Ek İş Yapmak İçin Patrondan İzin Almak Gerekir Mi?

Millet bir tane işi zor buluyor. Benim hem normal işim olacak. Hem de ek iş yapmak için patrondan izin alacağım öyle mi? Diyenlerdenseniz bir kez daha düşünün. Ne yapayım yetmiyor! Yetse ek iş yapar mıyım? Diyenleriniz de olacaktır. Siz de haklısınız. Ne diyeyim…

Sakın bu dediğinizi patron duymasın. Zira son derece tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir.

Aman Patron Duymasın!

Mevcut bir işiniz var. Ve harıl harıl çalışıyorsunuz. Bir yandan da keyif için ya da mecburiyetten ek iş yapmaya niyetlendiniz. Sahip olduğunuz vasıflarınızı başka yerlerde de değerlendirmek istiyorsunuz. Ne iş yaptığınızın hiç bir önemi yok. Elbette ek iş yapmak için pek çok sebebiniz olabilir. Örneğin bir firmada muhasebe departmanında çalışıyorsunuz. Hem çalıştığınız firma için muhasebe hizmeti veriyor. Hem de dışarıdan freelence olarak birkaç firma için de muhasebe hizmeti veriyorsunuz. Ve bunu patron dâhil hiç kimse bilmiyor. İşin kötü yanı, “mevcut işiniz nasıl olsa garanti” düşüncesiyle hareket ederek işinizi aksatıyor ve dışarıdan gelen işlere öncelik veriyorsanız işin boyutu değişecektir.

İş Sözleşmesine Dikkat!

Tabi tüm bunlar biraz senaryo biraz şaka. Eğer sizin İş sözleşmenizde başka bir işte çalışma yasağı yoksa yani sözleşmeye “başka bir işyerinde çalışamaz” şeklinde bir şerh konulmadıysa ve buna işveren de müsaade ediyorsa başka bir işte çalışabilmeniz için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bunu yaparken de patronunuzun iyi niyetini kesinlikle suistimal etmemelisiniz. Çalıştığınız firmada oraya ait işi yapmanız gerekirken başka bir firmanın işini yapıyorsanız, bu iş hukukunda sadakat borcuna aykırılık teşkil ettiği için işveren iş sözleşmenizi tazminatsız fesh edebilir. Yani uzun lafın kısası ek iş yapmak için nezaketen patronunuzdan izin almak size, işten çıkartılmanız ise tamamen iş sözleşmenize ve işvereninize bağlı.

Küçük Bir Tavsiye

Çeşitli sebeplerden dolayı ek iş yapmak isteyebilirsiniz. Ancak işinizi aksatıp ne patronunuzu üzün, ne de bin bir türlü emek sarf ederek kazandığınız parayı bu uğurda gözden çıkarın. İşinizi aksatmayın yeter.