Gençlere Limancılık Sektöründe Büyük Kariyer İmkânı

Kocaeli’de kurulan Kariyer Port, Türk limancılık sektöründe kaliteli personel ihtiyacını karşılamak amacı ile kuruldu ve gençlere limancılık sektöründe büyük kariyer imkânı sağlıyor. Meslek sahibi olmak isteyen işsiz gençler, Mükemmeliyet Merkezi'nde eğitim alarak sektöre atılma imkânına kavuşuyorlar. KSO Başkanı Zeytinoğlu yaptığı açıklamada meslek lise ve yüksekokullarında öğrenim gören gençlerin bu merkezde eğitim almalarını sağlayacaklarını dile getirdi.

Gençlere böyle bir imkân sunan Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi, KOCAELİ Sanayi Odası (KSO) ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) işbirliğiyle hayata geçirildi. İş arayan, meslek sahibi olmak isteyen gençler için liman sektöründe büyük kariyer fırsatı sunuyor.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konu ile ilgili bilgilendirme yapmak adına bir basın toplantısı düzenledi. "Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği" projesini 2017'de başarıyla tamamladıklarını ve akabinde Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'ni kurduklarını dile getirdi.

Gençlere Limancılık Sektöründe Büyük Kariyer İmkânı

Merkezdeki eğitimlere de değinen Zeytinoğlu, liman işletmeciğine yönelik teorik ve uygulamalı derslerin olacağını söyledi. Ayrıca teknolojinin imkanlarıyla simülasyon eğitimlerinin de olacağını söyleyen Zeytinoğlu bunu dil kurslarıyla desteklediklerinin altını çizdi. Bu simülatörlerde konteyner ve dökme ambalajlı yük paket programlarını içeren iş makine modellerinin olduğunu dile getirdi.

Türkiye’deki liman işletmelerinin çoğunun Kocaeli’de olduğunu belirten Zeytinoğlu, dolayısıyla işsiz gençlerin bu alanda istihdam edileceğini söyleyerek ayrıca liman işletmelerinin kalifiye eleman açığının da bu şekilde kapatılacağına işaret etti.

Zeytinoğlu şu anda 8 liman personeli ile 30 meslek yüksek okulu öğrencisinin eğitim aldığını söyledi. Ayrıca şu anda 100 adet eğitim talebinin de olduğunu dile getirdi.

“Merkezimizi daha aktif hale getirmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Meslek Yüksek Okulları ile iş birliği yapıyoruz” diyen Zeytinoğlu yapılan protokollerle meslek lisesi ve meslek yüksek okulu öğrencilerinin bu merkezde eğitim almalarını sağlayacaklarını, ayrıca burada eğitim gören öğrencilerin istihdamının sağlanacağını dile getirdi.

Yurt Dışına Geçme İmkânı Da Olacak

Daha sonra açıklama yapan TÜRKLİM Başkanı İbrahim Dölen, konteyner hacminin geçen yıla göre yüzde 18 artış gösterdiğini söyleyerek bu durumun yılın ilk yarısında da aynı şekilde devam etmesini beklediklerini dile getirdi. Dölen, bu alanda artan iş hacmini karşılama amacıyla operatör sayısının da en az %10 gibi bir rakamla artması gerektiğinin altını çizdi.

Dölen, Kariyer Port'ta eğitimini tamamlayan öğrencilerin istihdamı için TÜRKLİM adına bizzat uğraşacağını söyledi. Akabinde Türk limancılık sektörünün gittikçe globalleştiğini, bugün Türkiye'nin en büyük limanlarının tamamının dünya çapında liman işleten büyük firmaların elinde olduğunu dile getirdi. Bu alanda çalışmaya başlayan gençlerin ise bu globalleşme sayesinde yurt dışındaki farklı firmaların ihtiyacına göre şekillenebileceğini ve isterlerse yurt dışında kariyerlerine devam edebilme imkanlarının olabileceğini söyledi. Ancak gençlerin bu gelişmelere paralel olarak dillerini geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Dölen, zor hedeflere karşı kendilerini istekli hale getirmelerinin önemini vurguladı.

Konuya Benzer İş İlanları