Dünyanın En Mutlu Eden 5 Mesleği

Pek çok kişi iş arayış sürecinde çeşitli sıkıntılar yaşarken, iş hayatına atılan ve bulunduğu yerden memnun olan insan sayısı çok azdır. Çok sayıda insan, çeşitli sebeplerle çalıştığı işten şikayet eder. Maaş, çalışma saatleri, iş yoğunluğu, mobbing, baskı, stres, yol gibi faktörler işi zorlaştıran konulardan bazılarıdır. Ancak işinden memnun olan insan sayısı da bir o kadar fazladır. Çalışanların işinden memnuniyetleri üzerine bir analiz gerçekleştirerek dünyanın en mutlu eden 5 mesleğini belirledik.

En Çok Mutlu Eden Meslekler

İşsizlik oranlarının artış gösterdiği bu günlerde, işsiz kalan insanlar için ortalama bir getirisi olan her iş yeterli gibi gözükür. Özellikle yüksek getirisi olan işlerin mutlu etmeye yeterli olduğu düşünülür. Ancak yüksek maaşla her şey satın alınsa bile iş memnuniyeti satın alınamamaktadır. Yüksek maaşla çalışmasına rağmen pek çok çalışan sonraki iş gününün gelmesini istemez, mesai saatlerini bitirebilmek için çaba gösterir. Ancak çalışanların iş memnuniyetinin zirvede olduğu meslek dalları da mevcuttur. İşte dünyanın en mutlu eden 5 mesleği:

Mühendis

Daha öğrencilik çağında pek çok kişinin olmayı hedeflediği, ailelerin de çocuklarını yönlendirdiği mühendislik alanının; dünyanın en mutlu mesleği olduğu ispat edildi. Bilgisayar, elektrik, kimya, mekatronik, makine gibi pek çok dalı olan mühendislik mesleği, memnun edici rakamlara ulaşan maaşlar ve çalışma şartları nedeniyle ülkemizde oldukça rağbet gören mesleklerden biridir.

Öğretmen

Mecbur kaldığı için bu işi yapanları saymazsak, pek çok öğretmen uzun yıllardır bu meslekte olmanın hayalini kurar. Zira, öğretmeyi seven öğretmenler için bulunduğu konum pek çok açıdan memnun edici olmaktadır. Elbette onlarca çocuk veya gençle başa çıkmak hayli yorucudur ancak mesleğini aşkla yapan bir öğretmen için bu zorluklar da mutluluk sebebidir. Mesleki memnuniyetleri sorulan pek çok öğretmen vazifesinde çok mutlu olduğunu dile getirmektedir.

Kuaför/Berber

İşinden memnun olan meslek gruplarının genelde üreten ya da şekillendiren alanlar olduğu göze çarpıyor. Bu meslek kollarından biri olan kuaförlük de yorucu olmasına rağmen mensuplarını memnun eden mesleklerden biri. Özellikle mahalle kuaförleri ve berberlerinin mesleğini keyifle icra ettiğine herkes şahit olmuştur. Bu alan stresten uzak, keyifli bir iş ortamında çalışmak isteyenlerin tercihi olabilir.

Hemşire

Sağlık sektöründe hizmet veren tüm çalışanlar gibi hemşireler de çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Ancak mesleğini severek yapan hemşireler farklı sektörlerde çalışanlara göre işinden daha fazla memnun oluyor.

Kişisel Asistan

Kişisel veya kurumsal asistanlarının yeni bir işe başlarken en büyük korkusu egosu yüksek, asabi ve ukala patronlardır. Ancak, yöneticiye uyum sağlanması halinde son derece rahat ve memnun eden bir iştir. Bu alanda ilerlemek isteyen iş arayanların oldukça rağbet gösterdiği yönetici asistanı iş ilanlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus; iş tanımında yapılacak işlerin net bir şekilde açıklanması ve vazife dışı beklentiler olmamasıdır. Pek çok kişisel asistan, çalışma şartlarından ve mesleğinden memnun olduğunu dile getirmektedir.