Evde Çalışmak Mı Ofiste Çalışmak Mı Daha Verimli?

Dünya genelinde pandemi nedeniyle birlikte yaşamımızda çeşitli düzenlemeler ve değişiklikler yapmak durumunda kaldık. Sosyal hayattan izole bir şekilde geçirmemiz gereken bu süreçte ikili ilişkileri minimum seviyeye indirmek, toplu yaşam alanlarına mümkün olduğunca dahil olmamak, hepimizin ortak olarak almış olduğu tedbirlerdir. Bu tedbirler kapsamında özellikle iş hayatı, yerini farklı çalışma şekillerine bırakmış durumda ve önümüzdeki uzun bir süre için de yerini koruyacak gibi görünüyor. İş hayatı, genellikle ofis ortamında kalabalık gruplarla bir arada olarak ve bu gruplarla uzun saatler bir arada bulunarak geçmektedir. Bu nedenle pandemi sürecinde en fazla değişime ve düzenlemeye ofis ortamında çalışmakta olan firmaların çalışma şekilleri olmuştur. Evden çalışma sistemi, firmaların işlerini yürütebilmeleri için kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle çalışanlar da bu yeni çalışma şekline ayak uydurmaya çalışmaktadır. Peki evden çalışmak mı, ofisten çalışmak mı daha verimli bir sonuca ulaştırır? Bu soruyu bugünkü yazımızda elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Geli birlikte evden mi ofisten mi çalışınca daha yüksek verim elde ediyoruz, inceleyelim...

Ofisten Çalışmanın Avantajları

Ofis ortamı, bir arada olmanın vermiş olduğu güven duygusu ile birlikte iş stresinin ve yoğunluğunun daha kolay göğüslenebileceği bir ortam olarak görünüyor olsa da aslında çoğu sorun da iletişim problemlerinden kaynaklanabilmektedir. Yöneticilerin eleştirel yaklaşımları, hissettirmiş oldukları baskı durumu, iş arkadaşlarınızla aranızdaki iletişim, rekabet ortamı derken insan farkında olmadan iş stresinin yanında başka problemlerle de ilgilenmek durumunda kalabiliyor. Bu nedenle bazı durumlarda ofis ortamında çalışıyor olmak kendi potansiyelimizin altına düşmemize de neden oluyor olabilir. Fakat alışılagelmiş olan bu çalışma sistemi, insanları makineleşmeye doğru götüren, standart, bazen sıkıcı, yoğun stres altından sağlam bir psikoloji ile çıkmaya çalışırken ruhen ve bedenen yorulabileceğimiz bir sistemdir.

Ofisten çalışmak, işin birebir takibini yapabilmek ve yöneticilerle doğrudan iletişim halinde olabilmek adına bize bazı avantajlar sağlayabilir. Ayrıca çalışmak için düzenli olarak gitmekte olduğumuz ofislerimiz, yaptığımız işte alacağımız verimi de doğrudan olumlu olarak etkileyebilmektedir. Rekabet ortamının oluşturacağı çalışma azmi ve sorumluluk bilincinin yoğun olarak hissedilmesi ile birlikte yapılan işte mutlak başarıyı elde etmek oldukça mümkündür. Ofis ortamı yapmanız gereken işlerin belirli bir zaman dilimi içerisinde bitirilmesi gerektiğini ve bu süreç tamamlanınca serbest kalacak olma duygusunu yoğun olarak hissettirmektedir. İşlerinizi size verilen süre içerisinde tamamlamaya çalışır ve arda kalan zamanı kendinize ayırırsınız. Bu gibi unsurlar, ofis ortamında çalışmanın avantajlarını bize doğrudan ifade etmektedir. Fakat özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süreci ve bu bağlamda almamız gereken tedbirler, gerekse de teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıkları hayatımızın her alanına uygulayabiliyor olma durumumuz, farklı çalışma şekillerini hayata geçirmemiz gerektiğini bizlere göstermektedir.

