Daha Verimli Çalışmanız İçin Tüyolar

Çalışma hayatı boyunca her zaman daha çok başarı elde etmek için çabalarız. Hep daha ilerisi için, daha çok kazanmak için çalışır dururuz. Fakat bu süreç her zaman kesintisiz bir şekilde ilerlememektedir. Verimin düştüğü ya da sağlanamadığı anlarda genellikle ne yapacağımızı bilemeyiz. Verimi artırmanın, işe daha iyi odaklanmanın yollarını ararız. Sizlere Daha Verimli Çalışmanız İçin Tüyolar başlıklı yeni yazımızda, iş hayatınızı daha da iyi seviyelere getirebileceğiniz, veriminizi artırmanız için gerekli olan rutinleri sizin için derledik…

Verimli Çalışma Yolları

İş hayatı, düzenli olarak belirli aktiviteleri gerçekleştirerek devam ettirdiğimiz, bazı durumlarda bizi aynı aktiviteleri her gün yapıyor olmaktan dolayı çalışma isteğinden uzaklaştırabilen süreçlerle doludur. Bu gibi durumlarda çalışma şevkinin yeniden oluşması için ve çalışma alanını biraz daha iş yapmaya verimli hale getirmekte fayda bulunmaktadır. Peki verimli çalışma yolları nelerdir? Nasıl sağlanır?

Öncelikle çalışma planının hazırlanması, yapılacak işler için bir düzen oluşturulması her zaman çalışma oranını bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bu nedenle yapılacak işler listesi oluşturmanız ve işlerinizi bu listeye bağlı olarak sırasıyla yapıyor olmanız hem yapacağınız işi kolaylaştıracak hem de sizi bu işi icra ederken sıkmayacaktır. Çalışma masanızı düzenli bir şekilde tutmanız ve bu düzeni sürekli kılmanız da yine sıkılmadan ve verimi düşürmeden çalışmanızı sağlayacak eylemlerdendir.

Çalışmanızı gerçekleştirdiğiniz donanım ve yazılımların yeterli olup olmadığından emin olun. İşinizi aksatan cihazlar, yetersiz internet vb. durumlar veriminizi düşürmenize neden olabilir. Bu sebeple bu gibi ihtimalleri ortadan kaldırmaya özen gösterin. İnanın çalışmalarınızı çok daha şevkle ve verimle sürdüreceksiniz. Dikkatinizi dağıtacak bildirimleri kapatın. Sosyal medya, sms gibi ilginizi dağıtacak, işten uzaklaşmanıza neden olacak uyarıcıları ortadan kaldırın. Bu şekilde tam konsantrasyon sağlayabilecek ve yaptığınız işe de daha hakim olacaksınız.

Kendinize belirli saatlerde aralar verin. Sürekli çalışıyor olmak zihninizi yormakla birlikte dikkatinizi de dağıtacaktır. Normal çalışma sürenizin 90 dakikadan fazla olmaması gerekmektedir. Kendinize her 90 dakikada bir 15-20 dakikalık aralar verebilirsiniz. Böylece zihninizi toparlayabilecek, hem yaptığınız işten sıkılmayacak hem de kendinize nefes alabileceğiniz bir zaman dilimi tanımlayacaksınız. Bu senede bir ya da 6 ayda bir olmak üzere tatil aralarıyla da mümkündür. Kendinize her zaman, kendinizle ilgilenebileceğiniz, varlığınızı hissedebileceğiniz molalar, tatiller oluşturmalı, iş hayatının sizi asimile etmesine izin vermemelisiniz.

Çalışma arkadaşlarınızla sağlayacağınız uyum, icra ettiğiniz işin başarı ile sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle takım çalışmalarından asla kaçmayın. Yardım istemekten çekinmeyin. İş bölümüne dahil olmaktan kaçınmayın. Olumlu ve pozitif duygular katarak, motiveyi düşürmeden çalışmanızı sürdürün. İnanın bu şekilde çok daha verimli çalışacak, büyük başarılara koşar adım ilerleyeceksiniz.

Zamanı Daha İyi Kullanın

Zaman, geri getirilebilen bir varlık ne yazık ki değildir. Tekrarı olmayan, bir daha asla yaşayamayacağınız anları ne kadar dolu geçirirseniz, o kadar iyi olacaktır. Çalışma hayatında da zamanın değeri oldukça büyüktür. Zamanı daha iyi kullanın. Yaptığınız işi belirli zaman aralıklarına bölerek, kademeli olarak çalışın. Günün başında ilk hangi işi yapmalısınız? Bu konuda doğru kararlar alın. Önemsiz işleri sonlara bırakmanız, gün içerisinde önemli işleri daha seri bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Doğru bir zaman kullanımı, iş hayatında verimi artırmaktadır.

Verdiğiniz aralarda, öğle tatillerinde asla iş hakkında konuşmayın. Bu kendinize ayıracağınız zamanı, kendinize fırsat tanıdığınız bu aralıkları yanlış kullanmanıza neden olur. Yaptığınız işten soğumamak ve verimi her zaman üst seviyede tutmak için zamanı iyi değerlendirmeli, kendinize kısa molalar vermeli, plan ve programı elden bırakmamalı ve her daim bir düzen içerisinde hareket etmelisiniz. Daha verimli çalışmanız için saymış olduğumuz bu maddeler oldukça önemli. Bu maddelere uyum sağlar, kendinize bir çalışma düzeni oluşturursanız, yaptığınız her işte mutlak başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.