Bir İş Teklifi İçin Ne Kadar Beklenmelidir?

Hayalini kurduğumuz iş hayatına dahil olabilmek için çeşitli eğitimler almakta ve deneyimler kazanmaya çaba sarf etmekteyiz. Aldığımız eğitimler ve deneyimlerimiz sonucunda önemli bir pozisyonda iş hayatına dahil olmak hepimizin istemekte vazgeçilmez hedeflerden biridir. Bu nedenle çeşitli ilanlara başvurmakta ve şansımızı değerlendirmenin yollarını aramaktayız. İş arama sürecinde birçok kurumsal firma ile ön görüşme şansını elde edebiliyoruz. Fakat bazı firmalar, işe alım süreci için adayları bilgilendirme konusunda bir takım gecikmeler yaşayabiliyorlar. Bu gecikmeler zaten içinde bulunduğumuz sancılı süreci daha da heyecanlı kılabiliyor. Peki iş teklifini ne kadar beklemeli ve sonucunda nasıl bir tavır sergilemeliyiz? “Bir İş Teklifi İçin Ne Kadar Beklenmelidir?” başlıklı bu yazımızda, iş görüşmesinin ardından firmalardan gelecek olan geri dönüş sürecinde neler yapılması ve nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda bilgi vermeye çalıştık. Gelin birlikte bu sürecin nasıl verimli bir şekilde değerlendirilebileceğini inceleyelim…

Başvuru Sonrası Bekleme Süreci

Firmalar, eleman alımı sürecinde çok sayıda aday ile görüşme gerçekleştirmekte ve bu adaylar içerisinde kendileri için en uygun adaya erişmeye çalışmaktadır. Aday havuzu içerisinde aranılan niteliklere sahip adayların belirlenmesi, sanıldığı gibi kolay olmamaktadır. İK Uzmanları, yöneticiler, çeşitli araştırmalar ve görüşmeler sonucunda en doğru adayı tespit etmekte ve bünyesine dahil etmektedir. Fakat bazen iş teklifleri bir hayli zaman geçtikten sonra gelebilmektedir. Bu süreç aday için oldukça sancılı geçmekte ve bekleyiş bir parça daha artmaktadır.

Firmalar, adaylar arasında değerlendirme yaparken belirli bir zaman harcamak durumundadırlar. Bu süreç de bazen uzun sürebilmektedir. Yani iş teklifini bekleme nedeniniz, firmaların değerlendirme süreçlerinin henüz sonlanmamış olması olabilir. Aynı şekilde yeni bir eleman alımı için bütçe hesaplamaları yapılıyor olabilir. İş süreçleri, firmanın yoğunluğu gibi durumlar, adayların iş teklifini biraz daha geç almasına neden olabilir. Bu sebeple, teklifin gelmesini beklerken bu gibi hususları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bir hafta gibi bir süre firmadan geri dönüşü beklemeniz için yeterli bir süreç olacaktır.

Bir hafta sonunda İK uzmanlarına, geri dönüş süreçleriyle ilgili bilgi almak için bir e-mail atabilir ve işleyiş sürecinden haberdar olabilirsiniz. Ne kadar bekleyeceğinize dair bilgi edindiğinizde, nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda daha net bir karar verebilirsiniz. Eğer iş teklifinin hiçbir şekilde gelmeyeceği ile ilgili bir fikre sahipseniz, İK uzmanlarına diğer firmalarla mülakatlarınızın devam ettiğini belirtebilir, kendi firmaları ile de yakında ilgilendiğinizi aktarabilirsiniz. Böylelikle olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevabı bu süre zarfında almanız mümkün olabilir.

Teklifin gelip gelmeyeceği ile ilgili net bir kanıya vardığınızda artık nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini teyit edebilirsiniz. Sizin için uygun olan diğer iş ilanlarını takip edebilir, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İsbul.net size bu konuda geniş bir imkan sağlamakta ve hayalini kurduğunuz iş hayatının kapılarını aralamaktadır. Unutmayın ki iş arama sürecinde yaşamış olduğunuz her olay sizin için bir tecrübe ve sizi iş hayatına hazırlamakta olan bir deneyimdir. Ümidinizi kaybetmeden, daima kazanmaya odaklı ve hayallerinizi gerçekleştirme hedefi ile adım atmalı, yaşadığınız her anı tecrübe olarak özümsemelisiniz. Hayalini kurduğunuz iş hayatına dahil olmak için şansınız daima açık. Yeter ki kendinize inanın ve sağlam adımlar atmaya özen gösterin.