Memur ve Memur Emeklisi Zam Oranları Açıklandı

Yaklaşık 5 milyonu aşkın bir sayıya erişen memur ve memur emeklisinin beklemiş olduğu zam haberi geldi. Hakem Kurulu tarafından Memur ve Memur Emeklisi Zam Oranlarını Açıklandı. Hakem Kurulu hükümetin sunmuş olduğu son teklifi dikkate alarak zam oranlarını belirlemiş, memur ve memur emeklilerinin maaşlarında 2020 yılında yüzde 4+4, 2021 yılında ise yüzde 3+3 oranında artış yapılmasında karar kıldıklarını açıklamıştır.

2020’de Toplam %8 Zam

Yapılan düzenlemeler neticesinde 2020’nin ilk altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4 olmak üzere toplam %8’lik bir zam sağlanacaktır. Bu zam ile 2020’nin Ocak ayında en düşük memur maaşı2.623 TL olacaktır. 2019 Temmuz-Aralık süresi içerisinde enflasyon rakamlarının oranı %5’i aşması durumunda ise meydana gelen aradaki fark, maaşlara yansıtılacak. Memur ve memur emeklisi maaşları, 2021 yılının ilk 6 ayında yüzde 3, son altı ayında da yüzde 3 olmak üzere toplam %6’lık bir zam ile yükseliş gösterecektir.

Memur ve emeklilerinin maaşlarında 2020-2021 yıllarında gerçekleşen zam oranlarının belirlenmesi için görüşmeler Ağustos ayının başında başlamış, ay sonuna kadar bir uzlaşma sağlanamamıştır. Bu süreçte hükümet tarafından 10 Ağustos tarihinde ilk zam teklifini açıklamış, Hakem Heyeti de bu teklifi dikkate alarak düzenlemeleri gerçekleştirdi.

Memur-Sen’in Talebi Yüksekti

Memur-Sen, memur ve emeklilerinin maaşlarında gerçekleşecek olan artışlarla ilgili ilk yıl 8+7, ikinci yıl ise 6+6 zam talebinde bulunmuştu. Yapılacak olan bu artışların yanı sıra Memur-Sen, birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı da talep etmişti.

Türkiye Kamu-Sen, ilk yıl 10+10, ikinci yıl ise 8+8 oranlarında bir artış talebinde bulunmuştu. Aynı zamanda 2020-2021 yılları için yüzde 3 oranında bir refah payı ve bayramlarda ikramiye talep etmişti. KESK ise 2020’nin geneli için yüzde 38’lik bir artış ve 2021 için de 2020 enflasyonuna artı 3 puan olarak bir refah payı talebinde bulunmuştu.

Taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine Memur-Sen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde boş cüzdan atma ve iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Memur-Sen’in taleplerini karşılamayan zam oranları sonucunda, dikkatler Memur-Sen’in bundan sonraki aşamada nasıl bir tepki göstereceğine çevrildi.