Çalışmak İçin Şehir Değiştirmek Mantıklı Mı?

Çalışma hayatı, hareketliliğin sürekli olduğu ve çok sayıda deneyimin yaşanabileceği süreçlerden biridir. Bu süreç içerisinde çeşitli pozisyonlarda ve çeşitli kuruluşlarda çalışmamız mümkün olmaktadır. Her yeni iş alanı bir deneyim ve farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Fakat genellikle bulunduğumuz şehirlerde bir iş arayışı içerisine gireriz ve iş hayatımızı bu şehirlerle sınırlı tutarız. Peki nedir bizi bulunduğumuz alandan dışarıya çıkmamızı engelleyen? Şehir dışında çalışma hayatına atılmak, düşünüldüğü kadar korkutucu mu? “Çalışmak İçin Şehir Değiştirmek Mantıklı Mı?” başlıklı yazımızda bu sorunun cevabını aramaya ve şehir dışında çalışmanın bize ne gibi katkıları olacağını anlatmaya çalıştık. Gelin hep birlikte şehir dışında çalışma hayatını sürdürmenin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim…

Şehir Dışında Çalışmak

Devlet memuriyetlerinde ülkenin çeşitli bölgelerinde çalışma durumu söz konusu olabiliyor. Fakat özel sektörde, yaşamakta olduğumuz şehir dışında başka şehirlerde ya da bölgelerde bulunan işlere başvurmak cesaret edebildiğimiz bir durum değildir. Oysa ki çalıştığımız her kurum ya da şehir bizim için farklı bir tecrübe ve bilgi birikimi olmaktadır. Farklı bir şehirde çalışmaya başlamak, çalışmakta olduğumuz sektörle ilgili daha farklı kazanımlar elde etmemize olanak sağlayacaktır. Yeni bir kariyer imkanı sağlayacak olan bu durum, aynı zamanda bilmediğiniz bir şehirde kendi ayaklarınız üzerinde durabilme yetinizi de geliştirecektir.

Her yaşam alanı kendi öz kültürünü muhafaza etmekte ve bu kültürel yapı doğrultusunda bir yaşam sürdürmektedir. Hangi meslek alanında olursanız olun, çalıştığınız şehrin kültürel yapısından beslenecek ve bu yapının varlığını çalışma şartlarınızda da hissedeceksiniz. Uzmanlaşmakta olduğunuz branşla ilgili ne kadar farklı kültür keşfederseniz, iş deneyimlerinizi nitelendirmeniz o kadar kolay olacaktır. Ayrıca uzmanlık alanınız olan sektörle ilgili çok daha fazla sayıda insan için hizmet vereceksiniz. Edineceğiniz bu gibi tecrübeler hem iş hayatınıza hem de özel hayatınıza yadsınamaz artılar kazandıracaktır.

Şehir dışında çalışmanın özellikle network konusunda oldukça büyük bir etkisi olacaktır. Hayalini kurduğunuz kariyer hayatınızın önemli yapı taşlarını çevrenizi bu alanda uzmanlık seviyesine ulaşmış ve sektörde faaliyet gösteren bireylerle donatarak oluşturacaksınız. Size referans olabilecek, meslek hayatınızı şekillendirmenizde yardımcı olabilecek bireylerle tanışabilir, onların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Networkün geniş tutulması her meslek alanı için önemlidir. Sizden daha çok tecrübesi bulunan ve size değer katabilecek bireylerin varlığı her zaman için artı bir puandır.

Şehir Dışında Çalışmanın Zorlukları

Atılan her adım meşakkatli süreçleri de beraberinde getirecektir. Hiçbir şey kendiliğinden ya da zorluk çekmeden gerçekleşmez. İş hayatı da zorlukların oldukça yoğun bir şekilde mevcut olduğu süreçlerden biridir. Sadece şehir değiştirmek değil, beraber çalışmakta olduğunuz çalışma arkadaşlarınız, yöneticileriniz, üstleriniz, işlerinizin işleyişi gibi pek çok konuda zorluk yaşamanız muhtemeldir. Bu zorluklar, iş hayatınızı daha da sağlamlaştıracak ve size farklı konularda tecrübe kazandıracaktır. Zorluk olmadan hiçbir alanda uzmanlaşmayı ya da ilerlemeyi hayal etmeniz mümkün olamaz. Hayallerinizin peşinden giderken, yaşayacağınız zorlukların da bilincinde olmanız gerekmektedir.

Şehir dışında çalışmak, dahil olacağınız yeni bir kültür, yeni bir iş alanı ve tek başına olmanızın vereceği tedirginlikle birlikte çok fazla konuda sizi zorlayabilir. Fakat kendinizi dar bir çemberin için hapsolmuş gibi hissetmemenizde fayda olacaktır. Yeni bir şehre adapte olmak, önyargılarınızı bir kenara bıraktığınızda daha mümkün olacaktır.

Taşınırken, ev tutarken, komşuluk ilişkileri kurarken, iş ortamına ayak uydururken, yeni insanlarla tanışırken çeşitli sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir. Bu gibi durumlar sizi yıldırmamalı, asla pes etmemelisiniz. Kendinizi dışarıya açık, sosyalleşmeye hazır hissetmeniz, yeni şehre adapte olmanız açısından kolaylık sağlayacaktır. Sizi bulunduğunuz alana ait hissettirecek aktivitelere katılabilir, yeni bir çevre edinmeye başlayabilirsiniz. Dahil olmuş olduğunuz branşa dair açılmış olan kulüplere ya da derneklere üyelik oluşturabilir, hem alanınızda yeni bilgiler edinebilir hem de bu alanda uzmanlaşmayı hedeflemiş olan bireylerle temas kurabilirsiniz.

Meslek alanınız ile ilgili bulunduğunuz şehirdeki gelişmeleri takip edebilir, konferans, seminer toplantı gibi birçok aktiviteye dahil olarak, deneyimlerinizi artırabilirsiniz. Bunların dışında çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteye katılabilirsiniz. Böylece kendinizi sadece iş ile yormamış olacak ve kendinize zaman ayırabileceksiniz. Bu da sizin bulunduğunuz şehre adaptasyonunuzu hızlandıracaktır. Çalışmak için şehir değiştirmek, edineceğiniz tecrübeler ve kazanımlar için oldukça doğru ve yerinde bir karar olabilir. Hayatınızla ilgili kararlar alırken, ön yargılarınızın sebep olduğu korkularınızdan uzaklaşmaya özen gösterin. Bu sizi daha özgür ve daha gelişmeye açık bir birey haline getirecektir.