İşverenlere Devletten Teşvik Ödemesi

İşverenlerin dört gözle beklediği ‘İşverenlere Devletten Teşvik Ödemesi’ için başvuru tarihleri belli oldu. 27 Mart’ta yürürlüğe giren torba kanun, işverenlerin geçmişe ait yararlanamadığı birikmiş bütün sigorta primlerinin teşvik tasfiyesini düzenlemektedir.

Yürürlüğe giren yasa ile geçmişe yönelik yaklaşık olarak yedi yıla ait olan teşvik ücretlerini alabilmeleri için Mayıs ayı içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

KPMG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü İsmail Sevinç, düzenleme ile ilgili açıklama yaptı. Sevinç yaptığı açıklamada, “6111 sayılı Kanun’la gelen bu prim desteğinde, işyerinde ortama sigortalı sayısına ek olarak alınan ve belirli kriterleri taşıyan her bir sigortalı için kuruma ödenecek işveren payı (ortalama yüzde 20,5) devlet tarafından karşılanıyor.

Bir örnekle açıklayacak olursak, sigortalının 4 bin TL brüt ücret alması halinde işveren payı olan 820 TL devlet tarafından karşılanıyor. Bu işyerinde 10 sigortalının 4 bin TL brüt ücretle çalışması durumunda, teşvikten yararlanma tutarı aylık 8 bin 200 TL oluyor. Bu teşvikten 2011 yılından itibaren her ay 10 kişi için yararlanılmamış olması durumunda ise, iade edilecek prim tutarı 688 bin TL’ye denk geliyor.

Verilen bu teşvik işçinin özelliklerine göre değişiyor ve her bir işçi için 6 aydan 54 aya kadar yararlanılıyor.

Örneğin; 18-29 yaş arasında erkek ve her yaştan kadın işçinin mesleki yeterlilik belgesi varsa ve iş kurumuna kayıtlı değilse bu teşvikten 48 ay süreyle yararlanılabiliyor. İşçiler mesleki yeterlilik belgesi sahibiyse ve iş kurumuna kayıtlıysa bu süre 54 aya kadar uzuyor. Mesleki yeterlilik belgesi almamış, mesleki ve teknik eğitim veren orta-yükseköğretim yetiştirme kursunu bitirmemiş ancak iş kurumuna kayıtlı olan işçiler için ise teşvikten yararlanma süresi 6 ay.” ifadelerini kullandı.

İşverenlere Devletten Teşvik Ödemesi

Başvurular Mayıs ayı boyunca kabul edilecek

KPMG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü İsmail Sevinç, son başvuru tarihi 31 Mayıs’a kadar başvuru yapılması durumunda, 2011 yılının Mart ayından itibaren yedi yıl geçmişe yönelik alınmayan teşvik tutarlarının geri alınabileceğini söyledi.

Aynı zamanda Sevinç, “Başvuru tarihinin kaçırılması halinde yalnızca altı aylık teşvik geri alınabilecek. Teşvik kanunları kapsamına girecek sigortalı ve ilgili ayların tespiti detaylı bir mevzuat çalışması gerektiriyor. Başvuruda hata yapılmaması için dikkatli bir hesaplama gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Konuya Benzer İş İlanları