Hayatınızdan Huzuru Eksik Etmeyin

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde birçok şeye karşı kendimizi geri çekebiliriz. Bunlar ailemiz, işimiz, sosyal hayatımız ve dostlarımız olabilir. Bu dönemler gözümüzde büyüyebilir veya aşılması zor hale gelebilir. Fakat sadace sizin değil herkesin başına gelebileceğini kabul ettiğiniz takdirde işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Hayatın ve nefes almanın paha biçilemez bir güzellik olduğunu vurgulayıp kaçanların sayısı hiç de az değildir. Acı, hayatın yani yaşamanın bir parçasıdır ve sizi olgunlaştırır. Her yaş aralığımızda belirli virajlar, zor kararlar almak zorundayız. Ne kadar kaçmaya çalışsak da kontrolümüz dışında kendimizi bunların içinde bulmamız kaçınılmazdır. Nasıl ki elimizde tutamadığımız gençliğimiz bile tutarsızca akıp gidiyorsa; huzursuzluk, sevgisizlik, kavgalar da gelip geçicidir bu nedenle asla hayatınızdan huzuru eksik etmeyin.


Huzursuzluklardan kaçmak iyi gelmeyecektir

Huzursuzluklarınızdan kaçmayın, aksine üstüne gidin. Konfor alanlarımız hayatımızın büyük kısmını geçirdiğimiz ve vazgeçmek istemeyeceğimiz barınaklardır. Yalnız konfor alanlarımızı terk etmediğimiz müddetçe belirlediğimiz hedeflerimize ulaşamayız. Bunun dışına çıktığımızda karşılaşabileceğimiz bilinmezlik ve yanlış adımlarla yüzleşmek bireyi psikolojik olarak zorlar. Bunu aşmadığınız sürece hayatınızda huzursuzluk hissettiğiniz durumlar her zaman karşınıza çıkacaktır.

hayatınızdan huzuru eksik etmeyin

hayatınızdan huzuru eksik etmeyin

30 dakika önce uyanın

İster iş yerinize, ister sosyal aktivitelerinize gidiyor olun mutlaka normalde kalkacağınız saatten 30 dakika önce uyanmaya çalışın. O vakti gündemi takip ederek, kitap okuyarak veya zaman kısatlaması daha az olan bir kahvaltı masasında geçirebilirsiniz. Zinde bir vücut, tüm gün hem düşüncelerinizi, hem de duygularınızı ayakta tutacaktır.


Kendinizi periyodik zamanlara bölün

Zaman içinde gerçekleşebilecek planlarınızı belirli periyotlar halinde tarihlendirin. Özellikle bir vaktin içine tüm yapacaklarınızı sığdırmaya çalışmak sizi maddi ve manevi açıdan zora sokabilir. Her zaman olamasanız da belirli işlerinizi planlar dahilinde yapmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Tekrar toparlanmaktan asla vazgeçmeyin

Deneyimleriniz sayesinde hayata karşı duruşunuz daha net ve güçlü olacaktır. Zamanla hayatın düşündüğünüz kalıplardan sıyrılarak kolay ya da çok zor olmadığını göreceksiniz. Her zaman yolunda giden bir yaşamınız olduğunda çabalamak için gerek kalacak pek bir şey de olmayacaktır. Mücadele duygusu insanın varolmasını sağlayan, bireyleri güçlü, emekçi kılan bir histir. Yaralarınızı, tecrübelerinizi, endişelerinizi harekete geçirerek bilgeliğe dönüştürme şansı her zaman için vardır. Hayatı sadece iyi bir olgu olarak kodlamaktan vazgeçip; olumsuzluklarıyla kabul edin ve kendinizi serbest bırakın.

hayat ve huzur

Gün içinde kısa molalar verin, meditasyon yapın

Özellikle iş yerinizde devamlı robot gibi çalışmak gün içinde performansınızın ve motivenizin düşmesine sebep olacaktır. Kısa aralar vererek müzik dinleyin, iş arkadaşlarınızla sohbet edin ve özellikle açık bir alanda mutlaka hava alın. Meditasyon insanın ruh sağlığı için son derece gerekli bir eylemdir. Zihinsel rahatlığınızı sağladığı gibi sizi hayata karşı daha sağlıklı bir insan olmaya yöneltecektir.


Hayatınızı başkalarına göre yönlendirmeyin

Bu hayatınızın her alanında karşınıza çıkabilecek bir doğaçlamadır. Devamlı olarak başkaları kararlarınıza, fikirlerinize ve hayatınıza müdahale etme gereksinimi hissedecektir. Başkalarının sizi ve hayatınızı absorbe etmesine asla müsade etmeyin. Kendi hayatınızı doğruları ve yanlışları ile sadece siz yaşayın, kararları siz alın. Kısacası hayatınızdan huzuru değil, huzursuzluk veren sebepleri atın.

Konuya benzer iş ilanları