İŞKUR’dan Öğrencilere Yaz Tatilinde Günlük 67 TL İle İş İmkanı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), öğrencilere yönelik bir program hazırlayarak, günlük 67 TL kazançla yaz tatillerinde iş imkanı sunmaktadır. Üniversiteli gençleri kapsamakta olan bu program dahilinde öğrenciler, toplum yararına program kapsamına dahil edilmiştir. Toplum yararına programlar çoğunlukla işsizliğin çok sık görüldüğü yerlerde uygulamaya alınmaktadır. TYP kapsamında göreve başlayacak olan gençler için oluşturulan programa “Sosyal Çalışma Programı” adı verilmiştir.

Toplumsal Yarar Sağlamak İçin Çalışacaklar

İŞKUR, toplumsal yarar programı kapsamında oluşturmuş olduğu bu uygulamaya göre üniversite öğrencilerini kamu kuruluşlarının toplumsal yarar sağlayan işlerinde çalıştırmaya başlayacaktır. Bu çalışma neticesinde günlük 67 TL ücret alacak olan öğrenciler, kültürel mirasın koruması, restorasyonu, kültürel ve spor hizmetlerinin, kütüphanelerin bakımı, düzeni, sağlamış oldukları hizmetlerin desteklenmesi ve tanıtılması ile görevlendirileceklerdir.

Sadece yaz aylarını kapsamakta olan bu proje, öğrencilerin üç aylık tatilleri süresince dahil olacağı bir projedir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından sadece 3 ayını kapsayacak şekilde çalışacak olan öğrencilere, asgari ücret üzerinden hesaplanarak belirlenen günlük ücretler verilecektir. Bu da günlük 67.36 liraya tekabül etmektedir. Çalışma günleri haftada 3 gün olarak belirlendiği için ayda 12 güne karşılık 808 TL gibi bir ücretle öğrenciler aylık çalışma sürelerini dolduracaktır. Katılım sağladıkları üç ay boyunca 42 gün çalışacak olan öğrenciler toplam 2 bin 829 lira gibi bir ücret alacaktır.

Programa Kimler Katılabilir?

İŞKUR’un geçtiğimiz Kasım ayında üniversite öğrencileri için yayınladığı yönetmelikle başladıkları bu programa kimler katılabilir sorusu cevaplanacak olursa; kamu kuruluşlarının toplumsal yararı yüksek işlerinde çalıştırılacaklar üniversite öğrencileri olacaktır. Fakat bu gruba açıköğretim üniversitelerinde okuyanlar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve yaz okulu ya da staj gibi mesuliyetleri olan öğrenciler dahil değildir.

Proje kapsamında topluma yararı yüksek işlerde çalıştırılacak olan öğrencilerin bu süreç içerisinde alacakları KYK burs ya da kredi paraları da yatırılmaya devam edecektir. Öğrenciler program süresi boyunca katışım sağladıkları gün sayısınca sigortalı sayılacaklar ve bu sigorta yaşlılık ve ölüm aylığı bağlanmasına olanak sağlayacaktır. Bu da programa katılım sağlayan öğrencilerin emekliliklerine sayılacaktır.