İş Başvurularımıza Neden Cevap Alamıyoruz?

İş Başvurularımıza Neden Cevap Alamıyoruz?

Uzun yıllar eğitim alıyor, meslek seçimi için gerekli okulları bitiriyor, ve iş hayatına adımımızı atıyoruz. Bir özgeçmiş oluşturup hemen kendimize yakın bulduğumuz işlere başvuruyoruz. Sanıyoruz ki her şey çok kolay olacak ve biz ilk başvuru yapacağımız işe alınabileceğiz. Lakin öyle olmuyor. Günümüz koşullarında nüfuzun fazla, eğitimli, diplomalıların yoğun olduğu bu dönemde ne yazık ki herkesin kendine uygun işi bulabilmesi hayli zorlaşıyor. Fazla talep rekabeti üst sıralara taşıyor. Sadece birkaç beceri bize pek bir şey kazandırmıyor. Herkes daha iyi olabilmek, görünür olabilmek için çabalayıp duruyor. Bu noktada kendimizi, kısaca ortaya koyduğumuz özgeçmişlerimizin içeriği büyük önem taşıyor. Hayatınızda zaman zaman iş arayan olduysanız iş aramanın ne kadar meşakkatli ve stresli bir dönem olduğunu bilirsiniz.Hergün yaptığınız onlarca iş başvurularımıza neden cevap alamıyoruz?

İş arayanları bu dönemde en fazla umutsuzluğa uğratan sebep başvurularına bir türlü dönüş sağlayamamalarıdır. Birçok kez bu durumda kaldıysanız, öncelikle Cvnizi gözden geçirmelisiniz. İşverenlerin Cvde baktıkları ilk evvela kısım, iş arayan kişinin aranılan pozisyona uygun olup olmadığıdır.

İş başvurularımıza neden cevap alamıyoruz

  • Özgeçmiş hazırlarken acele ve üstün körü davranmayın. Yeteneklerini en anlaşılır şekilde ifade etmeye çalışın.
  • Cv nizi sık sık güncelleyin. Güncellenmiş cvler sizin kendinizi geliştirdiğinizin işaretçileridir. İşveren tarafından olumlu algılanmanızı sağlar. İşe ne zaman başvurduğunuza bakmaksızın güncellemelere dikkat edip fark edilir olun.
  • İletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurun; basit bir şey gibi gözükse de, doğru iletişim adresini vermediğinizde size ulaşmak baştan zor olacaktır. Nerede yaşadığınız, nerede çalışmak istediğiniz gibi bilgileri açık ve net olarak ifade etmek Cvlerinize dönüşümü kolay hale getirecektir.
  • Ön yazı oluşturun. Ön yazı cvnizin kısa ve anlaşılır özet halidir. Ön yazınızda işi neden istediğinize dair geçerli açıklamalarda bulunduğunuzda birçok kişi arasından fark edilir hale gelirsiniz. İstekli bir çalışan her zaman avantajlıdır. Bu da size geri dönüşler açısından kolaylık sağlar.

İş hayatımızda yaşamlarımız gibi tek bir doğrusal çizgide ilerlemez. Bu sebeple her zaman beklediğimiz, istediğimiz işlere giremeyebiliriz. Bir şekilde yaşamlarımızı devam etme zorunluluğumuzda bulunduğu için bize yakın, altından kalkabileceğimize inandığımız işlerle de ilgilenmek bize farklı işlerin ve pozisyonların kapılarını açacaktır. Devamlı iş arayan olmaktansa bir yerlerden başlamak zamanla da olsa istediğiniz fırsatları size sunacaktır.

Konuya benzer iş konuları