Evden Çalışmanın Avantajları

Günümüzün popüler çalışma şekillerinden biri olan evden çalışma sistemi, bazı firmalar için verimin artmasına doğrudan etki göstermekte olan, oldukça elverişli bir sistemi içinde barındırmaktadır. Çoğu firma sadece pandemi süreci için değil, sağlamış olduğu avantajlardan yararlanabilmek için de bu sisteme çoktan geçmiş durumda... Yapılan çalışmalar sonucunda uzmanların da önermekte olduğu evden çalışma sistemi, çoğu firma için büyük avantajlar sağlamış ve iş verimini yüksek oranda artırmıştır. Son dönemlerin popüler sistemlerinden biri olan bu çalışma sistemi, özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminin vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiş durumda...

Sosyal hayatı minimum seviyeye indirmek zorunda kaldığımız, Covid-19 salgını ile mücadele etmekte olduğumuz bu süreç içerisinde evden çalışma sistemi firmaların salgından kurtuluşu olmuş, çoğunun da başarısına başarı katmasına olanak sağlamıştır. Peki evden çalışmak, çalışanlar üzerinde nasıl bir etki bırakmış olabilir? Yıllardır ofis ortamında çalışmakta olan bireyler, evden çalışma sisteminde ne gibi avantajlar elde etmiş, ne gibi zorluklar yaşamıştır?

Ofis ortamı dışında bir yerde çalışmak, firma sahiplerinin ve yöneticilerin, çalışanlarının motivasyonunu artırmak için uygulamakta olduğu sistemlerden biridir. Belirli zaman aralıkları ile çalışanları ofis ortamından uzaklaştırmak, farklı tecrübeler kazandırmak, motivasyonun artmasına ve yapılan işin veriminin doğru bir şekilde artmasına olanak sağlamaktadır. Evden çalışma sistemi de bireylerin yoğun iş stresi altından uzaklaşmasını ve kendilerini daha özgür bir şekilde ifade etmesini sağlayacaktır. Tabi ki doğru planlanma ve doğru bir disiplinle... Ev ortamları, insanın kendini en rahat hissettiği ve çoğu sorumluluktan uzaklaşarak özgür bir yaşam sürdüğü ortamlardır. Bu özgürlük, evden yürütülen işlerin aksamasına neden olmamalıdır. Bu nedenle plan, program ve disiplin bu işin olmazsa olmazlarındandır.

Evden çalışma sistemi, her gün çekmek zorunda olduğumuz yol problemini, trafiği, bu süreçte yapılan harcamaları ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Özellikle pandemi sürecinde birebir iletişimin sıfıra inmesini sağlayacak ve bulaş riskini en aza indirecektir. Teknolojinin sağlamış olduğu imkanlar dahlinde internet ortamından sürdürülebilen işler sayesinde ofis ortamına gerek duyulmaksızın her türlü faaliyet kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Öyle ki pandemi sürecinin çalışma sistemimize dahil etmiş olduğu bir yenilik de online iş görüşmeleri, toplantılar ve seminerlerdir. Bu yenilikler sayesinde kısa sürede tamamlanan işler, bireyin motivasyonuna olumlu etkilerde bulunacak ve kısa zamanda çok iş yapabiliyor olmanın, stresten uzak olmanın ve kendini daha iyi ifade edebilmenin önünü açacaktır. Salgının kontrol altına alınması ve kısa süre içerisinde sosyal hayatımızı geri kazanabilmek adına alınabilecek tüm tedbirlerin bilincinde olarak hareket etmemiz oldukça önemlidir. İlerleyen teknolojinin bizlere sunmuş olduğu imkanların farkına varıp, bu imkanlaı doğru bir şekilde değerlendirir isek kısa sürede çok şey başarabilir, mutlka başarıya rahatlıkla ulaşabiliriz.