Futbolun İş Dünyasına Etkileri

Hiç futbolun iş dünyasına etkileri nelerdir diye düşündünüz mü? Gündemde futbol varken biraz da futboldan söz edelim istedik. Merak ettiğimiz kimin şampiyon olacağının yanı sıra futbolun yaşam alanımızın her yerinde olması kaçınılmaz bir tercih. Otobüste, metroda, alışveriş yaparken, okula giderken, çalışırken her an dilimizde olan ve popülerliğini hiç yitirmeyecek gibi görünüyor.

Peki, futbolun görsel sürükleyiciliğinin insanlarda yarattığı tatlı, endişeli heyecanının yanında temelinde taktiksel, teknik figürlerden dolayı stratejik zekaya, matematiğe, geometriye dayanan bir spor olduğunu daha önce hiç düşünebildiniz mi?

Bundan asırlar önce bir çok imparatorluk satranç oyunlarında uyguladıkları taktiğin benzerini savaş taktiklerinde uygulamışlar ve zaferler kazanmışlardı. Günümüzde ise bir çok şirket işe alımlarda ve personel performans değerlendirmesinde futbolun teknik ve taktiksel yöntemlerini uyguluyor.

Bu taktikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

futbolun iş dünyasına etkileri

Sayılar

Dünya kupasında 64 takım var ve 32 takım gruba çıkıyor ve içlerinden sadece 1. olan şampiyon oluyor. Aradan bir hafta sonra bu sayılar azalıyor yani iki takım kalarak yarışmaya devam ediyor. İşte bu sistem bir şirkete alınan elemanların işe alımdan, performansına kadar yansıyor.

Bir şirkete yüzlerce insan başvuru yapıyor ve siz en iyi elemanı seçmek zorundasınız.

Pratik Düşünmek

Eğer şirketinizin marka olmasını istiyorsanız pratik düşünmek zorundasınız. Sahanın içindesiniz bir karşınızda rakibiniz var ekibinizden gelen pasları gole çevirebilmeniz için gelen pasa göre nasıl karşılık verebileceğinizi o an zaman kaybetmeden düşünmeli ve golü atmalısınız aksi halde rakibiniz sizden önce harekete geçebilir ve sizin atağınızı keserek sizin yapmak istediğinizi sizden önce yapacaktır.

Puanlama

Satış ve pazarlamada artış gösterdiyseniz, müşteri memnuniyetine sahipseniz, iyi bir takıma sahipseniz müşterileriniz sizinle yaşamı boyunca bağlılığını sürdürecek yani sizin sadık müşteriniz olacak ve dışarıda sizi temsil edecektir. Ancak başarısız bir firmaysanız müşterileriniz yaşam alanlarında sizler hakkında kötü eleştirilerde yani tezahüratlarda bulunabileceklerdir. Bu yüzden şirketinizin her alanda iyi bir istatiğe, başarıa sahip olması gerekmektedir aksi halde şampiyonluğu başka firmalara kaptırabilirsiniz.

Takım Çalışması

Özellikle satış-pazarlama bölümündeki ekibin uyumlu bir takım çalışmasına sahip olmaları gerekmektedir. Yani rakiplerin yanlış bir atağını kesmek ya da sizin boşluğunuzu farkettikleri anda ekipte bu etkenleri engelleyip savunma zekasına sahip kişilerin olması önemlidir. Örneğin bir ürün üretteceksiniz benzeri bir ürünü başka bir firmada piyasaya sürmüş ancak siz o üründe olmayan bir özelliği keşfedip kendi ürününüze eklediğinizde bir şekilde savunmaya geçmiş olacaksınız ve rakiplerin size gol atmasını engelleyerek diğer ekibi güçlendirecek ve zafer gollerinizi atmaya devam edeceksiniz.

Takım çalışmasında oyuncuların birbiriyle uyumlu, anlaşabilmesi, her birinin güçlü ayrı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Güçlü sağlıklı bir beyin ve vücuda sahip olmanızda çalışma hayatını etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle işe alımlarda mutlaka personelinizin sağlık raporunu ve gerekli tetkiklerini isteyiniz. Sağlıklı ve güçlü oyunculara sahip bir takım her zaman şamyion olur.

İyi bir yönetici idarenin iyi bir teknik direktörü olmalıdır. Ekipte bir takımın en iyi oyuncuları olmaladır.

Kılık Kıyafet

Tuttuğunuz takımın renkleri ve arması sizi yansıtır. Bir çok şirkette bazı bölümlerde çalışanların şirketi temsil eden renklerde ve sembollerde kıyafetleri vardır. Burada önemli olan şirketin logosunu ve rengini yansıtan kıyafetlerin giyilmesidir. Bu uygulamayı daha çok catering firmalarında, hipermarketlerde , temizlik şirketlerinde, hastanelerde, halkla ilişkiler şirketlerinde, çağrı merkezlerinde...vb sektörlerde görmekteyiz.

Unutulmaz, dikkat çekici ve akılda kalıcı bir algı yaratmak istiyorsanız seçtiğiniz logo ve renkler çok önemli bir faktör.

Konuya Benzer İş İlanları