Freelance Çalışmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Son dönemlerin en popüler çalışma sistemlerinden biri olan freelance çalışma sistemi, özellikle pandemi sürecinde sıklıkla tercih edilmektedir. Freelance çalışma sistemi ile bireyler birden fazla iş bir arada yürütebilmekte ve farklı alan ve sektörlerde çalışma imkanı bulabilmektedir. Bu nedenle çok sayıda avantajından bahsetmek mümkündür. Fakat her çalışma stili gibi freelance çalışma stilinin de beraberinde getirmiş olduğu bir takım olumsuz durumlar mevcuttur. Bu nedenle çalışma şeklimizi değiştirirken bir takım hususlara da dikkat etmekte fayda olabilir. “Freelance Çalışmadan Önce Bilinmesi Gerekenler” başlıklı bu yazımızda, bu çalışma şeklinin getirmiş olduğu olumlu ve olumsuz tüm detayları aktarmaya çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

Freelance Çalışma Şekli

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, faaliyet gösteren çok sayıda kurum ve kuruluşu ne yazık ki oldukça olumsuz etkilemiştir. Çoğu faaliyetlerini durdurma kararı almak zorunda kalırken, birçoğu da evden çalışma ya da freelance çalışma sistemlerine geçiş yaparak, dijital kullanım alanlarını geliştirme yönünde hareket etmeye başlamıştır. Bu da çoğu kişinin kendi çalışma alanlarının yanında farklı alanlarda da çalışmasına olanak sağlamıştır.

Freelance çalışma sistemi bizlere, herhangi bir şirkete ve ofis düzenine bağlı kalmaksızın, kendi çalışma alanımızı ve saatimizi oluşturabileceğimiz bir özgürlük tanır. Bu da birden fazla alanda çalışmayı, iş stresinden uzak kalarak daha steril bir şekilde tamamlayabilmemizi sağlar. Bu şekilde çalışma yürütebilen şirketler, genellikle işlerinin çoğunu dijital ortamlarda yürütebilen şirketlerdir. Bu sebeple bu yöntem ile çalışan çok sayıda şirketin bünyesinde freelancer olarak çalışmaya başlamak oldukça mümkündür.

Freelance çalışma stili insanlara, iş ve yol stresinden uzak, sınırlandırmalardan uzak bir iş alanı oluşturur. Bu şekilde ister evimizde isterse daha farklı bir toplu çalışma alanında istediğimiz süre içerisinde işlerimizi yürütmemize olanak sağlar. Bu da yaptığımız işte daha verimli sonuçlar elde etmemize zemin hazırlar. İnsanlarla birebir diyalog kurmaya gerek kalmadan, gereksiz stres ve yorgunluktan uzak, kendi iş alanımızı kendimiz belirlediğimiz bir sistem içerisinde olmak, her anlamda çok daha olumlu sonuçlar elde etmemizi sağlayabilir. Fakat freelance çalışma sisteminin getirdiği avantajlar gibi dezavantajlarının da olduğunun bilincinde olunması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gerçekleşecek olumsuz durumlara karşı savunma geliştirilebilir ve bu sayede verim oranı korunabilir.

Freelance Çalışmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Herhangi bir şirkete bağlı kalmadan, ofis ve yol stresinden uzak bir şekilde çalışma imkanı bulduğumuz freelance çalışma şekli, aynı anda birden fazla sektörde çalışmamıza olanak sağlayan çalışma şeklerinden biridir. Fakat bizlere çoğu anlamda özgürlük tanımakta olan bu çalışma şeklinin, beraberinde getirdiği bir takım olumsuzluklar ve dezavantajlar da mevcuttur. Bu nedenle, seçecek olduğumuz bu çalışma şekline geçmen önce bazı konular hakkında fikir sahibi olmalı ve nasıl bir savunma mekanizması geliştireceğimize dair hazırlıklı olmalıyız.

Freelance çalışma şekli, istediğimiz alanda ve istediğimiz süre zarfında çalışma lüksü sunarken, bununla beraber belirli bir düzensizliğin de habercisi olma niteliği taşıyabilir. Herhangi bir çalışma saatinin bulunmaması, diğer işlerin de birbiriyle karışmasına ve plansız bir çalışma sistemi oluşturmamıza neden olabilir. Bu nedenle her ne kadar özgür bir alana sahip olsak da belirli bir plana dahil olmak ve bu plan çerçevesinde hareket etmek oldukça etkili olacaktır. Aynı şekilde evde ya da herhangi bir ortak çalışma alanında işlerimizi sürdürürken dikkatimizin kolayca dağılma ihtimalini göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Aksi takdirde işlerin gereken sürede ve düzende gitmesine olanak kalmayacaktır. Bu sebeple çalışma ortamınızı, dikkatinizin dağılmayacağı şekilde tasarlamanız sizin için kurtarıcı bir nitelik taşıyabilir. Yaşayacağınız sıkıntılar içerisinde çalışmakta olduğunuz firmalardan alacağınız ödemelerin gecikmesi gibi durumlar da sayılabilir. Bu da bütçe planlaması yapmanız konusunda farklı problemleri beraberinde getirebilir. Fakat bu problemler asla çözülemeyecek türden değiller. Bu nedenle büyük bir sakinlikle ve kendinizden emin bir şekilde hareket ederek, her durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Kendinize bir iş planı hazırlayarak, çalışma alanınızı uygun bir forma dahil ederek tüm işlerinizi sistematik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanında iletişim ağınızı genişleterek daha farklı sektörlerde iş olanakları elde edebilir ve kazancınızı artırabilirsiniz. Aynı zamanda bu şekilde tanınırlığınızı da artırabilir ve firmaların sizi tercih etmesi için bir alan oluşturabilirsiniz. İnternetin sunmuş olduğu olanaklardan sonuna kadar faydalanmanız, yaptığınız işin duyulmasına ve tercih edilen bir çalışan olmanıza zemin hazırlayacaktır. Linkedn, Facebook gibi uygulamalar üzerinden oluşturacağınız nitelikli profillerle daha çok tanınma imkanı yakalayabilirsiniz.

Yaşayacağınız sıkıntıları bertaraf etmek için geliştireceğiniz basit ve küçük düzenlemelerle birlikte freelance çalışma stilinin tüm avantajlarından faydalanmanız oldukça mümkündür. Oluşturacağınız bir çalışma planı, düzenleyeceğiniz bir çalışma alanı ve bütçe kontrolü ile tüm problemlerin üstesinden gelebilir, performansınızı olduğundan daha ileri boyutlara taşıyabilirsiniz. İstemek, başarmanız yarısıdır, yeter ki çalışma aşkınızdan ve azminizden bir an olsun vazgeçmeyin.