2021 Yılında İş Ararken Ne Yapılmalı?

İş arayışı, günümüz koşullarında ne yazık ki oldukça meşakkatli ve yorucu geçmektedir. Bu süreçte birçok insan iş bulma ümidini kaybetmekte ve uzun bir süre işsizlik problemiyle mücadele etmek durumunda kalmaktadır. Fakat doğru bir karar almak ve bu kararı hayata geçirebilmek için bazı araştırmalar yapılmalı ve her türlü olasılığa hazırlıklı olunmalıdır. Bu nedenle iş arama sürecinde de bu gibi aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Öncelikle hedeflerinizi belirlemeli ve bu hedefler doğrultusunda sağlam adımlar atmalısınız. İçinde bulunduğumuz dönem de iş arama süreçlerinin oldukça zor ve yoğun olduğu bir dönem… Pandemi nedeniyle çoğu iş yeri faaliyeti durdururken, çoğu iş yeri de çok sayıda işçiyi çıkarmak durumunda kalmıştır. Peki bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyiz? “2021 Yılında İş Ararken Ne Yapmalı?” başlıklı bu yazımızda iş arama sürecini en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimize dair fikirler sunmaya çalıştık. Gelin birlikte inceleyelim…

2021 Yılında İş Bul

2020 yılında tüm dünyada etkisini gösteren ve hala sürmekte olan Covid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafenin korunması amacıyla çok sayıda firma evden çalışma modeline geçmiş, çok sayıda firma da faaliyetlerini durdurmak durumunda kalmışlardır. Salgının etkisi bazı iş yerlerinin ise çok sayıda işçiyi işten çıkarmasına neden olmuştur. Bu gibi problemler, yeni iş arayan ya da iş hayatına atılmak isteyen bireyler üzerinde de olumsuz etkilere yol açmıştır. Pandemi sürecinde alınan kararlara ve tercih edilen meslek dallarına da bu sebeple oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü bu sürecin getireli nedeniyle çok farklı çalışma stilleri ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız.

Bu çalışma şekilleri, normalleşme sürecine geçilmesi durumunda farklı bir modele geçebilir. Bu nedenle her türlü ihtimali göz önünde bulundurmalı ve iş seçimini bu ihtimaller doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz. Home Office çalışma stili, özellikle pandemi döneminde oldukça revaçta olan çalışma stillerinden biri olarak görünüyor. İş ilanlarını incelerken bu gibi çalışma modellerini göz önünde bulundurmalı ve değerlendirmelisiniz. Salgınla mücadele sürecinde kendi sağlığınızı ve toplumun sağlığını güven altına almak adına home office ve freelance iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

İş arama sürecinde planlı bir yol izlemeniz, daha steril kararlar almanız açısından oldukça önemlidir. Başvuru yapacağınız şirketleri ve faaliyetlerini araştırmanız ve bir fikir sahibi olmanız, görüşme esnasında ve sonrasında işinize yarayacaktır. Ayrıca çalışmak istediğiniz pozisyonla ilgili de bir bilgi sahibi olmanız, yapacağınız işe adapte olmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle planlı ve hazırlıklı olmak, çok sayıda konuda size yardımcı olacaktır.

Mümkün olduğunca her alanda fikir sahibi olmanız, sektörel anlamda eksiklik hissetmemenize zemin hazırlayacaktır. Özellikle home Office çalışma modelinin yaygın olduğu bu dönemde birden fazla farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmanın bünyesinde çalışmaya başlama durumunuz olabilir. Bu da sizin her alanda bilgi sahibi olmanızı gerektirebilir. Ufkunuzu genişletmek adına araştırmayı, okumayı ve öğrenmeyi asla bırakmamalısınız. Öğrendikleriniz, uzun vadede oldukça işinize yarayacaktır. Aynı şekilde farklı alanlarda çeşitli beceriler kazanmanız da yine olumlu sonuçla almanızı sağlayacaktır. İş arama süresi boyuna ya da çalışırken farklı alanlarda verilmekte olan eğitimlere, kurslara ya da seminerlere katılarak, yeni alanlarda yeni beceriler elde edebilirsiniz. Bu beceriler, size çalışma hayatında ve her alanda faaliyet göstermenize olanak sağlayacaktır.

İş arama süresinde, motivasyonunuzu düşürmemeniz en önemli etkenlerden biri… Yaptığınız iş görüşmelerinin her zaman olumlu sonuçlanması gibi bir durum ne yazık ki mümkün değil. Olumsuz geçen iş görüşmelerine karşı bu problemi göğüsleyebilecek motiveye ihtiyacınız olacaktır. Herke her alanda başarılı olacak diye bir kaide yok. Olumsuzluklarla da baş etmeyi bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu gibi süreçlerde asla pes etmemeli ve motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz. Sürecin oldukça olağan ve steril geçebilmesi için stresten uzak durmalı ve kendinizi motive edecek etkinliklerden faydalanmalısınız. Kendinize zaman ayırmak, bu süreçte oldukça önemlidir. Kaliteli aktivitelerin içerisine dahil olarak ufkunuzu genişletebilir, stresten uzak durarak, motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

2021 yılında iş ararken, size uygun iş ilanlarını sunmakta olan insan kaynakları platformlarından da faydalanmanız mümkündür. İsbul.net olarak, Türkiye’nin her yerinden her sektör ve pozisyonda güncel iş ilanları ile birlikte iş arayanların hayallerine bir adım daha yaklaşmasına olanak sağlamaktayız. Sitemiz üzerinden oluşturacağınız üyelikler ve özgeçmişler ile birlikte size uygun iş ilanlarına başvuru yapabilir, meslek hayatına adım atarak kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.