İş Arayışında Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Günümüz problemlerinden biri olan işsizlik, üniversite mezunundan lise mezununa tüm kesimlerin genel problemi durumundadır. Teknolojinin ilerlemesi, eğitim seviyesinin yükselmesi gibi gelişmeler, işsizlik alanında yaşanan sıkıntıları ne yazık ki giderememektedir. Bu nedenle 7’den 70’e herkes geçimini sağlayabileceği bir iş hayatına dahil olmanın yollarını aramaktadır. Bu arayış en çok üniversitelerden yeni mezun olmuş olan bireyler için geçerlidir. Üniversite hayatı içerisinde başlayan endişeler, mezuniyet sonrası yerini çok daha farklı boyutlarda duygulara bırakabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki, dahil olacağımız iş hayatı keyif alacağımız, süreklilik sağlayacağımız, severek gerçekleştireceğimiz bir hayat dahilinde bulunmalıdır. Bu nedenle iş arayışı sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç husus söz konusudur. Bu yazımızda İş Arayışında Yeni Mezunlara Tavsiyeler sunarak, bu sürecin nasıl daha verimli geçeceğine dair birkaç fikirde bulunduk.

Hedeflerinizi Belirleyin

İş arayışına geçmeden önce kendinizle ilgili çeşitli konularda net bir fikre sahip olmanız, sizleri iş bulma sürecinde çok daha doğru bir şekilde yönlendirecektir. Bu nedenle icra etmek istediğiniz meslek alanında yeterliliğinizi sorgulamanız ve bu doğrultuda eksikliklerinizi gidermeniz, sizleri iş hayatına hazırlayacak en önemli adım olacaktır. Bu anlamda yapabileceğiniz en etkili girişim, meslek alanınızla ilgili çeşitli staj programlarına, sertifika temin eden kurslara vb. yetkinlik sağlayan oluşumlara dahil olmanız, sizleri donanım sahibi yapacaktır. Bu gibi alanlarda faaliyet göstererek, iş hayatı ve yaşanabilecek zorluklar gibi konularda tecrübe sahibi olabilirsiniz. Bu nedenle sadece üniversite mezunu olmakla yetinmeyip, kendinizi geliştirecek her türlü aktiveteye dahil olabilirsiniz. Bu sizi, iş arayışı sırasında daha çok ön plana çıkaracaktır.

İlgi Duyduğunuz Sektörü Takip Edin

İş arayışı sürecinde yardımcı olması açısından ilgi duyduğunuz firmaları ya da meslek alanınızla ilgili gelişmeleri takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu durum iş başvurusu ve görüşmeleri sırasında dikkatlerin üzerinizde toplanmasına yardımcı olacaktır. Bünyesinde çalışmak isteğinizi firmalar, iş alanları konusunda yeterli donanıma sahip olmanız, iş görüşmesi sırasında sizi daha da özgüvenli ve ilgili gösterecektir.

Etkili Bir CV Hazırlamayı İhmal Etmeyin

İş arayışında yeni mezunlara tavsiyeler konusunda en etkili madde CV hazırlamada dikkat edilmesi gereken hususlardır. Aldığınız eğitimler, hakim olduğunuz yabancı diller, sertifikalarınız, iş deneyimleriniz, hobileriniz, ilgi alanlarınız vs. bunların hepsi sizleri şirket sahiplerinin gözünde belirli bir seviyeye getirebilecek etkenlerdir. Bu nedenle hazırlayacağınız CV’lere bu alanlardaki yetkinliklerinizi sade ve akıcı bir dille aktarmaya özen göstermelisiniz. CV’leriniz, okuyan kişiyi sıkmayacak sadelikte ve nitelikte olduğu vakit, iş arama süreciniz çok daha verimli ve sonuç odaklı bir şekilde gerçekleşecektir. Başvuruda bulunduğunuz firmaların sizleri öncelikli olarak değerlendirmesi için etkili olan ön yazı konusuna da önem vermelisiniz. Ön yazı sizleri diğer iş arayışı içerisinde olan adaylar arasında ilk sıralara çıkmanıza olanak sağlayacaktır. Bu yazıda başvuruda bulunduğunuz firmayı neden seçtiğiniz, neden bu firmada çalışmak istediğinizle ilgili ifadelerde bulunabilir, firma sahiplerini direkt olarak etkileyebilirsiniz.

Mülakat Sürecini Dert Etmeyin

İş başvurusunu gerçekleştirdikten sonra uygun görüldüğünüz takdirde firmalar tarafından sizlere geri dönüş sağlanacak ve ön görüşme için davet edileceksiniz. Bu görüşme süresince sergilemiş olduğunuz profil, diğer adaylar içerisinde sizleri bir adım daha ön plana çıkarmaya yardımcı olacaktır. Fakat bu süreci gözünüzde çok fazla büyüterek bir stres durumuna dönüştürmemelisiniz. Aksine kendinizden emin, özgüveni yüksek bir profil sergilemeniz firma sahiplerini etkilemeniz için çok daha önemlidir. Kendinizi net bir şekilde ifade edebilmeli ve çalışmak istediğiniz işe ne kadar ilgili olduğunuzu, ne kadar istekli olduğunuzu karşı tarafa yansıtmanız gerekmektedir.

Mülakatsırasındadikkat edilmesi gereken bir diğer husus da seçmiş olduğunuz kıyafet olacaktır. Mümkün olduğunca sade, şık ve özenli bir giyim tarzına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sizi çalışmak istediğiniz kuruma vermiş olduğunuz önemin ve saygının bir göstergesi olacaktır. Bu gibi hususlara dikkat etmeniz doğrultusunda verimli bir mülakat sürecinden geçecek ve dikkatleri üzerinize çekmeyi başaracaksınız.

İş bulma süresi, herkes için oldukça stresli ve yorucu geçmektedir. Özellikle yeni mezunlar, bu süreci çok daha yoğun bir şekilde geçirmektedir. Fakat bilinmelidir ki kendimizi ne kadar geliştirirsek, yetkinlik oluşturabileceğimiz iş alanları o denli artacaktır. Kendimizden emin adımlarla ilerlediğimiz vakit, keyif alacağımız ve severek icra edeceğimiz bir iş hayatına dahil olmak çok da uzak değildir. Bu nedenle üniversite mezunu olmayı yeterli görmemeli ve kendimizi geliştirmek için tüm olanakları iyi değerlendirmeliyiz. Sahip olacağımız her bir tecrübe, bizleri iş hayatına çok daha verimli bir şekilde hazırlayacak ve ileride yaşanabilecek sıkıntıları daha iyi göğüslememizi sağlayacaktır.

Yeni Mezun İş İlanları