Hatalar ve Davranış Biçimleri

Hatalar; Tecrübe kazanılmasında rol oynayan en önemli sebeplerdendir. Hatalar doğru değerlendirildiği takdirde başarıya ulaşılmasında yardımcı olan lokomotifler olacaktır.

Peki hata yapan personele nasıl yaklaşılmalıdır? Cezalandırmak? Uyarı vermek ? İş akdine son vermek?

Basketbol maçı izleyenlerin bildiği konulardan biri olan serbest atış esnasında diğer oyuncularla tokalaşma konusudur. Bu eylem her koşulda yapılmaktadır. Oyuncu sayı atamasa bile diğer oyuncuların ellerine dokunarak onlardan güç alır. Buradaki mesaj her ne olursa olsun takım arkadaşlarının desteğini alabilme olgusudur, takım olmaktır.

Hata yapmayan bir insan kendini incelemelidir çünkü hata yapmayan bir insan hiçbir şey yapmıyordur.

Girişimcilik eski tanımı ile müteşebbislik demekti. Müteşebbislik kelimesi de teşebbüs etmekten gelmektedir. Teşebbüs etmeyenler, risk almayanlar başarılı olamazlar.

İşte size 5 milyon dolar üzerinde hata yapan bir yöneticinin hikayesi;

Dünyanın sayılı bilişim devlerinde birinde yönetici yardımcısı olarak görev alan bir personel vermiş olduğu karar ile şirketin 5 milyon dolar üzerinde zarar görmesine neden olmuş. Bu durum ortaya çıktığında ise odasındaki eşyaları toplamaya başlamış. Şirketin yöneticisi ise bu esnada odasına girerek;

“Nedir bu hareket?

Efendim, verdiğim yanlış karar sonucu şirketin zarar etmesine neden oldum. Benimle ilgili kararınızı bildiğimden önceden odamı toplamaya başladım.

Bunun üzerine şirket yöneticisi; yardımcısının gözlerinin içine bakarak;

“Gözlerimin içine bakar mısın? Ben 5 milyon dolarlık bir hata tecrübesini kazanan bir yardımcıyı işten çıkartacak kadar yanlış bir hareket yapar mıyım?

Hatalar insana bir öğretmenden, bir okuldan, bir profesyonelden çok daha fazla şey öğretebilir. Hata yapmaktan korkmayın, asıl korkacağınız konu; Hata yapacağım korkusu ile hiçbir şey yapmadan yaşamaktır…