İş Başvurusu Maili Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisin?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iş başvuruları artık dijital ortamlardan dahi gerçekleştirilebilmektedir. Dijital ortamlar, bireyler arası iletişimde birebir görüşmelere nazaran daha sanal ve daha yüzeysel oldukları için, bu ortamlardaki iletişim stillerine mümkün olduğunca dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü jest ve mimiklerin oldukça önemli olduğu bu görüşmeler, dijital ortamda bu gibi faktörlerden yoksun ve yoruma açık bir şekilde gerçekleşecektir. Bu nedenle bu alanlarda sağlanan iletişimlerde çok daha fazla dikkatli olmak gerekmektedir. Mail yoluyla yapmış olduğunuz başvurularda kullandığınız dilden, değindiğiniz konulara kadar birçok alanda uymanız gereken kurallar bulunmaktadır. “İş Başvurusu Maili Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisin?” başlıklı bu yazımızda, bir takım kurallardan bahsedeceğiz. Gelin birlikte dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim…

İK’ya Mail Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mail yoluyla gerçekleşen görüşmelerde samimiyet derecemize göre farklı yazışma stillerimiz mevcuttur. Görüşmenin kiminle ve hangi kurumla gerçekleştirildiğinin, kullanılan üslupta önemi oldukça büyüktür. İş başvurusu için mail hazırlarken kullandığınız dilin yalın ve sade olmasına, ayrıca resmi bir tutum içerisinde gerçekleşmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ciddiyetsiz bir algı oluşturabilir, İK nezdinde yanlış bir değerlendirmeye tabi tutulabilirsiniz. Resmi bir yazışma dili oluşturmalı ve gereksiz samimiyet içeren bir üsluptan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Kullandığınız dilin resmi bir tutum içerisinde siz dili çerçevesinde oluşturulması gerekmektedir. İK uzmanlarına hitap ederken “sen, sana, seni” gibi ifadeler yerine “siz, size, sizi” gibi ifadelerin kullanılması önemlidir. Bu sizin karşınızdaki bireye olan saygınlık seviyenizi ve resmi diyaloglarda ne kadar başarılı olduğunuzu gösterecektir. Jest ve mimiklerinizin görülmediği sanal ortamlarda, kendini doğru ifade edebilmek için bu gibi iletişim detaylarını ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Başvuruda bulunacağınız ilanın referans numarasını belirtiyor olmanız, İK uzmanlarının hangi ilana başvurduğunuzu teyit edebilmesi adına oldukça önemlidir. Çünkü firmanın birden fazla ilanı bulunabilir ve adayları bu konuda ayırt edememe durumuna düşebilir. Hazırlayacak olduğunuz başvuru maillerinde ne iş olsa yaparım mantığıyla bir metin hazırlamamanız gerekir. Aksine hedeflerinizi belirten ve ne istediğinizi ifade eden bir metin oluşturmanız gerekmektedir. Bu sizin ne istediğinizi daha açık ifade eden ve idealist bir tutum içerisinde olduğunuzu gösterecek detaylardan biri olacaktır.

Başvurmuş olduğunuz işi neden bu kadar çok istediğinizi ifade eden ve çok fazla uzun olmayan bir ön yazı hazırlayabilirsiniz. Fakat bu ön yazıda acıtasyon ifadelerinden uzak durmalısınız. Bu değerlendirilme ihtimalinizi düşürecek bir etken olacaktır. Maile ekleyecek olduğunuz özgeçmiş dosyalarının adlarını kontrol etmelisiniz. Yanlış bir dosya adı kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. Dosya adı belirsiz Cv’lerin takibini yapmak İK uzmanları açısından oldukça zor olacaktır. Aynı şekilde göndermiş olduğunuz mailin konu kısmını da net bir şekilde, ilgili ifadelerle doldurmanızda fayda bulunmaktadır. Firmanın mailinizi alıp almadığıyla ilgili tereddüde düşürecek durumların oluşmasına izin vermemelisiniz.

Başvuru Maili Hazırlama

Oluşturacağınız başvuru mailleri, sizi ön görüşme öncesi firmanın nezdinde tasvir edecek olan ve bir ön izlenim oluşturmanızı sağlayacak olan belgelerdir. Bu maillerde ne kadar kendinizi doğru ifade ederseniz, o kadar verim alırsınız. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken hususları mutlaka göz önünde bulundurmalı ve bu hususlar ışığında hazırlanmalısınız. Kendinizi birebir görüşmelerde daha rahat ifade ediyor olabilirsiniz. Fakat yazışma dilinin de kendine göre incelikleri bulunmaktadır. Bu inceliklere uygun davrandığınız sürece etkileyemeyeceğiniz bir İK uzmanı olmayacaktır.

İK uzmanları, adaylar arasında değerlendirme yaparken geniş bir çerçeveden başlayarak özele doğru bir değerlendirme yapmaktadır. Başvuru yapan diğer adaylar arasında parlayan bir yıldız olmak istiyorsanız, üslubunuzu, nezaketinizi ve bilginizi en doğru şekilde aktarmaya özen göstermelisiniz. Kurumsal bir firmanın elemanı olarak çalışma hayatına dahil olmak herkesin kurmuş olduğu bir hayaldir. Fakat kurumsal yaşam tarzına ayak uydurup uyduramayacağınız da sizin elinizde olan bir durumdur.

Konuşma tarzınız, jest ve mimiklerini nasıl kimliğiniz ile ilgili bilgi aktarımında bulunuyor ise hazırlamış olduğunuz iş başvurusu mailleri de bir o kadar etkili olacaktır. Kendinizi net bir şekilde ifade eden, yanlış anlaşılmaya fırsat vermeyen, ne istediğinizi doğru bir şekilde belirttiğiniz, saygı çerçevesi içerisinde oldukça kurumsal bir şekilde hazırlamış olduğunuz iş başvurusu mailleri ile değerlendirilme ihtimalinizi yükseltebilir, hayalini kurduğunuz iş hayatına dahil olabilirsiniz.