2020 Yılı Resmi Tatil Günleri

Yeni yılın gelmesiyle birlikte özellikle çalışanlar ve öğrenciler için resmi tatil tarihlerinin hangi güne denk geldiği büyük bir merak konusu… Tatillerini önceden planlayabilmek için resmi tatil süreçlerini yakından takip eden ve genellikle tatil planlarını bu tarihlere göre ayarlamakta olan çalışanlar ve öğrenciler için, 2020 Yılı Resmi Tatil Günlerini derledik…

2020 Yılı Resmi Tatiller

Tatilcilerin merakla beklediği resmi ve dini tatiller, denk geldikleri günlerle birlikte oldukça cazip hale gelmektedir. Özellikle hafta sonları başlayan ya da biten dini bayramlar, tatilcilerin oldukça hoşuna giden dinlenme süreci olmaktadır. 2019 yılı bu gibi tatillere oldukça fazla denk gelmek mümkün olmuştu. 9 günlük tatillerden oluşan Ramazan ve Kurban Bayramları, tatilcilerin sıklıkla şehir dışına seyahat ettikleri yoğun dönemlerden bazılarıydı…

2020 yılı resmi tatilleri göz önünde bulundurulduğunda özellikle dini bayramlar hafta sonlarına denk gelerek, tatil planları için en ideal süreci oluşturmaktadır. Milli bayramlar da 2020 yılında genellikle hafta içlerine denk gelmektedir. Bu sene, Ramazan ayının Nisan-Mayıs arasına denk düşmesi de milli ve dini bayramlar arasında yakın tarihler meydana getirmektedir. Ramazan Bayramı’nın Salı günü sona ermesi, çalışanların ardından gelen 3 gün için izin alma olanağını artırmaktadır. 19 Mayıs tatili de yine Ramazan Bayramı ile birleştirilebilir ve 11 günlük bir tatil sürecine merhaba denilebilir.

Peki 2020 yılı resmi tatiller hangi tarihlere ve günlere denk geliyor? Gelin birlikte göz atalım…

2020 Bayram Tatilleri Ne Zaman Olacak?

2020 yılında gerçekleşecek olan dini ve milli bayramlar, denk geldikleri günlerle birlikte çalışanların ve öğrencilerin büyük merakla ve heyecanla bekledikleri günlerdir. Bu süreçleri güzel bir tatil ile taçlandırmak isteyenler için resmi tatil tarihleri şu şekildedir:

 • 1 Ocak 2020 Çarşamba Yılbaşı
 • 23 Nisan 2020 Perşembe Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs 2020 Cuma Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs 2020 Salı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 23 Mayıs 2020 Cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi (Yarım Gün Tatil)
 • 24–26 Mayıs 2020 (Pazar-Pazartesi-Salı) Ramazan Bayramı
 • 15 Temmuz 2020 Çarşamba Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Temmuz 2020 Perşembe Kurban Bayramı Arifesi (Yarım Gün Tatil)
 • 31 Temmuz – 3 Ağustos 2020 (Cuma-Cumartesi-Pazar-Pazartesi) Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos 2020 Pazar Zafer Bayramı
 • 28 Ekim 2020 Çarşamba Cumhuriyet Bayramı Arifesi (Yarım Gün Tatil)
 • 29 Ekim 2020 Perşembe Cumhuriyet Bayramı

Ramazan ve Kurban Bayramlarının hafta sonlarına denk gelmesi, kendisinden önce ya da sonra gelen zamanlarında alınacak izinlerle uzun süreli tatillerin de habercisi konumunda. Tatil meraklılarına yetkililerin ise birkaç tavsiyesi bulunmakta… Tatil rezervasyonlarınızı ve uçak, tren ve otobüs biletlerinizi önceden ayarlamanız, o tarihlerde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçecektir. Ayrıca bayram arifesi bilet fiyatlarının artışı da rezervasyonların önceki tarihlerde olması gerektiğinin altını çizmemiz için oldukça etkili bir neden olacaktır.