldunuz mu? Peki, Hangi Koşullarda İş Arıyorsunuz?

İş bulamamaktan yorulan adayların öncelikle kendilerine sorması gereken bir soru var. Hangi koşullarda iş arıyorum? Neden mi? Çünkü bir iş arama sitesinde önünüze gelen rastgele işlere başvuru yaparak iş bulamazsınız. Haliyle bu durum sizi yormaktan başka bir işe yaramayacaktır. Niteliklerinize uygun işlere başvuru yapmadığınız sürece iş bulma süreciniz de günden güne düşüş gösterecektir. Peki, bu noktada atmanız gereken adımlar neler olacak?

Özgeçmişinizi Olur Olmaz Bilgilerle Şişirmeyin!

Özgeçmişinizi hazırlarken gerçekçi olun. Özgeçmişiniz sizin aynanızdır. Eğer hazırladığınız özgeçmişte kendinizi göremiyorsanız o zaman burada çok büyük bir sorun var demektir. Bu durumda daha basit ifadelerle özet bilginiz, iş deneyimleriniz, eğitim dereceniz gibi bilgileri sade anlaşılabilir nitelikte bir özgeçmiş oluşturmanız firmaların başvurularınızı değerlendirme sürecinde daha etkili olacaktır. Çoğu iş arayan adayların düştüğü hatalardan biri de sertifika ve kurs bilgisidir. Kayıt olduğunuz ve eğitim gördüğünüz 6 aylık bir yazılım uzmanı eğitimi sizi Yazılım uzmanı yapmaz. Her iktisadi ve idari birimler ya da Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olan adayların diplomat olamayacağı varsayıldığında her kurs ve eğitim sürecinin de sizi uzman yapamayacağı doğrusunu kabul etmeniz gerekmektedir. Bunun yerine işin mutfağında pişmenize olanak sağlayacak alt pozisyonlarla başlayarak deneyim kazanmanız daha doğru olacaktır. Çalışmak istediğiniz pozisyonlara ilişkin mutlaka tecrübenizin olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda mutlaka duyarsınız. “Üniversiteyi bitirdin, mağazada tezgahtarlık mı yapacaksın” Tezgahtar olmanın niteliklerini henüz bilmeyen kişiler için bu cümle oldukça yanlıştır. Tezgahtarlık yapan kişilerin her gün güler yüz, insanlarla doğrudan iletişim, talepler doğru ve hızlı yanıt verme, öneri sunma, satış ve pazarlama sürecine kattıkları destek, paketleme, müşteri memnuniyeti ve daha pek çok özellik düşünüldüğünde belki de her üniversite mezunun yapamayacağı bir meslektir.

Meslekler kendi içinde geniş ve farklı niteliklere sahiptir. Bu yüzden sadece yapabileceğimiz işlerin peşinden koşmak daha doğrudur.