Her Yöneticinin Bilmesi Gereken İK Analizleri

Doğru çalışanlarla birlikte atılan adımlar, başarının sağlanabilmesi için oldukça önemlidir. Bunun için donanımlı, kendini yeteri kadar geliştirmiş, çalıştığı alanlar ilgili yetkinlik sahibi ve yeniliklere açık bireylerle birlikte çalışıyor olmak uzun vadede çok daha büyük başarıların elde edilmesini sağlayacaktır. İK yöneticileri, bu anlamda en büyük sorumluluğu üstlenen ve en yetkin elemanın seçiminde aktif rol oynayan bireylerdir. Görüşme sağlanan tüm adaylar ile ilgili detaylı bir şekilde veriler elde ederek, bu verilerin uzun vadede doğru bir şekilde işlenmesi ve ele alınması gerekmektedir. Yani iyi bir analiz sürecinden geçilmesi gerekmektedir. Peki bu analizleri neye göre ve nasıl bir düzenle gerçekleştirebiliriz? “Her Yöneticinin Bilmesi Gereken İK Analizleri” başlıklı yazımızda eleman seçimi yaparken hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili birkaç tüyo vermeye çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

İnsan Kaynakları Analizleri

İK Yöneticileri, eleman alımı gerçekleştirecekleri süreçte çok sayıda adayla görüşmekte ve en doğru kararı vererek uzun vadede verim alacağı elemanı seçmek için büyük bir özen göstermektedir. Bu süre zarfında adaylar arasında doğru bir analiz yapmalı ve en yetkin adayda karar kılınması gerekmektedir. Peki bu analizler hangi kriterler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir?

Öncelikle iş tanımınıza uygun olan yeteneklerin analizini yaptıktan sonra görüşme sağladığınız adayların bu yeteneklere vakıf olup olmadığıyla ilgili bir eleme alanı oluşturabilirsiniz. Böylelikle çok daha hızlı bir süreç içerisinde aradığınız elemana ulaşmanız mümkün olabilir. Bu yeteneklerin nasıl kazanıldığı ve nasıl bir ilerleme kaydedildiği de yine analiz sürecinde ihtiyacınız olan bilgilerden biridir. Mensup olduğunuz kurumun hangi alanlarda bir yeteneğe ihtiyaç duyduğunu ve bu yeteneği elde etmek için nasıl bir süreçten geçmiş olduğu gibi konuları elden geçirerek sonraki süreçte daha da ilerlemek için gerekli olan uzmanlıkları belirleyebilirsiniz. Bu da seçecek olduğunuz adayların nasıl kriterlere sahip olması gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Uzun vadede problemin yaşanmaması, girilen her işten karlı çıkılabilmesi adına adayların kapasite olarak analizi oldukça önemlidir. Yaşanılan problemlerin kim ya da hangi durumlar sonucunda yaşandığı ile ilgili detaylı bir rapor hazırlarsanız, seçeceğiniz elemanlara bu kriterleri göz önünde bulunduracak ve ona göre hareket edeceksiniz. Yine aynı şekilde çalışanların çalışma süresince taleplerinin karşılanması, memnuniyeti, şikayetleri gibi özel durumlar, çalışan karmaşasını önlemek amacıyla önem arz eden bilgilerdir. Bu bilgilerin teyidi için görüşme sürecinde gerçekleştireceğini anketler ya da çıkış sürecinde sağlayacağınız görüşmeler oldukça etkili olacaktır.

Çalışan karmaşasını önlemek amacıyla gerçekleştirilen anket yöntemleri ve iş giriş çıkışlarında sağlanan görüşmeler, çalışanlarınızın hangi kuruluşlardan geldiğini ve hangi yetkinlik alanı nedeniyle tercih edildiğini ortaya çıkarabilmek için etkili yöntemler olacaktır. Bu yöntemler sayesinde işletmenizde en fazla verimi sağlamakta olan çalışanlarınızın hangi yetkinlikleri sayesinde işe alındıklarını analiz edebilecek ve bu bilgiyi uzun vadede işe alım süreçlerinde kullanabileceksiniz.

Çalışanlarınızın liderlik vasfına sahip olup olmadıklarını belirleyebilmeniz, kurumunuzun uzun süreli başarılarını sürdürmesini ve bir verim elde etmenizi sağlayacaktır. Liderlik vasfı taşıyan bireyler, bulundukları iş yerlerinin ilerleyebilmesini ve yaptıkları işlerde verim elde edebilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bu vasfın aranan kriterler arasında yer alması oldukça önemlidir.

İK yöneticileri, aday seçiminde bulunurken kendi işletmelerinin hangi yetkinliklere sahip olduğunu, nasıl bir süreçten geçerek başarı elde ettiğini ve en çok verim sağlayan çalışanlarının yetkinliklerini göz önünde bulundurarak bir analiz tablosu oluşturmalıdır. Yeni seçecek olduğu adayları da bu tabloya sadık kalarak çok daha steril bir şekilde kısa bir süre içerisinde seçebilecek ve işletmenin uzun vadede daha büyük başarılara imza atmasına katkıda bulunacaktır.