En Yüksek Maaşı Veren 10 Ülke

Çalışanları için geniş bir ödenek ayırmakta olan ve yıllık maaş ortalaması standardın üzerinde olan ülkeler, gelişmişlik ve refah düzeyi oldukça ilerlemiş olan ülkelerdir. Öyle ki ülkelerin ekonomisi ve refah düzeyi ile ilgili çıkarımları, çalışanlarına ödemekte oldukları maaş miktarlarından da gerçekleştirebiliriz. 2020 yılı itibariyle çalışanlarına en yüksek maaşı veren 10 ülkeyi sizler için derledik. Gelin birlikte En Yüksek Maaşı Veren 10 Ülke hangileriymiş, inceleyelim…

En Yüksek Maaşlı Ülkeler

10. Hollanda

Tarımsal sanayi, elektrikli makine ve cihazlar, petrol, inşaat, balıkçılık, metal ve mühendislik ürünleri, kimyasallar, mikroelektrik gibi çeşitli birçok alanda ve sektörde önde gelen ülkelerden biri olan Hollanda’nın yıllık ortalama maaş miktarı 48 Bin 150 Dolar olarak bilinmektedir. Bu da gelişmişlik düzeyinin boyutlarını bizlere gösterir durumdadır.

9. Güney Kore

Dünya ülkeleri içinde en büyük ekonomiye sahip olan ülkelerin önünde gelen Güney Kore, otomotiv, gemi yapımı, madencilik, inşaat, silahlanma ve turizm alanlarında büyük çalışmalar ve ilerlemeler kaydetmektedir. Ülkenin yıllık maaş ortalaması ise 37 Bin 810 Dolar’dır.

8. Norveç

Petrol ve kereste gibi doğal kaynakların zenginliği ile bilinen ve balıkçılık alanında da lezzetli somonlarıyla birlikte dikkat çekmekte olan Norveç, çalışanlarına yüksek maaşlar vermekte olan ülkeler arasında yer almaktadır. Gelişmişlik düzeyi oldukça yüksek olan ülkede yıllık ortalama maaş miktarı, 45 Bin 290 Dolar’dır.

7. Kanada

Son yıllarda oldukça yoğun bir şekilde göçmen başvurusu almakta olan ülkelerinden biri olan Kanada’da, eğitim ve iş olanakları ileri düzeydedir. Bu da maaşları aynı orantıda etkilemektedir. Ülkenin ortalama yıllık maaş miktarı 44 Bin 730 Dolar’dır.

6. İngiltere

Özellikle sanayi alanında oldukça gelişmiş ülkelerden biri olan İngiltere, eğitim, sağlık ve turizm açısından da oldukça iyi düzeydedir. Madencilik ve tekstil alanlarında da çalışmaların mevcut olduğu ülke genelinde çeşitli iş kolları mevcuttur. Ülkenin yıllık maaş ortalaması ise 46 Bin 480 Dolar’dır.

5. Avustralya

Petrol ve yiyecek alanındaki çalışmaları ile ihracat konusunda büyük olan ülkelerden biri olan Avustralya, refah düzeyi açısından oldukça önemli bir konumdadır. Dünya üzerindeki tek kıta ülkesi olan Avustralya’da çalışma süresi haftada 36 saat olarak biliniyor. Çeşitli alanlarda iş kollarına sahip olan ülkenin yıllık ortalama maaş miktarı ise 46 Bin 480 Dolar’dır. Bu da gelişmişlik ve refah düzeyinin ne kadar iyi olduğunun göstergesidir.

4. İsviçre

Eğitim, ekonomi, insan hakları konusunda sağlamış olduğu adalet ve yaşam kolaylığı göz önünde bulundurulduğunda refah düzeyinin de ileri boyutlarda olduğunu söyleyebildiğimiz İsviçre, en yüksek maaş veren 10 ülke arasında 4. sırada yerini almaktadır. Yıllık maaş ortalaması 51 Bin 980 Dolar olan ülke genelinde sanayi ve sağlık hizmetleri alanları oldukça büyük başarılar elde ederek faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülke genelinde çalışma süresi ise haftalık 35 saat olarak bilinmektedir.

3. Lüksemburg

Eğitim, sağlık ve finansal alanlarda sağlamış olduğu ilerlemeler ile dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yerini almakta olan Lüksemburg, küçük bir yüz ölçümüne sahiptir. Ülke genelinde gelirlerin bir kısmı vergi olarak kesilmektedir. Yıllık ortalama maaş miktarı ise 52 Bin980 Dolar’dır.

2. İrlanda

Dünya ülkeleri arasında yaşam kalitesi en yüksek ülkelerden biri olan İrlanda, hızlı gelişen ekonomisiyle birlikte en önemli ekonomik yapıya sahip olmuştur. 1992 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke genelinde İngilizce dili yaygın olmakla birlikte 2002 yılından itibaren de Euro para birimine geçiş yapmıştır. Ülke refah düzeyinin yüksek olması nedeniyle özellikle yurt dışında çalışacaklar için büyük bir ilgi görmektedir. Yıllık ortalama maaş miktarı ise 52 Bin 840 Dolar’dır.

1. ABD

İthalat ve ihracatta dünya ülkelerinin önünde gelmekte olan Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın süper gücü olarak nitelendirilmekte ve gelir sıralamalarında da en üstte yerini almaktadır. Özellikle çoğu teknoloji firmasına destek olan ülke, bu alandaki çalışmalarıyla dünya genelinde lider ülkeler arasında yer almaktadır. Sağlık alanında çok fazla problem olmasına rağmen dünyanın süper gücü unvanını kaybetmemekte ısrarcı olan ABD’de yıllık ortalama maaş miktarı 56 Bin 730 Dolar’dır.